poniedziałek, 23 stycznia 2017

Złota ramka z koronką


Dziś chciałabym pokazać kolejny pomysł na ozdobną ramkę na naszej podstawie z tekturki. 
Tym razem pokażę jak zrobić złotą ramkę z koronkowym ornamentem. 
Oczywiście w ten sam sposób można zrobić srebrną ramkę, stosując farby i kolorystykę jak w poście o ramkach ze starego srebra lub inną kolorystykę ramki np białą, perłową, czarną czy czerwoną (np na walentynki). 
Wszystko zależy od naszych upodobań lub upodobań tego, dla kogo ramka jest przeznaczona. 

Filmik Jak zrobić złotą ramkę z koronkowym ornamentem

Materiały:


Wykorzystamy zwykłą najprostszą ramkę prostokątną, ale można tak samo ozdobić każdą ramkę również przestrzenna i taka oklejona papier mache, robimy to dokładnie tak samo. Potrzebujemy grubą koronkę o ciekawym wzorze, klej wikol, sznurek do wykończeń, czarną farbę akrylową, złota farbę w sprayu (ale może być również zwykła złota farba akrylowa).

Opis wykonania:W pierwszej kolejności robimy podstawę ramki z tekturki,

Filmik Jak zrobić podstawę ramki z tektury
Skoro mamy już zrobioną podstawę, ozdobimy ją pięknie, by wyglądała ka złota ramka z koronkowym ornamentem.

Zaczynamy od wycięcia wzorów z koronki i dopasowania ich do ramki. Następnie przyklejamy koronkę wikolem (lub np klejem w sprayu).To naprawdę bardzo prosta operacja, która mogą wykonać maluchy. wzory z koronki mogą być przemyślane i odpowiednio dopasowane, ale równie pięknie wyjdzie nasza ramka jeśli wzory będą chaotycznie naklejone a ramka po prostu oklejona cała koronką.
Brzeg ramki tam gdzie widać wnętrze tektury oklejamy grubym sznurkiem (jeśli ramka jest oklejona papier mache nie jest to konieczne).


Po zaschnięciu kleju malujemy całą ramkę na czarno nie jest to konieczne ale farba wtedy będzie miała ładniejszy ciemniejszy kolor.Po zaschnięciu farby pokrywamy ramkę złota farbą. Jeśli to farba w sprayu robimy to ostrożnie cienka warstwą (z większej odległości).
Jeśli pokryliśmy złotą farbą za mocno, to nie szkodzi potem przecieramy czarną farbą, tak jak przy efekcie starego srebra.
 Na końcu możemy jeszcze elementy koronki rozjaśnić jasno złotą lub perłową farbą.
Kiedy ramka wyschnie jest gotowa.To najprostszy front ramki możemy go teraz nakleić na grubą ramkę 3d. lub po prostu wzmocnić dając grubszy tył i kieszonkę na obrazek.
Wykonanie kieszonki zaczynamy od znalezienia odpowiedniego pudełeczka lub wieczka pleksi. Musi być gładkie i dobrze przezroczyste (możemy też użyć po prostu szkiełka ze starej ramki).Wycinamy z pleksi kawałek trochę większy niż otwór naszej ramki i przyklejamy go do ramki po wewnętrznej stronie. Możemy przykleić klejem na gorąco lub po prostu taśmą dwustronną.Jeśli chcemy włożyć cienkie zdjęcie wystarczy teraz nakleić tekturkę smarując ja z trzech stron klejem, z czwartej będziemy wsuwać zdjęcie. Ale jeśli nasz obrazek jest na trochę grubszym papierze lub boimy się go uszkodzić możemy dodać z trzech stron paseczki tektury i do nich dopiero przykleić tył ramki.
Powstanie wtedy bezpieczna i wygodna kieszonka do wsuwania obrazka.
Nasza ramka gotowa, to naprawdę prosta zabawa, nawet dla małych dzieci, a efekt jest piękny i powstaje świetny prezent.

Innym sposobem na uzyskanie złotej koronkowej ramki jest odciskanie koronki np. w masie solnej (ramki z masy solnej)
A oto jeszcze kilka pomysłów na ozdoby ze złotej koronki


Prześlij komentarz