poniedziałek, 5 grudnia 2016

Jak zrobić bombki cotton-ball i inne bombki ze sznurkaPokazywałam już jak z różnych rodzajów sznurka wykonać piękne świecące choineczki (jak zrobić magiczną choinkę ze sznurka), dziś pokażę jak tą sama metodą wykonać bombki.
Pokazuje tutaj wykonanie stosunkowo dużych bombek do których możemy wkładać po kilka ledowych lampek, bo metoda jest lepiej widoczna, ale tak samo wykonujemy mniejsze kule cotton balls, które nasadzamy na pojedyncze lampki, lub olbrzymie kule, które mogą być abażurami do dużej lampy.


Filmik Jak zrobić sznurkowe bombki typu cotton ballsMateriały:


Dowolny sznurek, kordonek, włóczka lub nitka, okrągłe baloniki, 


klej do usztywnienia: wikol, 


klej z mąki pszennej, 


krochmal, 


klej kisiel z mąki ziemniaczanej, 


lampki ledowe, farba, brokat lub lakier do ozdoby oraz ewentualnie gliceryna, olej lub dowolny krem by sznurek nie przyklejał się do balona.

Opis wykonania:


Zaczynamy od nadmuchania do odpowiedniej wielkości balonów. Dobrze jest od razu kupić baloniki okrągłe, jeśli kule maja być nieduże mogą to być baloniki do bomb wodnych. W innym wypadku można najpierw nadmuchać mocno, potem spuścić powietrze i jeszcze raz nadmuchać troszeczkę, powinien balon być bardziej okrągły.


Bez względu na to jakim sznurkiem i jakim klejem oklejamy balon dobrze jest lekko go przed oklejaniem natłuścić, by sznurek zbyt mocno się nie przykleił, możemy wtedy odzyskać balon i wykorzystać go ponownie.
Sznurek podobnie jak w sznurkowej choince moczymy w kleju. Najlepiej wychodzą bombki czy też kule kiedy używamy wikolu rozcieńczonego pół na pół z wodą. 


Po wyschnięciu są sztywne i mocne, wikol staje się całkowicie przezroczysty i niewidoczny, jest też odporny na wilgoć. 


Jedyną wadą jest to, że wikol bardzo i trwale brudzi, a okręcając balony trudno nie nachlapać, więc bawiąc się z dziećmi należy brać to pod uwagę, bo plamy z wikolu nie schodzą w praniu.
Bawiąc się z dziećmi możemy spokojnie użyć kleju z mąki. Zarówno z mąki pszennej w proporcji na 1/2 szklanki wody 4 łyżki mąki i 2 łyżki soli, jak i ziemniaczanej w postaci krochmalu (rozpuszczonej w zimnej wodzie) jak i kisielu rozpuszczonej w gorącej wodzie.


Tutaj najgorszy efekt uzyskuje się wykorzystując krochmal. Po pierwsze sam krochmal się nie klei sznurek może się zsuwać i należy uważać z zakańczaniem, jak ma się wprawę to nie ma problemu ale dla dzieci może być to trudne. Ponad to krochmal usztywnia się w wysokiej temperaturze, choinki można było wsadzić do piekarnika, ale balona nie da rady. Balon możemy podgrzać suszarka do włosów, ale to tez kwestia wprawy bo balony pękają w zbyt wysokiej temperaturze, a w zbyt niskiej mąka nie twardnieje. 


Nie radzę wierzyć filmikom, na których krochmal błyskawicznie zastyga pod wpływem powietrza z suszarki to wikol, na filmie wygląda tak samo.
Zupełnie inaczej wygląda jeśli mąkę ziemniaczaną rozpuścimy w gorącej wodzie wtedy potrzeba mniej mąki 1 łyżeczka na 1/2 szklanki wody, powstaje lepki kisiel. Sznurek umoczony w takim kisielu świetnie się lepi, a po zastygnięciu trwale trzyma. Klej jest przezroczysty i bardzo łatwo się spiera.


Podobnie jeśli użyjemy kleju z mąki pszennej, lepi się dobrze, łatwo czyści, jest bezpieczny dla dzieci i świetnie zastyga. Tu jedyną wadą może być to, że po zastygnięciu kiedy jest zbyt gęsty mogą pozostać białe ślady na ciemnym sznurku, ale u mnie po wsiąknięciu w sznurek nie pozostało śladów.


Moim zdaniem najlepszy jest wikol, ale wszystko zależy od okoliczności jakie kule, z kim robimy i co mamy do dyspozycji.
Jak mamy już gotowy klej moczymy w nim sznurek.
Następnie owijamy nim nadmuchane baloniki. 


Nie okręcamy dokładnie ale staramy się by sznurek był równomiernie rozłożony. Dobrze by w wielu miejscach się krzyżował. Jeśli chcemy zrobić miejsce na włożenie lampki po prostu nie okręcamy tam i pozostawiamy dziurę.
Taką bombkę na balonie zostawiamy do wyschnięcia lub suszymy suszarką.


Po wyschnięciu przebijamy balonik i usuwamy go z bombki lub jeśli chcemy wykorzystać ponownie ostrożnie rozwiązujemy i wyciągamy ze środka.


W ten sposób bombki sa gotowe w naturalnych kolorach sznurka pięknie się prezentują.

Gotową bombkę możemy też pomalować farbą w sprayu na dowolny kolor lub posypać brokatem i polakierować.
Pięknie mienią się na choince


Pięknie też wyglądają kiedy wsadzimy do środka lampki choinkowe


Na przykład wisząc nad kominkiemBombki oklejone włóczką lub sznurkiem


Kulę styropianową, bombkę z papier-mache lub nawet zwykłą wydmuszkę można również zamienić w piękna bombkę oklejając sznurkiem albo włóczką.


Robimy to zaczynając od posmarowania czubka jajka, lub z jednego końca kuli wikolem, a następnie w koło prowadząc sznurek przyklejamy raz koło razu (jednym kolorem bądź zmieniając włóczki kilkoma kolorami).

Kiedy klej się kończy smarujemy dalej i dalej przyklejamy sznurek.Na koniec bombkę możemy wykończyć kokardą, suszonymi owocami, przyprawami lub koralikami.Brak komentarzy: