czwartek, 21 kwietnia 2016

Ramki z lustrzanej mozaikiRamka to świetny pomysł na prezent np. na Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka czy Dzień Kobiet.
Pokazywałam już jak wykonać ramki na zdjęcia i do lusterek z:  masy solnej,  muszelek,  kamyczków i papier mache.
Tym razem zrobimy ramki oklejane lustrzaną mozaiką w dwóch wersjach, które się efektem prawie nie różnią.
Pokażę wersję dla maluchów, gdzie mozaika będzie ze srebrnego papieru jak i dla starszych dzieci i młodzieży, gdzie wykonamy mozaikę z płyt CD, podobnie jak oklejaliśmy pudełeczko (pudełko oklejane mozaiką )
Pokażę dzisiaj jak wykonać ramki do lusterka na tekturze lub deseczce oraz jak okleić gotową ramkę na obrazki czy zdjęcia.

Mozaikowe ramki do wykonania dla maluchów


Materiały:


Potrzebujemy grubego srebrnego papieru może być srebrny papier lub folia ze starych okładek, toreb na prezenty lub innych opakowań. Jeśli nie mamy to gruby błyszczący papier kredowy lub sztywna okładkę foliową możemy pomalować farbą w sprayu na srebrno (błyszcząco, lustrzano).Możemy naszą mozaikę przyklejać na zwykły klej do papieru lub wikol ale radzę przyklejać na masę strukturalną z wikolu, kaszki mannej i barwnika (ja użyłam srebrny, ale może być ciemny lub bez koloru).Opis wykonania:


Zaczynamy od wykonania masy strukturalnej. Mieszamy wikol z barwnikiem (ja dodałam barwnik w proszku, ale może to być farba akrylowa lub barwnik w płynie) następnie dosypujemy kaszkę manną w takiej ilości by masa była gęsta ale nie stała, musi rozprowadzać się łatwo pędzlem (konsystencji mniej więcej twarożku homogenizowanego). 
To zadanie wykonujemy razem z maluchem masa jest bezpieczna, ale lepiej by rodzic lub opiekun czuwał nad wykonaniem u najmłodszych dzieci.
Teraz tniemy nasz srebrny papier na kawałeczki. To zadanie jest świetnym ćwiczeniem wycinania dla maluchów, nauki trzymania nożyczek, wycinania drobnych prostych kawałków. Jeśli się nie uda nie szkodzi im kawałki będą bardziej nierówne tym ciekawsza mozaika, a zadanie bardziej interesujące.
Starszym dzieciom warto pokazać cięcie na bardzo małe kawałeczki i wykorzystać heurystykę zakotwiczenia (to co pokarzemy na początku sugeruje optymalną wielkość), by zadanie układania mozaiki nie było zbyt łatwe.
Teraz kiedy mamy już dużo pociętych kawałeczków i przygotowana masę do klejenia możemy oklejać.

Gotowa ramka na obrazek


Możemy wykorzystać dowolną ramkę, ale jeśli to zadanie dla maluchów lepiej by była prosta nie profilowana.
 Smarujemy ramkę grubą warstwa masy razem z dzieckiem i pokazujemy jak naklejać kawałeczki. Dalej dziecko nakleja już samo tłumaczymy tylko by cała ramka była oklejona.


Na koniec kiedy ramka wyschnie wkładamy zdjęcie lub obrazek i prezent dla mamy gotowy.


Tu są dwie ramki jedna z płyt druga z papieru, efekt rpaktycznie nie do rozpoznania


Lusterko w mozaikowej ramce


Teraz wykorzystamy tekturkę i stare lusterko. Tu pomagamy dziecku przykleić lusterko ( najlepiej by było pleksi) do tekturki tak by było na środku. 
A dalej podobnie jak z ramką na obrazki pokazujemy jak i dalej dziecko przykleja samo.Uwaga nowo zakupione lusterka często maja folię która zdejmujemy dopiero po zakończeniu pracy. Jeśli to stare lusterko to lepiej je zakleić taśmą klejącą lub papierem, bo potem ciężko zdrapać masę.

