poniedziałek, 21 listopada 2016

Wieniec- wykonanie ze słomyWieńce cieszą się dużym zainteresowaniem, w związku z tym pokażę dziś jeszcze jeden rodzaj wieńca, a mianowicie wieniec ze słomy.
Wieniec słomiany może być zarówno podstawą do wykonania wieńca ozdobnego na Święta, Adwentowego czy Wszystkich Świętych. Może też stanowić sam w sobie piękną ozdobę na dożynki, lub jesienne stylizacje. Wieniec do wykonania którego wykorzystamy słomę z ziarnami może stanowić piękna ozdobę ogrodu w zimie i jednocześnie karmić ptaki.

Filmik: Jak wykonać ozdobny wieniec ze słomy owsianej
Najprościej wykonać wieniec ze słomy na już zrobionej podstawie z papieru lub gałązek. Ilość słomy jaka na niego wychodzi jest niewielka, a wieniec może być piękny i okazały.
Jeśli mamy już wykonaną podstawę z papieru (wieniec wykonanie podstawy z papieru)( świetnie nadaje się taka w rajstopie)

Filmik: Jak wykonać podstawę wieńca z papieru
wybieramy ładne równe źdźbła słomy najlepiej z pięknymi kłosami.


Zaczynamy od przywiązanie pierwszego pęczka słomy do naszej podstawy. Jeśli słoma ma ładne ozdobne kłosy to przywiązujemy pod nimi, tak by na razie kłosy sterczały.Zgniatamy w dłoni długie źdźbła by stały się nieco miększe i doginając wzdłuż koła podstawy przywiązujemy nitką, żyłką lub sznurkiem.
Następny pęczek przywiązujemy podobnie tylko kawałek dalej za końcem kłosów.


Każde kolejne podobnie. Jak końce źdźbeł dochodzą do pierwszych kłosów wtykamy je pod spód lub na boki.


Kiedy kłosy są na całości koła rozkładamy je równo i dowiązujemy, tak by stanowiły wierzchnią warstwę.


Możemy je przywiązać mocno wtedy wieniec będzie gładki, lub luźno wtedy gdzie nie gdzie będą sterczeć kłosy.
Taki wieniec już sam jest piękną ozdobą, możemy nic nie dodawać lub delikatnie ozdobić suszonymi kwiatami, owocami itp.wsadzić do środka latarenkę lub kwiatek w doniczce
Podobnie robimy na podstawie z gałązek (wieniec wykonanie podstawy z gałązek).
Filmik – Jak wykonać podstawę wieńca z gałązek
Wieniec ze słomy możemy zrobić z samej słomy. Wykonujemy go podobnie jak wieniec z gałązek.
Pęczki słomy skręcamy ze sobą i związujemy żyłką lub sznurkiem, potem zawijajmy w koło.
 Dalej nakładamy kolejne warstwy z samej słomy, stabilizując go mocno, okręcając całość mocno sznurkiem lub żyłką.


W zależności od tego jak mamy dużo słomy może być cieńszy lub grubszy i stanowi ciekawą podstawę do wykonania wieńca świątecznego. Należy tylko uważać wieszając go na zewnątrz bo namoknięta słoma może łatwo zgnić.
Do powieszenia na zewnątrz najbezpieczniejszy jest wieniec na podstawie z gałązek, ale jeśli mają go zjeść ptaki to wszystko jedno.


Prześlij komentarz