piątek, 18 grudnia 2015

Bombki pokryte czerwoną masą strukturalnąJeśli chcemy zrobić coś naprawdę oryginalnego i samodzielnego, polecam bombki własnej roboty z kolorowej masy strukturalnej. Przyda nam się to również kiedy w ostatniej chwili okaże się, że wszystkie bombki potłukł nam pies skacząc na choinkę, lub w skutek innej katastrofy nie mamy bombek, a wigilia tuż, tuż. Taką masą strukturalną możemy pokryć również stożki na choinki, czy zrobić inne dowolne figurki.

Masa strukturalna:


Składniki: 

Klej wikol 1/2 szklanki, 4 łyżki sypkiego barwnika malarskiego ewentualnie farba akrylowa lub plakatowa (jeśli używamy farby akrylowej lub plakatowej ok 1/2 szklanki), drobny piasek do prac artystycznych lub kaszka manna.Wykonanie: 

Mieszamy klej z barwnikiem, aż całość się połączy. W wersji podstawowej dodajemy biały barwnik lub białą farbę akrylową. Taką masę możemy po wyschnięciu pomalować na dowolny kolor.
Farba powoduje to, że nie widać po wyschnięciu piasku czy kaszki, wikol wysychając staje się przezroczysty. 
Do rozrobionej mieszanki dosypujemy piasek malarski lub jeśli go nie mamy kaszkę manną w takiej ilości jaką gęstą chcemy mieć masę. 
Możemy masą malować pędzlem lub zamaczać figurki wtedy powinna być tylko lekko gęsta. Do uzyskania nierównej grubej faktury musi być bardzo gęsta.


Uwaga jeśli dodajemy sypki barwnik kaszki będzie trzeba dużo mniej niż przy farbie.

Bombki własnej roboty


W tych bombkach ja dodałam suchy czerwony barwnik i używałam kaszki mannej.Takie bombki wykonujemy ze zgniecionego papieru bub gazet. 


Mocno zgniatamy aż kula będzie równa i odpowiedniej wielkości.
Jeśli chcemy by nasze bombki wisiały na zewnątrz dobrze jest papier owinąć folią spożywczą ale nie jest to konieczne.


Następnie wbijamy w bombkę patyczek do szaszłyka i pokrywamy masą strukturalną. 


Dobrze jest zacząć od strony patyczka. Przy takich bombkach masa musi być bardzo gęsta, nakładamy grubą warstwę szpachelką lub łyżką.
Na koniec możemy jeszcze obsypać brokatem. I pozostawić do wyschnięcia wbite w doniczkę lub styropian itp. 
Trzeba uważać by nie dotykać niczego bo bombki bardzo brudzą i mocno się kleją.


Uwaga masa jest gęsta, bardzo lepka i bardzo brudząca. Dobrze jest robić takie bombki w rękawiczkach, a potem je po prostu wyrzucić.
Jeśli bombki mają być wodoodporne to używamy kleju wodoodpornego i farby akrylowej lub barwnika, farba plakatowa się nie nadaje.


Na koniec po wyschnięciu doklejamy sznureczek i kokardę.
Oczywiście bombkę oklejaną masą strukturalną można zrobić ze styropianowej kuli.


Jest to dużo łatwiejsze masa dobrze się klei i lepiej nakłada, i szybko schnie. Można z masy robić nierówności i wzory.
Masę pozostawiamy do wyschnięcia na ok 24 h, po tym czasie bombki są twarde i trwałe. Po wyschnięciu bombki na podstawie ze styropianu nie różnią się znacznie od tych własnej roboty.


Taką masą można pokrywać różne figurki, tworzyć rzeźby i ozdoby, a także modele i makiety.

Prześlij komentarz