Mozaikowe ramki z płyt CD


Materiały:


Potrzebujemy starych niepotrzebnych płyt CD, mogą być nadrukowane, to nie przeszkadza i ostre duże nożyczki.Do klejenia użyjemy masy strukturalnej z wikolu, kaszki mannej i barwnika (ja użyłam srebrny). Można kleić na sam wikol, ale gęściejsza masa daje ciekawy efekt i ułatwia pracę. Kolor oczywiście jest dowolny taki jak nam pasuje, świetnie wygląda również ciemny np. czarny. Masę nakładamy pędzlem lub szpatułką.Kawałeczki płyty są drobne i wygodnie przyklejać je za pomocą pęsetki. Do ścierania ewentualnych zabrudzeń przyda nam się patyczek do czyszczenia uszu.


Opis wykonania:


Zaczynamy od wykonania masy strukturalnej ( jak poprzednio).
Następnym etapem jest pocięcie płyt kompaktowych na odpowiednie kawałki. Do cięcia używamy dużych ostrych nożyczek, ale uwaga różne płyty tną się różnie. 
Jedne płyty łatwo pociąć na równe i proste kawałki, a inne pękają pod każdym dotknięciem nożyczek, ale wszystkie są twarde i tnie się je na tyle trudno, że ta czynność nie jest dla małych dzieci.
Przy okazji robienia glicerynowego akwarium odkryłam, że płyty namoczone przez chwilę w glicerynie, łatwiej pociąć i nie kruszą się tak bardzo.
Pocięte płyty nie są bardzo ostre ale oczywiście trzeba uważać, nie są jednak porównywalne z kawałkami lusterek lub ceramiki, mogą bawić się nimi spokojnie starsze dzieci.
Jeśli mamy już masę i pocięte kawałki płyty zaczynamy oklejanie.

Gotowa ramka na obrazek


Tu możemy wykorzystać dowolną starą ramkę po obrazku czy zdjęciu. Może być drewniana, pleksi lub metalowa czy po prostu tekturowa.
Powierzchnię ramki smarujemy grubą warstwą masy i zaczynając od zewnętrznych brzegów układamy mozaikę.Jeśli ramką jest profilowana to musimy tak dobierać malutkie kawałeczki by nie odstawały. Im mniejsza ramka tym kawałeczki muszą być mniejsze i wykonanie jest trudniejsze.Jeśli ramka jest dość duża i prosta, a kawałki są prostokątne i nie bardzo malutkie układanie jest bardzo proste. Jeśli kawałki są nieregularne i drobniutkie układanie i dopasowywanie kawałków jest już lekkim wyzwaniem zwłaszcza pod koniec.Do zrobionej i wyschniętej ramki wkładamy zdjęcie lub obrazek i prezent dla mamy gotowy.

Lusterko w mozaikowej ramce


Tym razem potrzebujemy lusterka o dowolnym kształcie i deseczki, płyty lub po prostu grubej tektury do której go przykleimy i na której zrobimy ramkę. Lusterko może być dowolnym starym lusterkiem ale jeśli mamy kupić specjalnie lusterko warto poszukać lusterka pleksi. Jest dużo lżejsze niż szklane i bezpieczniejsze.
Naklejamy lusterko na naszej podstawce. Ja tu użyłam np. trzech lusterek pleksi o wygiętych brzegach, by było ciekawiej.
Teraz naklejamy naszą mozaikę zaczynając od krawędzi lusterka. Można by to było zrobić zwykłym wikolem, bo powierzchnia jest prosta i gładka, ale na masie strukturalnej naprawdę wygląda dużo lepiej.
Dobieramy kawałeczki by ładnie do siebie pasowały i na końcu równo dochodziły do brzegów deseczki.Całość jeszcze można wykończyć np srebrną lub czarną konturówką.Pokazane tutaj ramki z różnych rodzajów mozaiki tak naprawdę wizualnie prawie się nie różnią każda stanowi piękny prezent i każda wymaga dużo pracy.Jest to świetne ćwiczenie rotacji przestrzennej, co jest jednym z elementów wielu testów na inteligencję, a każdemu uczącemu się dziecku pomaga w koncentracji i ćwiczeniu percepcji poznawczych i wyobraźni przestrzennej.
W kolejnych postach pokażę jeszcze jak zrobić mozaikowe lampiony, doniczki i inne ozdoby. 
Zapraszam.Prześlij komentarz