poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Ramki z kamyków
Dziś chciałabym pokazać wykonanie dość nietypowych ramek, a mianowicie ramek z kamyków. 
Robiliśmy już osłonki na doniczki z kamyków do kompletu będzie pasowała ramka.
Pokażę wykonanie ramki do lusterka, ale oczywiście również można je wykorzystać do zdjęć czy obrazów.
Pokazywałam już jak wykonać ramki na zdjęcia i do lusterek z:  masy solnej,  muszelek i  lustrzanej mozaiki.
Pokażę kilka wersji ramek  z kamyków zarówno dla dorosłych jak i do wykonania z opiekunem dla maluchów i samodzielnego wykonania przez dzieci.
Takie ramki można zrobić różnej wielkości również bardzo duże, ale pamiętajcie, że kamyki są ciężkie, więc bardzo duże ramki można wykonać tylko na drewnianej podstawie.

Filmik: Jak wykonać z kamyków  efektowne ramki do lusterka 
Ramka z kamyków na tekturceMateriały:


Kamyczki płaskie różnej wielkości kształtu i koloru, tekturka sztywna gruba z kartonowego pudła, haczyk do powieszenia, lusterko, 


masa strukturalna z wikolu, kaszki mannej i farby,

Filmik: Jak wykonać masę strukturalną lub masa solna z dodatkiem wikolu, 

Opis wykonania:


Zaczynamy od zaprojektowania i wycięcia kształtu naszej ramki. Ramkę robimy z tektury, która stosunkowo łatwo się wycina, więc możemy trochę poszaleć i ramka nie musi być prostokątna.

Wycinamy zewnętrzny kształt ramki, środka nie będziemy wycinać, kamienie są ciężkie i ramka mogłaby się wyginać i odkształcać pod wpływem ich ciężaru. Środek tylko odrysowujemy, by wiedzieć do którego miejsca ozdabiać.
Lub od razu naklejamy w środku lusterko, wtedy widzimy bez problemu gdzie należy przykleić kamyki. 

Na środek możemy nakleić kawałek folii lub papieru by go nie pobrudzić.

Teraz naszą ramkę smarujemy masą strukturalną (donice z kamyków) lub masą solną
Smarując masą i oklejając kamykami możemy dostosować się do kształtu lusterka lub go zmienić, ja chciałam by kwadratowe lusterko zmieniło się w okrągłe.


Teraz układamy na niej nasze kamyki mocno dociskając. 
Zaczynamy od największych, a malutkimi uzupełniamy miejsca pomiędzy większymi.

Na koniec drobniutkimi kamyczkami wykańczamy brzeg by nie było widać tekturki.
Jeśli to zabawa z maluchami dokładnie tak samo robimy tylko zamiast masy strukturalnej możemy użyć masy solnej z dodatkiem kleju (ramki z masy solnej).Dla małych dzieci wyrabianie i lepienie z masy solnej to dobre ćwiczenie wspomagające siłę i motorykę dłoni oraz całych rąk, ważne ćwiczenie przed nauką pisania. 
Ale uwaga kamienie są ciężkie i mogą się nie trzymać dobrze na masie solnej musi w niej być dużo kleju tzn. prawie tyle co mąki, używamy mniej wody zastępuje ją w dużej mierze klej.
Ramkę z przyklejonymi masie strukturalnej kamykami pozostawiamy na dobę do wyschnięcia.
Masę solną można spokojnie wypiec w piekarniku.
Kiedy nasza ramka jest zaschnięta i wszystko dobrze się trzyma od tyłu doklejamy haczyk i gotowe.

Ramki z kamyczków na drewnianej podstawie.


Materiały:


Drobne naturalne lub malowane kamyczki, stara ramka drewniana, klej na gorąco, lub masa strukturalna,  albo klej wikol, można również użyć kleju typu kropelka (ale ostrożnie), lusterko, haczyk i tekturka do zabezpieczenia tyłu.


Opis wykonania:


Ze starej drewnianej ramki wyjmujemy szkiełko jeśli je ma i tył. Nie musimy jej czyścić ani malować, nie będzie jej widać.
Zaczynamy przyklejanie kamyczków. Uwaga kamyczki są ciężkie i w związku z tym bardzo chętnie odpadają, więc trzeba je mocno dociskać i przytrzymywać nie zależnie od tego jak je kleimy, nie pękną.
Możemy przyklejać kamyki na masę strukturalną jak w przypadku doniczek (donice z kamyków lub jeśli kamyczki są drobniutki na sam wikol.
Smarujemy grubą warstwę kleju lub masy ramkę i przyklejamy kamyki. 
Po lekkim przyschnięciu odwracamy i kleimy brzeg ramki, a potem następny i tak dalej. 
Czekamy aż całość zaschnie. Jeśli coś się nie trzyma lub pozostały puste miejsca po zaschnięciu możemy uzupełnić dodajemy klej i przyklejamy kamyki. Na koniec dodajemy ozdoby.Klej wikol jest bezbarwny i przezroczysty po zaschnięciu nie będzie go widać. Idealnie nadaje się do drobniutkich kamyczków. Do dużych kamieni lepsza jest masa strukturalna, ładnie wypełni przestrzenie pomiędzy kamykami.

Kamyczki do ramki możemy też przykleić klejem na gorąco, jest to szybsza metoda ale jeśli kamyczki są malutkie łatwo poparzyć palce.Robimy to dokładnie tak samo, ten klej jest również niewidoczny.Do środka wkładamy lusterko i zamykamy tekturką przyciętą do wymiaru środka ramki.


 Z tyłu doklejamy haczyk, jeśli potrzeba.


 I nasza ramka gotowa.Prześlij komentarz