poniedziałek, 28 listopada 2016

Jak zrobić magiczną choinkę ze sznurkaDziś pokażę jak zrobić samodzielnie dwa rodzaje choineczek ze sznurka, obie robi się podobnie i wymagają podobnych materiałów, ale wyglądają zdecydowanie różnie. 
Jedna z nich będzie przeźroczysta, magiczna i zwiewna, druga pełna, elegancka i bardzo stylowa.
Tak naprawdę to co pokaże to podstawa, natomiast ozdoby i aranżacje każdy może wykonać według własnych upodobań lub materiałów jakie posiada. Ja dziś pokażę jak ja wykonałam je dla siebie.

Filmik: Jak samodzielnie zrobić podstawę magicznej choinki ze sznurka
Materiały:


Do wykonania obu wersji sznurkowych choinek potrzebny jest nam oczywiście sznurek, mnie podoba się najbardziej naturalny, szary lub barwiony sznurek konopny, lniany czy papierowy ale może być każdy inny kolorowy sznurek lub wełna czy włóczka.
Oprócz sznurka potrzebujemy stożek (podstawę choinki) na którym wykonamy choinkę. Stożek może być ze styropianu lub najlepiej samodzielnie zrobiony z kartonu lub papier-mache (choinki-wykonanie podstawy z papier-mache).

Filmik Jak zrobić podstawę choinki z papier-macheDo sklejenia lub utrwalenia całości potrzebujemy kleju wikolu, kleju z mąki pszennej lub z mąki ziemniaczanej.

                                      

                      
Wykonanie będzie takie samo jedynie czas oczekiwania na wyschnięcie w przypadku kleju z mąki nieco dłuższy, lub krótszy jeśli choinkę wypieczemy w piekarniku.
Ozdoby (przyprawy, koraliki, cekiny, makarony, suszone owoce) przyczepiamy klejem na gorąco lub gumoklajstrem czy taśmą dwustronną jeśli bawimy się z dziećmi. Przy przeźroczystej choince do środka możemy włożyć świecące lampki ledowe.
Do wykończenia przyda się brokat sypki najlepiej w opakowaniu z "solniczką" i lakier do włosów lub klej z brokatem.


Magiczna choinka sznurkowa


                                  


Opis wykonania:

W pierwszej kolejności przygotowujemy stożek (podstawę choinki). Nasz stożek wszystko jedno jaki czy ze styropianu czy z kartonu będzie wykorzystany tylko chwilowo i aby choinka nie przywarła do niego owijamy go dokładnie folią spożywczą.Następnie przygotowujemy klej: Robimy go podobnie jak wtedy gdy przygotowywaliśmy papier-mache. 
wikol mieszamy z wodą (2-3 łyżki wikolu na 1/2 szklanki wody)

lub mieszamy 4 łyżki mąki pszennej, 2 łyżki soli i 1/2 szklanki wody,

mąkę ziemniaczaną z zimną wodą i robimy krochmal (2-3 łyżki na 1/2 szklanki wody)
lub  mieszamy mąkę ziemniaczana z gorącą wodą (1-2 łyżki na 1/2 szklanki wody) tworząc "kisiel".


 W tym "kleju" moczymy sznurek by po wyschnięciu zachował formę. 
Jest to metoda jaką robimy bombki typu cotton ball. Sznurek musi nasiąknąć klejem. Uwaga bawiąc sie z dziećmi najbezpieczniej wykorzystać klej z mąki bo sznurek naprężony i puszczony ma tendencje do chlapania (bardzo), a wikol pozostawia brudne ślady.
Mokrym sznurkiem owijamy stożek. 


Owijamy sznurkiem stożek, ale nie równo i dokładnie tylko tak by powstała siatka im bardziej będzie nierówno i im więcej będzie się przecinało i krzyżowało będzie choinka się lepiej trzymała.
Teraz też decydujemy jak gęsto owijamy jak bardzo choinka ma być przeźroczysta.Kiedy owiniemy już cały stożek, doklejamy koniec do poprzedniego sznurka i czekamy aż wyschnie najlepiej ok 24 h. 

Jeśli jesteśmy niecierpliwi i chcemy by choinka była szybko gotowa możemy wysuszyć ją suszarką do włosów lub wstawić do piekarnika. To ostatnie sprawdza się dobrze w przypadku mąki, a w przypadku krochmalu jest warunkiem koniecznym by całość stężała i zaschła, ale pamiętajmy by folia była przystosowana od wysokiej temperatury.


Na koniec ostrożnie zdejmujemy choinkę ze stożka i ozdabiamy. Można ją polakierować. 


Do środka włożyć lampki ledowe.


Jeszcze ciekawiej wygląda kiedy lampki będą prześwietlać np. przez suszone pomarańcze.


Jak suszyć pomarańcze napisałam w poście o suszeniu szyszek i nie tylko .


Choinka ze sznurka pachnąca anyżemOpis wykonania:


Karton lub cienką tekturkę zwijamy po skosie kartki w rożek, a następnie sklejamy lub zszywamy zszywaczem i wyrównujemy brzeg tworząc stożek (link).


Teraz na dole naszego stożka przyklejamy sznurek. Pracując z małymi dziećmi można zacząć od przyklejenia sznurka na dole taśma dwustronną,


 można też zacząć od razu przyklejać klejem. Wtedy smarujemy pasek klejem i nawijamy sznurek, kiedy zabraknie kleju smarujemy następny i tak dalej.


Całość owijamy dokładnie sznurkiem dociskając kolejne warstwy, aż cały stożek będzie ładnie pokryty. Jeśli klej gdzieniegdzie przecieka to nie szkodzi bo po wyschnięciu staje się przejrzysty.


Teraz naszą choinkę ozdabiamy np. Koralikami, przyprawami, (ja wybrałam gwiazdki anyżu) lub kokardkami makaronowymi. 
Jeśli pracujemy z maluchami możemy przyklejać ozdoby klajstrem gumowym, dorośli najprościej mogą użyć kleju na gorąco.


I już choineczka gotowa, na koniec można delikatnie obsypać brokatem i spryskać lakierem do włosów by się nie obsypywał.

Prześlij komentarz