poniedziałek, 14 listopada 2016

Wieniec - wykonanie podstawy z papieru
Znów wracam do wykonania samemu podstawy do wieńca, bo o tej porze, to chyba, bardzo temat na czasie. 
Sama ogromnie lubię ozdabiać dom wieńcami jesiennymi, adwentowymi i  gwiazdkowymi. 
Podstawę naszego wieńca możemy wykonać jak już pokazywałam z giętkich gałązek lub pnączy (Wieniec - podstawa z gałązek).
Ale jeśli nie mamy ich do dyspozycji, nic straconego, podstawę wieńca możemy łatwo wykonać z tektury, a nawet zwiniętych gazet.
Dziś pokażę jak wykonać podstawę do wieńca tym razem z gazet i czym kierować się planując z jakiej podstawy chcemy zrobić nasz wieniec.


Filmik Jak samemu wykonać podstawę wieńca papieruWieniec - podstawa z tektury


Najprościej podstawę wieńca można zrobić z tektury. 
Wycinamy w grubej sztywnej tekturze z kartonowego pudła koło, a w jego środku odrysowujemy i wycinamy drugie mniejsze (można to zrobić cyrklem lub użyć dwóch talerzy).W ten sposób różnica pomiędzy kołami stworzy nam pierścień, który będzie naszą podstawą wieńca. 


Można wycięte tak kółka skleić ze sobą dwa lub więcej by wieniec był sztywniejszy.
Taka podstawa daje się łatwo kolorować, malować, oklejać, obwiązywać różnymi materiałami.


Możemy elementy przyklejać dowolnym klejem, masą strukturalną lub masą solną. W ten sposób możemy przykleić nie tylko tradycyjne ozdoby świąteczne szyszki, bombki, orzechy ale trochę zaszaleć i zrobić np wieniec z kamieni, muszli itp 

Świetnie również możemy użyć taśmy dwustronnej lub gumoklajstru.


Jest świetną podstawą do robienia wieńca z dziećmi. 
Jest łatwa i szybka w wykonaniu i wszechstronna zastosowaniu.


Jest jednak nietrwała i ciężka do przeróbki bez uszkodzeń i nie nadaje się do powieszenia na zewnątrz.


Wieniec - podstawa ze styropianu


Jeśli chcemy trwalszego i bardziej wszechstronnego wieńca możemy jego podstawę wyciąć w ten sam sposób w styropianie.


Oczywiście jeśli mamy nadmiar styropianu, ale uwaga styropian się kruszy, najlepiej ciąć go na gorąco (Pokeballe dla pokemonów).
Jednak styropianowe koła można kupić w wielu sklepach z elementami do ozdabiania (creativehobby) i kosztują grosze,


  w dodatku są w różnych rozmiarach, więc to chyba się nie opłaca.

Wieniec - podstawa z gazet


Podstawę naszego wieńca możemy też wykonać ze zwiniętych gazet lub papieru.


W najprostszej wersji duże strony gazety zwijamy i skręcamy ze sobą po kilka w długi rulon.


Zawijamy i skręcamy ze sobą oba jego końce, a następnie owijamy gazetą, aż do uzyskania odpowiedniej grubości i wyglądu wieńca


 aby wzmocnić możemy obwiązać sznurkiem lub jeszcze lepiej taśmą klejącą.


Taśma jest lepsza bo wzmacnia podstawę wieńca i wygładza. Jeśli całość dokładnie okleimy taśmą może stać się też częściowo wodoodporna.


Taka podstawa jest świetna gdy zamierzamy przyklejać dużo drobnych elementów klejem na gorąco, masą strukturalną lub gumoklajstrem. 


Taką podstawę możemy okleić orzechami, kawą, kasztanami, szyszkami lub bombkami na Gwiazdkę, pisankami na Wielkanoc, albo też kamykami czy muszelkami w lecie. O tym w kolejnych postach.

Wieniec - podstawa z gazet w pończoszce


Inną metodą wykonania podstawy wieńca z gazet jest wykonanie go z pomocą starej rajstopki, pończochy lub podkolanówki (w zależności od wielkości wieńca).


Wykonując niewielki wieniec wystarczy zwyczajna cienka stara podkolanówka. Gazety zwijamy w mocno ściśnięte kulki i wkładamy do skarpety.


Naciągamy i wkładamy jak najwięcej, tworząc długi rulonik. 


Jeśli jego długość jest już wystarczająca, jeszcze troszkę naciągamy oba końce i zawiązujemy.


Potem wyrównujemy dobrze rozkładamy kulki gazety jak nam się poskręcały. Obcinamy końcówki i mamy podstawę wieńca.Całość można jeszcze ustabilizować sznurkiem lub taśmą ale wydaje mi się, że nie jest to konieczne.

Taką podstawę możemy wykonać jeśli wieniec ma być jednorazowy wisieć lub leżeć w pomieszczeniu i kiedy podstawy nie będzie widać. Świetnie nadaje się do obłożenia słomą, sianem, gałązkami świerkowymi, tują, można w nią wtykać gałązki i kwiatki.


Uważać należy tylko z używaniem pistoletu klejowego na gorąco, bo gorący klej może rozpuścić cienką pończochę, ale świetnie nadaje się do smarowania wikolem lub masą strukturalną, która wzmacnia go i usztywnia.

Z papieru możemy również wykonać podstawę wieńca metodą papierowej wikliny. Wtedy pleciemy wieniec ze zwiniętych rurek papierowych, malujemy go i sam jest już piękną ozdobą.
O papierowej wiklinie opowiem, w którymś kolejnym poście, bo to bardzo ciekawa technika.

Jeśli planujemy wykonać postawę wieńca sami pierwszym najważniejszym pytaniem jest, co mamy do dyspozycji, bo to wykorzystamy do wykonania naszej podstawy.
Jeśli możemy wybrać się na spacer poszukajmy gałązek, pnączy lub długich traw czy słomy. Jeśli nie, w domu dysponujemy tekturą z pudeł, może styropianem, a jak tego również nie mamy, to wystarczy papier gazetowy lub jakikolwiek inny.


Drugim pytaniem jest jak długo ma przetrwać nasz wieniec, czy to tylko jednorazowa dekoracja czy chcemy by podstawa była trwała, a później wymieniać tylko dekoracje oraz czy będzie on wisiał w domu


 czy na zewnątrz.


Papier i tektura nie są zbyt trwałe i całkiem nieodporne na działania atmosferyczne, słoma i trawy są odporniejsze ale również szybko się kruszą.
Jeśli wieniec ma być trwały i wisieć na zewnątrz najtrwalsze są podstawy wieńca z gałązek (wieniec - podstawa z gałązek) i styropianu (creativehobby).
   
Prześlij komentarz