czwartek, 19 maja 2016

Witrażowe lampiony


Lampiony różnego rodzaju to zawsze ciekawy pomysł na atrakcyjny prezent i własną samodzielnie wykonaną dekoracje do swojego domu czy ogrodu. 
Dziś pokażę lampiony witrażowe, mogą mieć mniej i bardziej skomplikowane wzory, ale zawsze pięknie zdobią.
Robi się ciepło, wieczory przy świecach na tarasie i balkonie będą bardzo przyjemne. Do takich lampionów możemy włożyć świece odstraszające komary lub świece zapachowe. 
To również bardzo atrakcyjny i elegancki prezent np.  na Dzień Mamy.

Malowane lampiony witrażowe


Materiały:


Ładne słoiczki lub szklaneczki, mogą być również np. kieliszki, zmywalny flamaster, lub kartka papieru na której narysujemy wzór oraz farby witrażowe i konturówki można je kupić przez internet np w sklepie creativehobbyMożemy używać różnych farb akrylowych, rozpuszczalnych w wodzie, bez zapachowych ale utrwalanych na gorąco, w piekarniku


http://www.creativehobby.pl/index.php?pid=34231
lub rozpuszczalnikowych, do których zmycia potrzebny jest aceton lub specjalny rozpuszczalnik i te, niestety mocno śmierdzą, ale nie trzeba ich utrwalać. 


Możemy też użyć tanich lakierów do paznokci, mają wiele kolorów, są bardzo tanie, niestety mocno śmierdzą i nie są bardzo trwałe, po kilku latach mogą się łuszczyć.Więcej w poście o malowanych witrażykach  (witraże malowane na szkle).

Opis wykonania:


W pierwszej kolejności zastanawiamy się w jakiej kolorystyce i jaki wzór wybierzemy na nasz witraż oraz jakie wykończenie konturówką pasuje do naszego wystroju.
Kiedy już zdecydujemy o kolorach projektujemy wzór na kartce, którą przycinamy tak by była wielkości naszego słoiczka. Można wzór narysować też od razu na słoiczku jeśli mamy wprawę.
Kartkę z narysowanym wzorem przyklejamy klejem tymczasowym lub taśmą dwustronną tak, by w czasie pracy nie zsunęła się i nie przekrzywiła.
Teraz możemy odrysować wzór lub od razu wypełniać kolorem przestrzenie wzoru.


Pamiętamy, że kolor to nasze szybki każda musi być otoczona ramką z konturówki jak opisywałam w poście o podstawach witrażu (http://pomyslyplastyczne.blogspot.com/2016/02/witraze-cz-1-podstawa.html).Wypełniamy przestrzenie kolorem dokładnie tak by jak najmniej przestrzeni pozostało bez farby, ale by kolory się nie mieszały.
Niestety nie bardzo da się robić to na płasko więc musimy jeszcze uważać by farba nam nie ściekała. Tu niestety ujawnia się drobna wada farb akrylowych one maja większą tendencje do ściekania, bo schną wolniej niż acetonowe.
Lepiej malować wolniej po kawałku czekając aż to co namalujemy dobrze wyschnie.
A kiedy całość jest już sucha, pociągamy nasz wzór konturówką.Czekamy, aż dobrze wyschnie, najlepiej do następnego dnia, ścieramy flamaster (jeśli go używaliśmy i widać go gdzieś) i jeśli to zestaw akrylowy wypiekamy w piekarniku nagrzanym do ok 150 stopni C prze ok 10- 15 min.
Jeśli to zestaw acetonowy, tylko ścieramy resztki flamastra jeśli go używaliśmy i lampion gotowy.

Fantazyjne obrazki


Proste kolorowe szkiełka na kuflu


Z kwiatowym motywem na szklaneczkach


Teraz czas na ciekawe ich wykorzystanie np w ogrodzie czy na tarasie

Więcej ogrodowych aranżacji będę pokazywać na blogu o moim ogrodzie Ogród z kreatywnymi fantazjami  

Witrażowe abażury


Oczywiście piękną ozdoba są lampiony i abażury z prawdziwych witraży gdzie kawałki szkła łączone są za pomocą specjalnych miedzianych lub ołowianych profili.


Jednak to bardzo ciężka i trudna sztuka, której raczej nie polecam amatorom, ale można podziwiać, to abażur wykonany przez mojego tatę Piotra Kopczyńskiego


Prześlij komentarz