poniedziałek, 16 stycznia 2017

Ramki jak stare srebroZa moment Dzień Babci i Dziadka chciałabym dziś pokazać kilka pomysłów na ozdobne ramki, wyglądające tak jakby były zrobione ze starego srebra, jako ciekawy i oryginalny pomysł na prezent dla Babci i Dziadka.
Prezentem mogą być same ramki, lub dodatkowo ciekawe obrazki umieszczone w ramkach zrobione przez wnuki, albo możemy również w nich  umieścić zdjęcia wnucząt. Jeśli nie chcemy umieszczać w ramkach zdjęć ani obrazków, świetnie mogą one spełniać rolę ramki do lusterka.


Filmik Jak zrobić ramki o wyglądzie starego srebra


W poprzednich postach pokazywałam kolejne kroki samodzielnego wykonania ramek. W pierwszej kolejności robiliśmy podstawę ramki z tekturki, zarówno proste płaskie ramki jak i ramki przestrzenne 3d.

Filmik Jak zrobić podstawę ramki z tektury
Potem pokazywałam jak takie ramki wzmocnić i okleić metodą papier mache by stały się sztywne, mocne i wodoodporne.

Filmik Jak zrobić ramki metodą papier mache


Materiały


Do wykonania takich ramek potrzebujemy: różne rodzaje ramek z tektury, na których możemy wykonać wzory i zdobienia za pomocą sznurka, przykleimy go klejem na gorąco lub wikolem oraz ramki z papier mache, które zrobiliśmy o odpowiednim kształcie i fakturze, a teraz będziemy je malować farbą srebrną w sprayu.


Do uzyskania faktury starego srebra wykorzystamy ponadto folię aluminiową, która przyklejamy wikolem. A do nadania odpowiedniego koloru wykorzystujemy farbę akrylową czarną oraz perłową i złotą.


Dodatkowe ozdoby wykonujemy konturówkami do szkła i ceramiki oraz perełkami w płynie.

Opis wykonania:


Stare srebro z folii aluminiowej


Tą ramkę wykonam na prostej owalnej ramce tekturowej, ale można podobnie wykonać na ramce 3d lub każdej innej, również wcześniej wzmocnionej papier mache.
Na podstawie ramki najpierw projektuje ornament, a następnie wyklejam go grubym sznurkiem używając kleju na gorąco. Wikolem trzyma się równie dobrze ale przed dalszą pracą trzeba poczekać aż wyschnie ok 12h. W ten sposób mogą ramkę robić nawet małe dzieci, jest to świetne ćwiczenie koordynacji wzrokowo ruchowej.Ważne by sznurek był tu gruby na tyle by odznaczał się później po pokryciu folią. Jeśli ramkę byśmy tylko malowali sznurek mógłby być cieńszy.Kiedy mamy już gotową, suchą, pokrytą ornamentem ramkę. Zgniatamy arkusz folii aluminiowej i rozprostowujemy go (ale nie wygładzamy) 
całość ramki smarujemy wikolem dość grubo i dokładnie, następnie przyklejamy. Nie musimy przyklejać go w jednym kawałku (często w skomplikowanym kształcie ramki nie da rady), możemy przyklejać w kilku kawałkach pamiętając by smarować również folię w miejscach łączenia.Po naklejeniu folii dociskamy ją tak by wzór ornamentu stał się widoczny. Możemy robić to palcami lub użyć np patyczka. Pogięta folia ładnie rozprostowuje się i otacza sznurek.Teraz pozostawiamy ramkę do porządnego wyschnięcia co najmniej na 24h, a jak kleju jest więcej to nawet dłużej. Ramka musi być sucha i sztywna. Wtedy możemy ja wystylizować na stare srebro bo teraz jest błyszcząca i widać, że to tylko folia aluminiowa.
Aby to zrobić malujemy całą ramkę czarną farbą akrylową (może być trochę rozcieńczona wodą) i nim zaschnie przecieramy szmatką lub palcami, tak by czarna farba pozostała tylko w załamaniach i marszczeniach folii, a wzór i inne wypukłości rozjaśnić. Da to efekt patyny i wytarcia ze starości. Można ten zabieg powtórzyć kilkukrotnie.


Na koniec możemy dodać jeszcze warstwę farby perłowej lub jasno złotej by podkreślić efekt patyny i starości.

Efekt starego srebra samą farbą


Tu zaczynamy podobnie przygotowujemy ramkę z ornamentem lub bez, ale musimy pamiętać, że im gładsza powierzchnia tym trudniej uzyskać naturalny elekt. Jeśli nasza ramka ma być gładka bez ornamentów to najlepiej by była pokryta papier mache z lekkimi pomarszczeniami i nakładanymi warstwami papieru (efekt jest ciekawszy).


Taką ramkę malujemy farbą akrylową na srebrno (jeśli farba jest jasna można wcześniej dać warstwę farby czarnej) lub srebrną farbą w sprayu (wszystko jedno jaką). 


Po wyschnięciu pokrywamy tak, jak wcześniej czarna farbą akrylową i przecieramy. Powtarzamy aż do uzyskania odpowiedniego koloru możemy również dodać farbę złotą lub perłową.


Na koniec możemy dodać wzory konturówką do szkła lub perłami w płynie.
Wykończenie


Do gotowej ramki możemy z tyłu przykleić obrazek, zdjęcie lub lusterko po prostu taśmą dwustronną.


Możemy też zrobić kieszonkę na wsuwane i wymieniane zdjęcie.
Robimy to bardzo prosto: kawałek przezroczystego pleksi np. Z pudełeczka po skarpetkach czy innego wieczka od opakowania docinamy i przyklejamy w otworze ramki.
 Na nim naklejamy tekturkę lub kartonik (sama ramka jest sztywna, nie trzeba jej wzmacniać) ale smarujemy ją klejem tylko na trzech brzegach.


Z czwartej strony można będzie wsunąć zdjęcie.


A jak zrobić dla trochę grubszego obrazka pokażę w kolejnym poście o złotych ramkach.


Oto jeszcze filmiki jak zrobić pojemniczki o wyglądzie starego srebra i bombki.

Prześlij komentarz