czwartek, 19 stycznia 2017

Złote lusterko z rączką
Pokazywałam już jak wykonać tekturową podstawę ramki  i  ramkę oklejana papier mache oraz ramki na zdjęcia i do lusterek z:  masy solnej,  muszelek,  kamyczków i  lustrzanej mozaiki, a ostatnio pokazywałam jak zrobić ramki o wyglądzie starego srebra
Dzisiaj pora na coś bardziej skomplikowanego, choć tylko pozornie, bo wykonanie tego nie wymaga żadnych więcej umiejętności. 
Dziś pokaże jak wykonać lusterko z rączką wyglądające jak oprawione w kuty złoty metal.

Filmik: Jak zrobić złote lusterko z rączką
Materiały:


Potrzebujemy tekturę z grubego pudła kartonowego (świetne są po pizzy), przyrządy do odrysowania kształtu: linijka i ekierka (lub linijka z rolkami), krzywik lub np owalna miseczka, ołówek i lusterko które pasować będzie do naszej ramki.


Do wycięcia przyda się nożyk introligatorski i mocne nożyczki.
Do oklejenia metoda papier mache potrzebujemy jeszcze klej wikol (ale doskonale można użyć kleju z mąki) oraz stare gazety lub papier pakowy. 


Do sklejania całości również możemy użyć wikolu ale szybciej i wygodnie użyć kleju na gorąco.
Na koniec do malowania i uzyskania odpowiedniego efektu potrzebujemy złotą farbę w sprayu (dowolną, może być oczywiście srebrna lub zamiast w sprayu zwykła złota farba akrylowa) czarną farbę akrylową i ewentualnie perłową.Opis wykonania:


Zaczynamy od zaplanowania i dobrania kształtu ramki. Ja zaplanowałam owalne lusterko z rączką, więc wycinam owalną ramkę z tekturki i odrysowuje drugi taki sam owal do którego dorysowuje rączkę. 


Planuje by moja ramka wyglądała jak ze "starego kutego złotego metalu", więc rączka jest gruba i nie koniecznie musi być równa.

Filmik Jak zrobić podstawę ramki z tektury
Mamy wycięte dwa kawałki teraz pora na ich oklejenie.
Oklejanie metodą papier mache ramek już pokazywałam (http://pomyslyplastyczne.blogspot.com/2017/01/ramki-podstawa-z-papier-mache.html).

Filmik: Jak wykonać przestrzenną ramkę metodą papier mache
Możemy zastosować klej wikol rozcieńczony wodą pół na pół, krochmal lub kisiel z mąki ziemniaczanej, albo klej z mąki pszennej z solą (rozrzedzona masa solna). Każda mieszanka klei podobnie i równie skutecznie. Ja zastosuje klej wikol.
Ramkę najwygodniej oklejać paseczkami papieru zamoczonymi w kleju. Im paseczki cieńsze tym łatwiej okleić nawet skomplikowany kształt, ale im szersze tym gładszą uzyskamy powierzchnię i szybciej skończymy.


Paseczki mogą być z gazety, papieru pakowego lub każdego innego niezbyt grubego papieru.
Ilość warstw naklejanego papieru jest zależna od tego jak gruba i twardą chcemy uzyskać ramkę.
Wiele warstw spowoduje, że płaska ramka z cienkiej tekturki stanie się gruba i mocna jak z deski.
Ja chcę uzyskać przestrzenny efekt 3d, więc zwijam papier w rulonik i naklejam rulonik na zewnętrznym brzegu ramki, potem oklejam paseczkami i mocniej lub słabiej dociskam profilując kształt nim zaschnie klej.


Zależy mi aby powstawały nierówności i wyżłobienia, w końcu efekt ma przypominać ręcznie kuty metal. Cały owal ramki musi być równy i spodnia część gładka ale wierzchnia lekko pomarszczona, bo nie będę przyklejała dodatkowego wzoru. Gdybym chciała zrobić takie lusterko delikatne i z ornamentem podstawową powierzchnię zrobiłabym gładką i równą.
Podobnie oklejam plecy z rączka z tym że owal pleców staram się okleić płasko i pojedynczą warstwą gazet, a rączkę podobnie jak ramkę lusterka.


W środek rączki naklejam zwinięty rulonik gazety by stała się wypukła potem całość oklejam paseczkami.
Pozostawiam oba kawałki osobno do wyschnięcia na 24 godziny. Po tym czasie zarówno ramka jak i rączka są suche i twarde.
Przymierzamy czy pasują bo teraz jeszcze można coś poprawić i dociąć.Po wyschnięciu malujemy lub lakierujemy na złoto (oczywiście jeśli ktoś chciałby zrobić ramkę jak stare srebro koloruje jak w poście o ramkach ze starego srebra (link) najlepiej najpierw na czarno potem na srebrno).
Kiedy lakier wyschnie pokrywamy obie części po kolei czarną farbą i przecieramy nim farba zaschnie.


 Czarna farba wnika w zagłębienia, a na wypukłościach ją wycieramy. Tak powstaje efekt starości. Ten zabieg powtarzamy kilkukrotnie jeśli potrzeba. Możemy jeszcze dodać warstwę farby perłowej, dla podkreślenia koloru.


Kiedy obie części są już pomalowane na spodniej stronie ramki przyklejamy lusterko. Ja użyłam lusterka pleksi, ale można przykleić dowolne stare lusterko.
Lusterko przyklejamy klejem na gorąco.
Następnie obie części sklejamy ze sobą najwygodniej klejem na gorąco, ale można wikolem kub kropelką.Na brzegu, na rancie w miejscu sklejenia może być widoczny klej lub jakieś niedociągnięcia w zależności jak jest to duże albo pociągamy pędzlem złota farbą, a potem czarną i rozcieramy, albo jak nierówności są niewielkie tylko czarną farbą i rozcieramy.


W ten sposób powstało nasze lusterko, wygląda jak ciężkie metalowe, a jest leciutkie. Można go powiesić na ścianie, można trzymać w dłoni, jest sztywne i twarde.
Prześlij komentarz