czwartek, 2 czerwca 2016

Donice z kamyków


Za oknem piękna, letnia pogoda, w ogrodzie i na balkonie rośliny rozkwitają i rozrastają się, warto pomyśleć o nowych doniczkach i osłonkach.
Dziś pokażę pierwszy taki pomysł na własnoręcznie wykonaną donicę, czy też osłonkę na doniczkę. Jest to raczej pomysł ogrodowy lub balkonowy ale we wnętrzu też się sprawdzi. Będziemy robić osłonkę na doniczkę oklejaną kamykami.

Materiały:


Jeśli robimy osłonkę to potrzebujemy zamkniętego pojemniczka np małego wiaderka, puszki, pojemniczka po twarogu lub dołu od dużej plastikowej butelki czy kanistra.W ten sam sposób możemy zrobić doniczkę wtedy potrzebujemy starą plastikową doniczkę. Kamyki są ciężkie więc by nie zwiększać ciężaru całości lepiej nie używać donicy ceramicznej.
W zależności od wielkości naszej osłonki potrzebujemy odpowiednią ilość kamyków, ale bez względu na wielkość lepiej by były to płaskie kamyki, bo inaczej ciężar donicy mocno się zwiększy.
Mogą być jednego koloru i kształtu lub różnokolorowe, jak kto woli.
Do oklejania użyjemy masy strukturalnej (Pudełko oklejane lustrzaną mozaiką) wykonanej z kleju wikolu, kaszki mannej i farby lub barwnika.


Opis wykonania


Zaczynamy od zebrania kamyków i przygotowania masy strukturalnej.
Wikol i kaszkę mieszamy w równych proporcjach dodając odrobinę farby (ja użyłam srebrnej do mniejszej osłonki ale świetnie może być biała, takie użyłam do dużej osłonki z wiadra bo lepiej kontrastowała z kamykami), farba jest konieczna bo wikol po zaschnięciu jest przeźroczysty). 
Masa musi być gęsta, gęstsza niż do przyklejania mozaiki z płyt CD, bo kamyki są ciężkie i grubsze.Nasz pojemniczek smarujemy grubą warstwą masy strukturalnej i zaczynając od największych przyklejamy kamyki.Smarujemy po kawałku i oklejamy. Pomiędzy duże kamyki wciskamy drobniejsze by nie zostawały duże przerwy.
Uwaga by z dołu nie wystawały, bo donica będzie się bujać.
Na koniec wykańczamy górny rant, tu nie musi być tak równo.
Teraz dociskamy wszystkie kamienie i czekamy aż całość wyschnie. Najlepiej przez 24 h, wtedy wikol na pewno dobrze zwiąże.

Oto filmik pokazujący jak wykonać taką osłonkę na doniczkę zapraszam do obejrzenia.Całość po wyschnięciu można jeszcze polakierować, ale nie jest to konieczne bo wikol jest wodoodporny.
I osłonka na doniczkę z kwiatkiem na taras czy balkon gotowa.Pięknie wyglądają również tak zrobione wielkie donice ogrodowe np ze starego wiadra, ale jeśli stoją na deszczu muszą mieć dziurkę na odpływ.
Uwaga na taka wielką donicę z wiadra po farbie wyszło mi ok 6 kg kamyków (płaskich otoczaków) 1/2 l wikolu, kubek białej farby, kubek kaszki mannej.
Donica jest w związku z tym bardzo ciężka, waży ponad 6 kg po wyschnięciu ale z zaprawą murarską ważyłaby dużo więcej.Prześlij komentarz