czwartek, 6 października 2016

Transfer zdjęcia na kamieńPrzenosiliśmy już zdjęcia na drewno, robiąc prezent na dzień ojca (zdjęcie na drewnie) i robiliśmy transfer zdjęć na ceramikę ozdabiając doniczki (Transfer zdjęć na ceramikę). 
Teraz pora na coś jeszcze bardziej oryginalnego, dziś pokaże jak przenieść zdjęcie na... kamień.
Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, bez specjalistycznych drogich materiałów, ale tak naprawdę, jak zaraz pokażę, jest to bardzo proste i można to zrobić nawet z maluchami, za pomocą zwykłego wikolu i drukarki.

Materiały:


Potrzebujemy ładny gładki, jasny kamień. Na niego przeniesiemy nasze zdjęcie. Potrzebujemy też oczywiście ładnego zdjęcia, nie oryginalnego na papierze fotograficznym ale zeskanowanego. Może być to również zdjęcie (lub skan) obrazu lub dziecięcego obrazka (co będzie wspaniałą trwałą pamiątką).
Zdjęcie musi być jednak bardzo dobrej jakości (takie co najmniej ponad 1-2 Mb). Rozmiar zdjęcia zmniejszamy by pasował do kamienia, ale nie jego wielkość w sensie rozmiaru pliku i rozdzielczości. Najlepiej zrobić to w jakimś programie graficznym (ale nie takim do zmniejszania rozmiaru zdjęć bo one mogą zmniejszyć jego rozdzielczość), lub chociaż w Wordzie.Radziłabym by zdjęcie było intensywne i raczej nie jasne, bo biel w druku uzyskujemy przez brak tuszu (białe np tło, będzie koloru kamienia). Jeśli kamień jest ciemny możemy podobnie jak przy ceramice zastosować białą farbę.
Ponadto potrzebujemy klej wikol i na koniec miskę z wodą i gąbkę.

Oto filmik: Jak zrobić transfer zdjęcia na kamieńOpis wykonania:


Zaczynamy od wydrukowania zdjęcia (może być to również zeskanowany obrazek, jeśli obrazek z internetu to w bardzo dobrej jakości).
To bardzo ważne! Drukujemy obrazek w bardzo dobrej jakości wydruku (ustawiamy to we właściwościach).
To co uzyskamy na końcu tak naprawdę będzie zależało od jakości wydruku naszego zdjęcia. Słaby wydruk wyjdzie marnie, bo na zdjęciu będzie mało tuszu (tonera). Nawet jeśli tego nie widzimy na pierwszy rzut oka, bo mały obrazek normalnej jakości, roboczy i wysokiej jakości w zasadzie się nie różni, ale przy transferze to duża różnica.
Następnie wycinamy wydrukowany obrazek zdjęcia, ale nie musimy robić tego dokładnie, chyba, że chcemy uzyskać konkretny kształt tła.


Kamień należy umyć lub dobrze wytrzeć przed transferem, by drobinki kurzu lub pyłu nie wpłynęły na jakość efektu końcowego. Jaki to kamień nie ma znaczenia byle był gładki i jasny, bo kolory, cętki i plamy wpłyną na wygląd zdjęcia. Oczywiście kiedy nabierzemy wprawy, a chcemy uzyskać ciekawe efekty to tło kamienia możemy dobierać różnorodne.
Oczyszczoną powierzchnie kamienia na której chcemy odbić zdjęcie smarujemy grubą warstwą kleju do drewna wikolu. Klej jest biały i gęsty, nie szkodzi, potem nie będzie go widać, warstwa musi być równa i gruba.Teraz na klej kładziemy zdjęcie i dokładnie przyciskamy by nie pozostało powietrze. Klej wsiąka w papier i obrazek wręcz staje się widoczny nim wyschnie, ale uwaga w tym momencie łatwo rozerwać papier.


Tak naklejone zdjęcie zostawiamy do porządnego wyschnięcia na co najmniej 12 lub nawet 24 h.
Po wyschnięciu kleju, moczymy gąbkę w wodzie i delikatnie namaczamy papier. Następnie powoli po jednej warstwie ścieramy gąbeczką lub palcami papier.Nie róbcie tego zbyt szybko bo można podrapać obrazek, ale ścierając mokry papier po chwili zacznie być widoczne nasze zdjęcie.Jeśli po wyschnięciu jest jeszcze niewidoczne lub matowe to musimy zetrzeć mocniej papier.
Jeśli kamień jest ciemny, a zdjęcie ma jasne tło lub choćby jasne punkty warto pod zdjęciem zrobić podkład z białej farby.  Kamień malujemy farbą tylko w miejscu, w którym będzie zdjęcie, czekamy aż wyschnie i nakładamy wikol oraz zdjęcie, a po wyschnięciu zmywamy papier. Białe elementy zdjęcia są pięknie widoczne.


Na koniec nasze zdjęcie jest pięknie widoczne tak naprawdę przykleiliśmy tylko farbę z drukarki i po prostu usunęliśmy papier.Teraz trzeba wszystko zabezpieczyć tzn. posmarujmy całość jeszcze raz cienką warstwą wikolu i poczekajmy aż wyschnie, po wyschnięciu wikol jest przezroczysty i niewidoczny.Można też całość polakierować lub zawerniksować.Taki kamień z naszym obrazkiem czy zdjęciem to ciekawa trwała pamiątka. Może być oryginalnym prezentem, ciekawą dekoracją, przyciskiem do papieru lub ozdobą na kominku.

Prześlij komentarz