czwartek, 13 kwietnia 2017

Przeniesienie zdjęć na pisankę
Dziś pora na trochę niecodzienny pomysł na ozdabianie jajek wielkanocnych, a mianowicie ozdobimy je przeniesionymi na nie zdjęciami.
Przenosiliśmy już zdjęcia na drewno, na kamień na doniczki. Tym razem będziemy robić transfer zdjęć na styropianowe jajo. Oczywiście dokładnie tak samo możemy przenieść zdjęcia na wydmuszkę jajka, lub jajo z papier mache.

Filmik: Jak ozdobić pisankę transferem zdjęćMateriały:


Potrzebujemy styropianowe (lub z papier mache, albo naturalne wydmuszki) jaja, ładne wyraźne zdjęcia, (nie oryginalne na papierze fotograficznym ale wydrukowane). Może być to również zdjęcie (lub skan) obrazu lub dziecięcego obrazka (co będzie wspaniałą trwałą pamiątką).
Ja wykorzystam zeskanowane stare zdjęcia prababci

Pamiętajmy, że zdjęcie musi być jednak bardzo wysokiej jakości (takie co najmniej ponad 1-2 Mb).
Wielkość zdjęcia zmniejszamy by pasował do jajka, ale nie jego rozmiar w sensie rozmiaru pliku i rozdzielczości.
Możemy też wykorzystać gotowy wydruk np. z gazety lub np z pakowego papieruPonadto potrzebujemy, białą farbę akrylową lub białą masę strukturalną, klej wikol i na koniec miskę z wodą.


Opis wykonania:


Zaczynamy od wydrukowania zdjęcia (może być to również zeskanowany obrazek, jeśli obrazek z internetu to w bardzo dobrej jakości).
To bardzo ważne! Drukujemy obrazek w bardzo dobrej jakośkości wydruku (ustawiamy to we właściwościach) i sprawdzamy ilość tonera lub tuszu w drukarce.
To co uzyskamy na końcu tak naprawdę będzie zależało od jakości wydruku naszego zdjęcia.
U mnie przy drugim zdjęciu zabrakło tuszu i zdecydowanie gorzej wyszło.


Słaby wydruk wyjdzie marnie, bo na zdjęciu będzie mało tuszu (tonera). Nawet jeśli tego nie widzimy na pierwszy rzut oka, bo mały obrazek normalnej jakości, roboczy i wysokiej jakości w zasadzie się nie różni, ale przy transferze to duża różnica.
Następnie wycinamy obrazek, ale nie musimy robić tego dokładnie, chyba, że chcemy uzyskać konkretny kształt tła.Jajo pokrywamy masą strukturalną (zobacz filmik)lub po prostu malujemy białą farba akrylową (2-3 razy by nie widać było struktury styropianu). 
Zostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny.
Jajo należy dobrze wytrzeć przed samym transferem, by drobinki kurzu lub pyłu nie wpłynęły na jakość efektu końcowego.
Po wyschnięciu farby smarujemy grubą warstwą kleju do drewna wikolu.Klej jest biały i gęsty, nie szkodzi, potem nie będzie go widać, warstwa musi być równa i gruba.
Teraz na klej kładziemy zdjęcie i dokładnie przyciskamy by nie pozostało powietrze.
możemy lekko zmoczyć pędzlem kartkę bo jajo ma wypukły kształt, a jak papier jest zbyt sztywny może źle przylegać.Klej wsiąka w papier i obrazek wręcz staje się widoczny nim wyschnie, ale uwaga w tym momencie łatwo rozerwać papier.
Możemy naklejać jeden obrazek lub okleić papierem całe jajko.Tak naklejone zdjęcie zostawiamy do porządnego wyschnięcia na co najmniej 24 godziny.
Po wyschnięciu kleju, moczymy jajo w wodzie i delikatnie namaczamy papier. Następnie powoli po jednej warstwie ścieramy gąbeczką lub palcami papier.
Nie róbcie tego zbyt szybko bo można podrapać obrazek, ale ścierając mokry papier po chwili zacznie być widoczne zdjęcie.
Jeśli po wyschnięciu jest jeszcze niewidoczne lub matowe to musimy zetrzeć mocniej papier.Na koniec nasze zdjęcie jest pięknie widoczne tak naprawdę przykleiliśmy tylko farbę z drukarki i po prostu usunęliśmy papier.
Teraz trzeba wszystko zabezpieczyć tzn. posmarujmy całość jeszcze raz wikolem i poczekajmy aż wyschnie lub natrzyjmy po prostu olejem to uwydatni kolory zdjęcia i nabłyszczy całość.Można też całość polakierować lub zawerniksować, a na koniec możemy jeszcze dodatkowo ozdobić. Pięknie wygląda przyklejona koronka w odpowiednim kolorze.
lub wzór z reliefu wokół zdjęcia


a jak zrobić relief zobacz na filmie:inne filmy o transferze zdjęć
na ceramikę
na kamieńna drewnoPrześlij komentarz