czwartek, 7 stycznia 2016

Pudełeczka oklejane lustrzaną mozaiką 
Stare płyty kompaktowe pocięte na drobne kawałki, imitujące lustrzaną mozaikę, to świetny materiał na ozdabianie wielu różnych rzeczy. 
Dają niesamowite efekty, wymagają trochę wysiłku ale można nimi stworzyć wspaniałe stylowe ozdoby w zarówno w stylu nowoczesnym jak i art-deko.


Jest to również świetny pomysł na prezent dla babci i dziadka dla starszych dzieci i młodzieży, dla których często ciężko jest coś wymyślić, na tyle ślicznego, ciekawego i jednocześnie będącego na tyle inspirującym wyzwaniem, by warto im było podjąć trud wykonania zadania. 

Można wykonać takie pudełeczka również z młodszymi dziećmi ale trzeba dać im gotowe materiały do wykonania, bo to jest najtrudniejsze. 
Najprościej zaczynać oklejanie mozaiką z płyt elementy o gładkiej prostej powierzchni i prostych kształtach w związku z tym zaczniemy od oklejanych pudełek.

Przygotowanie materiału:


Potrzebujemy starych niepotrzebnych płyt, mogą być nadrukowane, to nie przeszkadza i ostre duże nożyczki.
Do klejenia użyjemy masy strukturalnej z wikolu, kaszki mannej i barwnika (ja użyłam srebrny). Można kleić na sam wikol, ale gęściejsza masa daje ciekawy efekt i ułatwia pracę. Kolor oczywiście jest dowolny taki jak nam pasuje, świetnie wygląda również ciemny np. czarny. Masę nakładamy pędzlem lub szpatułką.


Kawałeczki płyty są drobne i wygodnie przyklejać je za pomocą pęsetki. Do ścierania ewentualnych zabrudzeń przyda nam się patyczek do czyszczenia uszu.

Opis wykonania:


Zaczynamy od wykonania masy strukturalnej. Mieszamy wikol z barwnikiem (ja dodałam barwnik w proszku, ale może to być farba akrylowa lub barwnik w płynie) następnie dosypujemy kaszkę manną w takiej ilości by masa była gęsta ale nie stała, musi rozprowadzać się łatwo pędzlem (konsystencji mniej więcej twarożku homogenizowanego).


Następnym etapem jest pocięcie płyt kompaktowych na odpowiednie kawałki. 


Do cięcia używamy dużych ostrych nożyczek, ale uwaga różne płyty tną się różnie. Jedne płyty łatwo pociąć na równe i proste kawałki, a inne pękają pod każdym dotknięciem nożyczek, ale wszystkie są twarde i tnie się je na tyle trudno, że ta czynność nie jest dla małych dzieci. Pocięte płyty nie są bardzo ostre ale oczywiście trzeba uważać, nie są jednak porównywalne z kawałkami lusterek lub ceramiki, mogą bawić się nimi spokojnie dzieci.
Jeśli mamy już masę i pocięte kawałki płyty zaczynamy oklejanie.


Powierzchnię smarujemy grubą warstwą masy i zaczynając od brzegów układamy mozaikę. 


Jeśli kawałki są prostokątne i nie bardzo malutkie układanie jest bardzo proste. 


Jeśli kawałki są nieregularne i drobniutkie układanie jest już lekkim wyzwaniem zwłaszcza pod koniec. Jest to jednak świetne ćwiczenie rotacji przestrzennej, co jest jednym z elementów wielu testów na inteligencję, a każdemu uczącemu się dziecku pomaga w koncentracji, ćwiczeniu percepcji i wyobraźni przestrzennej.
 Po ukończeniu jednej ścianki przekręcamy i oklejamy dalej aż nasze pudełko będzie gotowe. 


Gotową mozaikę możemy po wyschnięciu również pociągnąć farbą lub konturówką do farb witrażowych w wybranym kolorze.


W kolejnych postach pokażę jeszcze ramki ozdabiane mozaiką, i mozaikowe lampiony. 
Zapraszam.Prześlij komentarz