poniedziałek, 7 listopada 2016

Wieniec- wykonanie podstawy z gałązek
Wieńce, różnego rodzaju, kojarzą nam się przede wszystkim z okresem jesiennym, adwentem i Gwiazdkowym, ale oczywiście mogą być wykorzystane do dekoracji nie tylko w tym okresie ale przez cały rok.
Jeśli raz wykonamy podstawę wieńca możemy zmieniać jego aranżacje w zależności od nastroju, pory roku lub zbliżających się okazji.
Podstawę naszego wieńca możemy wykonać sami, z różnych gałązek, słomy lub siana, tektury, a nawet zwiniętych gazet.Dziś pokażę jak wykonać taką podstawę z gałązek.
 Koło do podstawy wieńca można upleść z różnego rodzaju giętkich gałązek i łatwo możemy zrobić je sami.

Filmik: Jak samemu wykonać podstawę wieńca z gałązekOkrąg z gałązek możemy wykonać w zasadzie ze wszystkich giętkich i odpowiednio długich gałęzi jakie znajdziemy na spacerze czy w ogrodzie. 
Najlepsze są gałązki wierzbowe (zwłaszcza wierzby płaczącej), brzozowe i pędy winobluszczu lub innych pnączy.


Zawsze zaczynamy podobnie: długie cienkie gałązki składamy razem i najlepiej związujemy sznurkiem lub cienkim drucikiem, by się nie rozsypały, zostawiamy długie końcówki, lub po prostu przytrzymujemy. 
Następnie naginamy i zwijamy drugi koniec tak aby powstało koło i dowiązujemy do początku, jeśli gałązki są odpowiednio długie możemy tak zawijać kilka razy, aż nasz wieniec będzie odpowiednio gruby. Jeśli wieniec jest zbyt cienki, a gałązki nam się kończą dodajemy nowe wtykając je w już zawiązane i zawijamy dalej. 
Nie należy przejmować się tym, że całość jeszcze nie trzyma się najlepiej zaraz wszystko wzmocnimy. Kiedy nasz wieniec jest odpowiednio gruby i duży, owijamy go jednym (lub kilkoma) długim pędem
 zwykle to wystarcza. Możemy też po prostu owinąć go sznurkiem sznurkiem czy drutem, zaciskając dość mocno by go wzmocnić i ustabilizować. 
Zawiązany i świeży okrąg możemy swobodnie naginać i prostować nadając mu w miarę regularny kształt. Jednak jeśli jest trochę nierówny czy krzywy to nie szkodzi ozdoby i tak przykryją niedoskonałości.


Wieniec z długiej trawy, słomy lub siana możemy podobnie zawinąć. Możemy dla ułatwienia lub jeśli źdźbła są krótkie zawinąć go również np. wokół drutu, lub upleść jak warkocz i zawinąć oba końce.
Całość musi być koniecznie obwiązana drutem, nitką lub sznurkiem w zależności od wielkości wieńca, bo może się rozpaść.


Możemy też połączyć obie techniki i cienki wieniec z gałęzi obwinąć jeszcze sianem lub słomą wtedy podstawa jest gruba i miękka łatwa do wbijania różnych ozdób a jednocześnie trwała i sztywna. To polecam zwłaszcza przy bardzo dużych wieńcach.

W momencie kiedy podstawa naszego wieńca jest już gotowa możemy przystąpić do ozdabianie go tak, jak akurat wymaga tego okazja. Nie trzeba czekać aż gałązki lub pędy wyschną ale oczywiście kiedy są wysuszone to nie przeszkadza. 
Oto kilka pomysłów ozdabiania takiego wieńca:

w kolejnych postach jeszcze inne podstawy wieńców i ich różne ozdabianie. 
Zapraszam.

Prześlij komentarz