czwartek, 25 lutego 2016

Ramki z masy solnej
Ramki to zawsze ciekawa i dopełniająca całość ozdoba naszego mieszkania jak również świetny prezent na różne okazje, prosty w wykonaniu, a jednocześnie bardzo miły i zawsze cieszący obdarowanego, bo w ramce mogą przecież być ulubione zdjęcia czy obrazki.
Ramki możemy wykonać w wielu różnych technikach, czasem bardzo prostych, czasem trudniejszych i bardziej pracochłonnych. 
Pokazywałam już jak wykonać ramki na zdjęcia i do lusterek z:   muszelek,  kamyczków i  lustrzanej mozaiki
Dziś pokażę parę pomysłów jak zrobić fantastyczne ramki z masy solnej, zarówno dla maluchów jak i na prezent dla najbliższych np. na  Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet, czy po prostu stylowej ozdoby mieszkania.

Podstawa ramki:


Masę na ramkę solną wykonujemy wg poprzednio podanego przepisu  z dodatkiem kleju (link ). 
Następnym elementem jest wykonanie podstawy ramki z tektury.


Filmik: Jak zrobić podstawę ramki z tekturki
Projektujemy kształt naszej ramki, może być prosta kwadratowa, lub wielokątna owalna czy okrągła, a nawet o bardzo fantazyjnych i niesymetrycznych kształtach. Można ją wykreślić lub odrysować od czegoś. 
Następnie wycinamy wybrany kształt, teraz mamy całe zewnętrzne kontury ramki, pozostaje jeszcze środek na zdjęcie lub obrazek.Można wyciąć środek na podłożenie zdjęcia tu również kształty wycięcia mogą być różnorodne, ale zwróćmy uwagę by dostosować je do wielkości zdjęcia. 
Jeśli tak zdecydowaliśmy to odrysowujemy naszą ramke na jeszcze jednym kawałku tekturki (może być cieńszy). 
Teraz mamy dwa takie same kawałki. Na jednym rysujemy kształt środka i wycinamy (najlepiej nożykiem) dzieciom trzeba pomóc. 
Drugi kawałek (cieńszy) pozostaje niezmieniony, nim na razie prawie do końca nie będziemy się zajmować. 

Jeśli zdecydowaliśmy się pozostawić miejsce by nakleić zdjęcie czy obrazek to sprawa jest prostsza, bo wystarczy tylko je odrysować i zakleić tymczasowo np. taśmą maskującą lub tekturką czy kartką przyklejoną taśmą dwustronną lub klejem tymczasowym (to świetne rozwiązanie klej powoduje, że materiał klei się i odkleja jak taśma klejąca. 
Taki klej zakupiłam w sklepie creativityhobby (z boku bloga baner).Wycięty kształt ramki oklejamy następnie masą solną rozgniatając ją i formując wg uznania starając się dokładnie i równo wypełnić całość. Jeśli w niektórych miejscach masy będzie za mało może się kruszyć przy pieczeniu.Jak całość ramki jest już dokładnie wypełniona ozdabiamy. 

Ramka oklejana


Ramkę można ozdobić materiałami naturalnymi, koralikami, kolorowym papierem, czy też kawałkami foli i poczekać do zaschnięcia. 
Takiej ramki raczej nie należy piec w piekarniku chyba, że jesteśmy pewni iż nie uszkodzimy ozdób.Ramka oklejona makaronem


Na podstawie z masy solnej możemy przykleić wzory z ciekawych makaronów w różnych kształtach. Makarony mogą byc naturalne lub można je pomalować wodnymi farbami również przed pieczeniem.

Taką ramkę można piec spokojnie w piekarniku. Można również wykorzystać kolorowe makarony i po upieczeniu polakierować bezbarwnym lakierem. Albo upieczoną ramkę pomalować na złoto czy srebrno. Jeśli ramka jest ze środkiem to pamiętajmy by go zasłonić przed malowaniem. 
Do takiej ramki wklejamy zdjęcie ale by można było je wymieniać warto to zrobić klejem o efekcie samoprzylepnym.

Ramka oklejana przyprawami


Do naszej ramki możemy poprzyklejać różne przyprawy o różnej fakturze wielkości i zapachu, to wspaniałe ćwiczenie multisensoryczne dla dzieci również tych najmłodszych.

Po upieczeniu możemy ramkę polakierować lub zawerniksować by była bardziej trwała i możemy dokleić tył by wsadzić zdjęcieRamka oklejana muszelkami


Tu na masie solnej przyklejamy kompozycję z muszli. 
Taka ramka daje sie spokojnie piec w piekarniku. 

Ramka malowana

Farbami wodnymi (akwarelami lub akrylami) zarówno kiedy jest jeszcze świeża lub po wyschnięciu. 


Można ją też polakierować lub pomalować lakierami do paznokci czy też farbami witrażowymi lub kredowymi ale dopiero po upieczeniu i ostygnięciu lub wyschnięciu.

Ramka rzeźbiona i odciskana


Można doklejać ciekawe elementy, 

odbijać i odciskać gotowe wzory lub rzeźbić delikatnie patyczkiem.
 Do tego możemy wykorzystać np kawałki grubej koronki, lub wzory na jakiś elementach metalowych np. jak mamy stare elementy i chcemy je powielić na ramkach (metalowe koronki i rzeźby).
Ostrożnie je odciskamy w masie raz koło razu i czekamy do wyschnięcia.
Patyczkiem możemy odciskać i rzeźbić w masie. 

Ramka jak starodawnaNaszą ramkę możemy tak pomalować by przypominała np stare złoto lub srebro. Taką ramkę z np. odciśniętą koronką malujemy już po upieczeniu.
Można ją pomalować farbą na złoto lub polakierować złotym lakierem, nie wystarczy to jednak by na prawdę przypominała stare złoto. 
Po pomalowaniu złotą farbą czekamy aż wyschnie, a następnie malujemy czarną i ostrożnie przecieramy tak, by czarna pozostała w zagłębieniach, a to co wypukłe było złote. Następnie jeszcze podkreślamy wypukłości farbą perłową i konturówką. 
Można tą czynność powtarzać kilka razy aż uzyskamy odpowiedni efekt. 
Jeśli w masie były odciśnięte wzory np koronki efekt jest świetny.

Oczywiście wszystkie techniki można łączyć dowolnie najważniejsze by wspaniale się bawić, taka zabawa dla każdego dziecka będzie fascynująca, a jednocześnie bardzo wskazana. Usprawnia motorykę małą obu rąk, uwrażliwienie sensomotoryczne, poprawia koordynację wzrokowo ruchową oraz tworzona jako prezent dla kogoś uwrażliwia społecznie daje szanse na ćwiczenie komunikacji i wspierania relacji społecznych.

Prześlij komentarz