czwartek, 12 stycznia 2017

Ramki - podstawa z papier mache
Dziś kontynuując temat ramek chciałabym pokazać metodę utrwalenia i wykończenia ramek z tektury i papieru, czyli oklejanie metodą papier mache.
Pokazywałam już jak wykonać ramki na zdjęcia i do lusterek z:  masy solnej,  muszelek,  kamyczków i  lustrzanej mozaiki, a ostatnio pokazywałam jak zrobić tekturową podstawę ramkiTaka podstawa była wykorzystywana do wykonania pozostałych pokazywanych ramek, jednak kiedy trzeba ją wzmocnić możemy to zrobić najprościej właśnie przez oklejanie metodą papier mache.
Oklejanie metodą papier mache już pokazywałam przy okazji robienia podstaw choinki choinki-wykonanie podstawy z papier mache i bombek bombki z papier mache
Ramkę robimy podobnie.
Tą metodą możemy okleić każdą tekturową ramkę jeśli potrzeba ją wzmocnić i usztywnić. 
Jest ona zdecydowanie lepsza od oklejania po prostu papierem, tak naprawdę to tyle samo pracy, a tutaj uzyskujemy większą sztywność i wodoodporność po wyschnięciu.
Wystarczy już jedna warstwa papieru z klejem by ramka stała się sztywna.


Filmik: Jak wykonać przestrzenną ramkę metodą papier mache
Materiały:


Możemy zastosować klej wikol rozcieńczony wodą pół na pół, krochmal lub kisiel z mąki ziemniaczanej, albo klej z mąki pszennej z solą (rozrzedzona masa solna). 
Każda mieszanka klei podobnie i równie skutecznie, choć ja najbardziej lubię robić na wikolu bo najszybciej schnie i jest najpewniejszy. Jeśli pracujemy z dziećmi najlepiej zastosować klej z mąki pszennej, nie trzeba go podgrzewać (choć można suszyć w piekarniku) i łatwiej sprać niż wikol.


Krochmal (mąka ziemniaczana z zimną wodą) trzeba koniecznie podgrzewać w piekarniku inaczej po wyschnięciu się rozsypie.
Wygodniej zastosować kisiel (mąka ziemniaczana z gorąca wodą) ale ślizga się i maże co może być dla dzieci nieprzyjemne i utrudniać pracę.


Ramkę najwygodniej oklejać paseczkami papieru zamoczonymi w kleju. Im paseczki cieńsze tym łatwiej okleić nawet skomplikowany kształt, ale im szersze tym gładszą uzyskamy powierzchnię i szybciej skończymy.
Paseczki mogą być z gazety, papieru pakowego lub każdego innego niezbyt grubego papieru.


 Ważne by papier mógł nasiąknąć klejem nie nadaje się papier wodoodporny, woskowany np do pieczenia.
Ilość warstw naklejanego papieru jest zależna od tego jak grubą i twardą chcemy uzyskać ramkę.Wiele warstw spowoduje, że płaska ramka z cienkiej tekturki stanie się gruba i mocna jak z desek.
Tu jeśli chcemy uzyskać przestrzenny efekt 3d, nasiąknięty klejem papier łatwo daje się formowaćA najprościej uzyskamy taki efekt stosując zwinięty rulonik papieru.
zwijamy papier gazetowy w rulonik
 i naklejamy rulonik na zewnętrznym brzegu ramki, potem oklejamy paseczkami i mocniej lub słabiej dociskamy profilując kształt nim zaschnie klej.Po wykonaniu ramki pozostawiamy ją do całkowitego wyschnięcia  minimum 24 h (chyba, że suszymy klej z mąką w piekarniku wtedy czas suszenia jest krótszy, ale klej z mąki w temperaturze pokojowej schnie kilka dni).
Po wyschnięciu ramka jest twarda, lekka, i odporna na wilgoć.Taką ramkę z papier mache po wyschnięciu malujemy lub lakierujemy,


potem dowolnie ozdabiamy np. tak by wyglądała jak stare złoto lub srebro,  
 następnie wykańczamy, czyli od tyłu przyklejamy lusterko, obrazek, zdjęcie lub plecy ramki i wykonujemy miejsce na zdjęcie
a o tym wszystkim w kolejnych postach


Prześlij komentarz