czwartek, 24 listopada 2016

Choinki- wykonanie podstawy z papier-mache i nie tylkoRóżnego rodzaju choinki i choineczki to jedna z najbardziej tradycyjnych ozdób Gwiazdkowych. 
Oczywiście królują duże naturalne lub sztuczne choinki- iglaste drzewka, ale lubimy również takie mniejsze które bardziej można potraktować jak stroiki. Takie choineczki możemy kupić, ale dużo ciekawiej i tak naprawdę bardzo prosto, za grosze, możemy je zrobić samemu lub z dzieckiem, a wyglądają pięknie i nastrojowo.Jednak aby samemu zrobić jakąkolwiek choineczkę musimy mieć bazę podstawę. Taką bazę też można kupić, ale po co, kiedy możemy ją zrobić sami i na dodatek dokładnie takiej wielkości jak chcemy.
Dziś pokażę jak najprościej zrobić sobie taką podstawę z papieru, zarówno taką prostą, nietrwałą, która posłuży jako podkład lub wyznacznik kształtu naszej choinki. Jak i taką, która może przetrwać długie lata jest sztywna i odporna. Każdą z nich jest bardzo prosto wykonać.

Filmik Jak samemu zrobić podstawę choinki z papier-macheMateriały:


Potrzebujemy sztywny karton lub tekturkę z bloku, ja wolę wielkości A 3 bo w razie czego można ją przyciąć, a choineczka jest już dość duża, ale oczywiście można taką choinkę zrobić z formatu A 0 będzie bardzo duża.
Do złączenia przyda się taśma dwustronna, zszywacz lub klej.
Z tego wykonamy pierwszy etap, podstawę do podstawy. Dalej potrzebujemy starych gazet i: albo kleju wikolu albo rzadkiej mieszanki mąki, wody i soli, albo kisielu z mąki ziemniaczanej.
Na koniec naszą podstawę możemy pomalować farbą akrylową, polakierować lub posmarować klejem wikolem (jest wodoodporny).

Opis wykonania:


Zaczynamy od zwinięcia kartonu po skosie od rogu w rożek. Koniec sklejamy taśmą lub zszywamy zszywaczem i na koniec obcinamy równo dół.W ten sposób powstaje nam najprostsza podstawa choineczki. 
Jeśli chcemy by była sztywniejsza możemy ją wykonać z dwóch sklejonych kartonów lub tekturek. Sama w sobie nie jest jednak trwała i nie jest sztywna. 
Możemy ją pomalować, okleić lub posmarować masą strukturalną.

Filmik Jak wykonać masę strukturalną: Może służyć jako baza pod zabawę z dziećmi, można przyklejać do niej ozdoby, taśmą dwustronną, gumoklajstrem, wikolem lub papier, klejem do papieru. 
Jest świetną podstawa np. do choineczki z płatków kosmetycznych.Może służyć jako podkład do innych podstaw choinek, np po owinięciu folią robimy na niej choinkę ze sznurka, lub z papierowej wikliny. Jest też świetnym wyznacznikiem układania choinki z szyszek, bombek, orzechów itp.
Nie nadaje się do postawienia na zewnątrz.
Aby zrobić taką podstawę musimy ją trochę wzmocnić. 
Pokryjemy ją papier-mache z gazet (lub innego dowolnego papieru).
Do tego potrzebujemy starych gazet i kleju. Najlepszy jest klej wikol z dodatkiem wody. Najszybciej wiąże, jest wodoodporny i najszybciej wysycha.
Ale bawiąc się z dziećmi, jeśli boimy się ubrudzenia wszystkiego klejem możemy zrobić mieszankę podobna do rozcieńczonej masy solnej. Czyli dwie porcje mąki na jedną porcję soli plus woda do konsystencji półpłynnej (np. śmietany).


Ta mieszanka skleja świetnie i bardzo trwale ale musimy trochę poczekać na wyschnięcie (lub możemy tak jak masę solną upiec w piekarniku), a całość dobrze jest polakierować lub pomalować farba akrylową jeśli ma stać na zewnątrz.
Podobnie jest z klejem-glutem z mąki ziemniaczanej.
Taką masę możemy wykonać rozpuszczając mąkę w zimnej wodzie (powstanie krochmal), ale uwaga on sam w sobie się nie klei. Mokre gazety trzymają się tylko na wodę.
Taką choineczkę koniecznie musimy utrwalić w piekarniku, bo się rozsypie.
Ja nie lubię tak robić, wolę zastosować kisiel czyli do mąki ziemniaczanej dodać gorącą wodę. 

Taka mieszanka klei szybko i trwale. Można ją wysuszyć suszarką, by przyśpieszyć twardnienie, ale nie jest to konieczne.
Kiedy zdecydujemy się czym kleimy gazety, dalej praca jest podobna. Rozkładamy gazetę i smarujemy ją naszym klejem grubo i dokładnie, cała gazeta musi przesiąknąć i namoknąć. Teraz nawijamy ją po skosie na nasz stożek. Końcówki zawijamy pod spód. W ten sposób robimy co najmniej trzy-cztery warstwy, ale im więcej tym choinka będzie mocniejsza.


Jeśli choinka ma być wodoodporna na koniec smarujemy klejem wierzchnią warstwę i środek stożka, oraz wnętrze stożka.Odstawiamy ostrożnie do wyschnięcia.Po wysuszeniu lub upieczeniu, całość możemy pomalować farbą akrylową, wtedy nie będzie widać gazety, lub polakierować lakierem akrylowym.Podstawa gotowa, jest trwała i sztywna, można ją dowolnie ozdobić.
okleić materiałem np workiem jutowym
Podobny stożek możemy też wykonać z cienkiej siatki, jeśli taką mamy.
Zwijamy rożek po skosie lub zwijamy górę siatki i łączymy brzegi.Taki stożek jest świetny do wykonania choineczki z gałązek iglastych.
Również możemy pokryć go papier-mache, lub wypełnić środek np. papierem, pianką florystyczną czy styropianem.
Wtedy wtykane gałązki będą się jeszcze lepiej trzymały.

Oto jeszcze kilka pomysłów na ozdobne choineczki na podstawach z papier-mache, o nich jeszcze będzie w kolejnych postach :)

choineczka z popcornuchoineczka z szyszekchoineczka ze sznurkaA choineczka oklejona workiem jak pięknie i nastrojowo wygląda z lampionami z kawyPrześlij komentarz