poniedziałek, 12 grudnia 2016

Choinki- wykonanie podstawy z masy strukturalnej
Kolejną metodą tworzenia podstawy choinek jest wykonanie sztywnego stożka choinki z masy strukturalnej. 
Masa strukturalna składa się kleju wikolu i kaszki manny w równych proporcjach, niezbędnym dodatkiem jest tu farba akrylowa gdyż wikol po zastygnięciu staje się bezbarwny, dodatkowo można dodać do niej różne elementy zwiększające gramaturę jej struktury, jak brokat, wiórki, grubą kaszę, piasek itp.
Masa strukturalna może służyć zarówno do przyklejania różnych elementów, na niej przyklejaliśmy kamyki, mozaiki robiąc doniczki (kwiatkiczy też ramki (ramki), jak i tworzenia mocnych sztywnych elementów o dowolnych kształtach (bombki pokryte czerwoną masą). Sama w sobie jest dość rzadka lecz schnie szybko zachowując kształt pokrytych nią elementów.

Filmik: Jak zrobić złotą podstawę choinki z masy strukturalnej
Materiały:


Karton A3, z którego wykonamy model stożka, masa strukturalna: 1/3 szklanki wikolu i 1/3 szklanki kaszki mannej plus złota farba akrylowa i gruby złoty brokat.

Opis wykonania:


Zaczynamy od wykonania masy strukturalnej

Filmik: Jak wykonać masę strukturalną
do zwykłej masy strukturalnej dodajemy złotą farbę akrylową 


i złoty gruby brokat. 


W ten sposób masa nabiera jasno złotego odcienia (teraz wikol tłumi kolo, bo jest biały) i chropowatej gramatury. Podobną choinkę można wykonać z dodatkiem srebrnej farby i srebrnego brokatu lub z dodatkiem zielonej farby i np. kaszy gryczanej.
Z kartonu robimy zwinięty stożek, zszywamy go zszywaczem.


Na stożek od dołu łyżką nakładamy masę strukturalną starając się pokryć go równą warstwą. 


Wierzchem łyżki wygładzamy i wyrównujemy masę.


Kiedy cały stożek jest pokryty masą staje się ciężki i lepki. Jeśli choinka ma stać na zewnątrz proponuje pokryć stożek masą również w środku.
Teraz ustawiamy go ostrożnie a podstawce i zostawiamy do wyschnięcia.
Można wierzch posypać jeszcze dodatkowo brokatem. Lepka masa ładnie wchłonie brokat i nie będzie on opadał, a zwiększy to chropowatość choinki, ale nie jest to konieczne, bo choinka po wyschnięciu i tak stanie się złota.


Odstawiamy do wyschnięcia. Po 24 godzinach choinka jest sucha i sztywna. Masa stwardniała stała się bardzo mocna. Kolor choinki stał się intensywnie złoty podkreślony jeszcze brokatem.


Ja dodałam do niej już tylko drobniutkie lampki ledowe i złote gwiazdki, ale można "ubrać" ją dowolnie.
Masa strukturalna jest świetnym materiałem do tworzenia mocnych trwałych elementów odpornych na warunki atmosferyczne.
Zapraszam do zeszłorocznego posta o bombkach pokrytych czerwoną masą strukturalną wykonanych po prostu ze zwiniętego papieru (bombki pokryte czerwoną masą strukturalną).


Bombki do końca karnawału w zeszłym roku wisiały na zewnątrz na krzaku i po tym czasie nic im się nie stało, nie zbladły, nie rozmokły, nie zniszczyły się.

Prześlij komentarz