poniedziałek, 9 stycznia 2017

Ramki - podstawa z tekturkiZbliża się Dzień Babci i Dziadka i oczywiście zadajemy sobie pytanie, co pomysłowego ładnego, oryginalnego i jednocześnie przydatnego podarować Babci i Dziadkowi.
Ciekawym i oryginalnym prezentem może być własnoręcznie wykonana ramka na zdjęcie lub obrazek (oczywiście z odpowiednim obrazkiem lub zdjęciem wnucząt).
Pokazywałam już jak wykonać ramki na zdjęcia i do lusterek z:  masy solnej,  muszelek,  kamyczków i  lustrzanej mozaiki. Te ramki były wykonane na starych gotowych ramkach lub na tekturowych podstawach ramki. 
Dziś pokażę jak wykonać taką tekturową podstawę ramki, oraz jak wzmocnić ją techniką papier mache, by była twarda i trwała.


Filmik: Jak zrobić tekturową podstawę ramki
Materiały:


Potrzebujemy tekturę z grubego pudła kartonowego (świetne są po pizzy), przyrządy do odrysowania kształtu: linijka i ekierka (lub linijka z rolkami) do prostej ramki, a jeśli chcemy ramkę owalna lub o innym ciekawym kształcie to coś do odrysowania np owalna miseczkę lub półmisek.


Do wycięcia przyda się nożyk introligatorski i mocne nożyczki.
A jeśli nasza ramka ma być 3d to potrzebujemy jeszcze klej introligatorski czyli wikol.

Opis wykonania:


Zaczynamy od zaplanowania i dobrania kształtu ramki. Dobieramy kształt do charakteru ramki, zdjęcia i techniki ozdabiania oraz możliwości manualnych (tekturka jest ciężka do wycinania lepiej by ramki dla maluchów były proste).
Prostą ramkę kwadratową i prostokątną wykonać najłatwiej. Jej kształt rysujemy linijką i ekierką, pamiętając o dokładnym wymierzeniu brzegów.
Wycinamy nożykiem 


lub nożyczkami na zewnątrz, a po nacięciu nożykiem można również i wewnątrz.
Taki prosty kształt, łatwy w wycięciu świetnie nadaje się do wykonania ramki 3d.
Wykonujemy ją wycinając 3-5 ramek o takim samym kształcie, ale np. o coraz większym wycięciu wewnątrz.


Sklejamy je ze sobą i dociskamy.
Potem koniecznie oklejamy np. papier mache lub po prostu papierem, by nie było widać pustego wnętrza tektury na brzegach.Jeśli kształt ma być bardziej fantazyjny, możemy go wykreślić za pomocą cyrkla i kątowników, lub odrysować np od półmiska lub miseczki.Ale zewnętrzny kształt to dopiero początek, potrzeba jeszcze wyciąć środek. Bez względu na zewnętrzny kształt środek może być prostokątny dopasowany do zdjęcia.
Ale możemy zrobić go powielając zewnętrzny kształt ramki, lub robiąc w środku owal.


Tak, czy inaczej zaczynamy od wyznaczenia środka ramki. Szukamy najszerszych miejsc i prowadzimy dwie linie prostopadłe. Odmierzamy równe odległości wyznaczające brzegi ramki i przy pomocy kątowników rysujemy owal.
Tutaj również można zrobić ramkę przestrzenną, ale łatwiej będzie odrysować 3-5 jednakowych ramek, skleić je klejem tymczasowym, lub spiąć szpilkami dopiero i wyciąć odpowiedni kształt.

Potem również należy okleić.


Ramkę przestrzenną możemy również zrobić wycinając i składając. Kąt nachylenia ścianek zewnętrznych uzyskujemy nacinając rogi od linii środkowej:
 0° - płaska ramka (bez przecięcia)
90° - ramka prostopadła (odcinamy kwadrat na rogu), ale taka ramka to pudełko
najlepiej wyciąć od 10° do 30° 

Taką ramkę trudniej jest okleić zwykłym papierem, ale spokojnie można cienką warstwa papier mache
lub masą strukturalną i pomalować.
Wrażenie przestrzenności uzyskamy również naklejając na ramkę paseczki z tektury o odpowiednich kształtach (proste lub fantazyjne przycięte na rogach). Tu na koniec całość również oklejamy papier mache lub masą strukturalną.
O ramkach oklejanych papier mache w kolejnym poście  http://pomyslyplastyczne.blogspot.com/2017/01/ramki-podstawa-z-papier-mache.html.
Ramki z samej tekturki służą jak podstawa oklejanych ramek np kamykami lub muszelkami
lub oklejania np: masą solną czy innymi masami plastycznymi ramki oklejane masą solną

czy różnymi innymi materiałami np elementami  lustrzanej mozaiki
Prześlij komentarz