czwartek, 28 lipca 2016

Ramki z muszelekWracając do pomysłów na zagospodarowanie wakacyjnych skarbów, pokażę dzisiaj jak bardzo prosto wykonać świetne ramki z muszelek.
Pokazywałam już jak wykonać ramki na zdjęcia i do lusterek z:  masy solnej,  kamyczków i  lustrzanej mozaiki a teraz pora na muszelki.
Takie ramki mogą być idealną oprawą wakacyjnych zdjęć, lub wspaniale prezentować się jako oprawa luster czy lusterek.
Może to być też wspaniały prezent z podróży dla najbliższych, a możemy go spokojnie zrobić w deszczowy (lub zbyt upalny) dzień na wakacjach.
Pokażę kilka wersji takich ramek zarówno dla dorosłych i do wykonania z opiekunem jak i dla maluchów i samodzielnego wykonania przez dzieci.

Filmik: Jak wykonać prosto ramki z muszelekMuszelkowe ramki na drewnianej podstawie


Materiały:


Drobne nazbierane na plaży muszelki i może do dekoracji kilka większych, stara ramka drewniana, klej na gorąco lub klej wikol, można również użyć kleju typu kropelka, ale ostrożnie. Zdjęcie lub lusterko i tekturka do zabezpieczenia tyłu.


Opis wykonania:


Ze starej drewnianej ramki wyjmujemy szkiełko jeśli je ma i tył. Nie musimy jej czyścić ani malować, nie będzie jej widać.
Oglądamy nasze muszelki i przymierzamy do ramki sprawdzając ile i jakie będą na niej dobrze wyglądały. Decydujemy czy przyklejamy różne, czy jednakowego koloru, a może jednego rodzaju, a w wielu kolorach.Ja zaczynam od podobnych muszelek w kolorze białym i prawie białym, bo takich mam najwięcej.
Przyklejam muszelki klejem na gorąco, bo tak mi najwygodniej, ale w ten sam sposób można przyklejać na klej wikol (tylko trzeba poczekać aż klej zwiąże i zaschnie, między kolejnymi etapami przyklejania) lub na klej typu kropelka, ale nie lubię go, odkąd przykleiłam się kiedyś do ramki, i to wcale nie jest takie zabawne już po pół godzinie szukania rozpuszczalnika, który pozwoli mi się odkleić, a mąż grozi piłą elektryczną.
Jak by ktoś potrzebował, klej typu kropelka rozpuszcza benzyna.
Zaczynamy przyklejanie od frontu ramki, tu wybieramy najładniejsze muszelki i dobieramy tak by najlepiej pasowały. 

Kiedy przód ramki jest oklejony (w sytuacji klejenia wikolem czekamy aż zaschnie), oklejamy boki ramki tu dobieramy malutkie muszelki, tak by nie wystawały poza tylny brzeg bo ramka będzie krzywo wisieć.
Na koniec dodajemy do ozdoby kilka dużych muszli w podobnym lub kontrastowym kolorze.

Z tyłu doklejamy haczyk, jeśli potrzeba. 
Do środka wkładamy szybkę i zdjęcie z wakacji, lub np. lusterko 
i zamykamy tekturką przyciętą do wymiaru środka ramki.I gotowe. Ramka z muszelek na tekturceMateriały:


Muszelki różnej wielkości kształtu i koloru, tekturka sztywna gruba z kartonowego pudła, masa strukturalna z wikolu, kaszki mannej i farby, lub masa solna z dodatkiem wikolu, haczyk do powieszenia, cienka tekturka do podklejenia zdjęcia lub lusterko.

Opis wykonania:


Zaczynamy od zaprojektowania i wycięcia kształtu naszej ramki. Ramkę robimy z tektury, która stosunkowo łatwo się wycina, więc możemy trochę poszaleć i ramka nie musi być prostokątna (zobacz ramki z masy solnej).Ja zrobiłam ramkę do lusterka i pomimo, że lusterko mam kwadratowe wybrałam kształt koła, bardzo lubię okrągłe lusterka.Wycinamy kształt ramki z zewnątrz, raz w grubej tekturze, którą będziemy oklejać i raz w cienkiej, która będzie tyłem.W grubej tekturze wycinamy też środek, nacinając tekturę nożykiem.Jeśli muszelki są dość duże nasza ramka musi być odpowiednio szeroka, jeśli drobniutkie może być cieniutka.
Teraz naszą wyciętą ramkę smarujemy masą strukturalną (doniczki z kamyków


Filmik: Jak wykonać masę strukturalnąi układamy na niej nasze muszle lekko dociskając.Zaczynamy od największych, a malutkimi uzupełniamy miejsca pomiędzy większymi.Jeśli to zabawa z maluchami dokładnie tak samo robimy tylko zamiast masy strukturalnej możemy użyć masy solnej z dodatkiem kleju (masa solna - ciastolina własnej roboty).Dla małych dzieci wyrabianie i lepienie z masy solnej to dobre ćwiczenie wspomagające siłę i motorykę dłoni oraz całych rąk, ważne ćwiczenie przed nauką pisania.
Ramkę na masie solnej

 lub masie strukturalnej  pozostawiamy na dobę do wyschnięcia. 
Masę solną można też wypiec w piekarniku ale bardzo ostrożnie by muszelki nie popękały.Kiedy nasza ramka jest zaschnięta i wszystko dobrze się trzyma od tyłu przykładamy lub przyklejamy lusterko albo zdjęcie i zaklejamy drugą tekturką.Można to też zrobić na początku ale wtedy trzeba uważać by nie zabrudzić lusterka.
Doklejamy haczyk i gotowe.

Prześlij komentarz