poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Witraże malowane na szkleWitraże malowane to ciekawa i stosunkowo prosta alternatywa dla profesjonalnych witraży ze szkła. 
Są piękną ozdobą mieszkania, mogą być efektownym prezentem lub ciekawym ćwiczeniem manualnym.
Takie witrażyki, robiąc je własnoręcznie, dopasowujemy kolorystycznie do naszego wystroju wnętrza. Mogą być bardzo kolorowe lub w jednej tonacji, a nawet w jednym kolorze np o różnej przezroczystości. 
We wcześniejszym poście o witrażach (witraż - podstawa) zaprojektowaliśmy wzór witrażyka, teraz czas na wykonanie.

Witraże malowane na szkle


Materiały

Do wykonania malowanego witrażyka oprócz szkła na którym będziemy malować (może być ono płaskie lub w postaci butelki, szklanki czy słoika, choć lepiej zaczynać od płaskiego kawałka szkła z oszlifowanymi brzegami) potrzebne będą farby witrażowe i konturówki oraz miękkie pędzelki creativehobby  
Jeśli malujemy farbami wodnymi rozpuszczalnikiem będzie woda, jednak prace trzeba będzie wypiec w piekarniku. 


http://www.creativehobby.pl/index.php?pid=34231

Jeśli malujemy farbkami spirytusowymi rozpuszczalnikiem będzie aceton lub specjalny rozpuszczalnik do farb będzie on również potrzebny  do mycia pędzelków (może być zmywacz do paznokci).

Farby witrażowe są transparentne czyli przezroczyste ale tylko przy jednorazowym pociągnięciu pędzlem, poprawiane matowieją lub tworzą smugi. Jednak czasem takie efekty są bardzo potrzebne np. kiedy robimy liście.
Farby które wymagają rozpuszczalnika acetonowego niestety są dość drogie, jeśli chcemy pobawić się i nie wydać zbyt dużo pieniędzy można je zastąpić tanimi kolorowymi lakierami do paznokci (uwaga by wybierać transparentne). Nie polecam ich jednak w zabawach dla małych dzieci. Bawiąc się z dziećmi i tworząc z nimi witraż lepiej używać farb wodnych akrylowych. Są bez zapachu, a w razie czego łatwo, no łatwiej, zmywają się wodą do kupienia w sklepie internetowym creativehobby
Takie farby akrylowe oprócz kolorowych farb kryjących i transparentnych są jeszcze w różnego rodzaju wersjach z efektami np z efektem fluorescencji


http://www.creativehobby.pl/index.php?pid=34231

 czy efektem szronu
http://www.creativehobby.pl/index.php?pid=34231


Konturówki są gęstą szybko schnąca farbą w specjalnej tubce z aplikatorem. Są zwykle w kolorze metalu srebrnym, złotym, miedzianym lub w kolorze czarnym. Wygodny aplikator pozwala kreślić skomplikowane wzory i rysunki creativehobby.


Uwaga niektóre konturówki wymagają utrwalenia na gorąco w piekarniku ważne by wtedy farby też znosiły wysoką temperaturę.
Nie da się jej zastąpić czymś innym, bo jej specyficzna konsystencja i szybkie schnięcie daje właśnie efekt metalowej ramki. 
Jedynie można spróbować zastąpić je innym rodzajem konturówki, a mianowicie perłami w płynie. Niestety są one rzadsze nieco od konturówki i nie wiem jak trwałe, jednak sporo tańsze.


Opis wykonania


Witraż zaczynamy od wzoru (witraż - podstawa) możemy go narysować na kartce i następnie przerysować na szkło lub też po pewnej wprawie bezpośrednio flamastrem (ścieralnym) na szklanej powierzchni. Następnie wybranymi kolorami zamalowujemy odpowiednie miejsca. Maluchom można dla ułatwienia podłożyć kolorowy obrazek. Ale lepiej by dzieci ćwiczyły pamięć i wyobraźnię plastyczną i same wypełniały kolorem przestrzeń.Farba, która nanosimy na szkło może być w słoiczkach jak każda inna farba wtedy po prostu malujemy pędzelkiem ale może też być w tubkach z aplikatorem co pozwala nam nanosić ją bezpośrednio z tuby na szkło.Uwaga wtedy łatwo wycisnąć jej za dużo, w zabawie z maluchami lub pierwszych zabawach z witrażami lepiej posługiwać się pędzelkiem.  Choć na płaskim szkle farba wyschnie to już z kieliszka czy słoiczka będzie ściekać i popsuje nam wzór.
Dobrze jest malować każdym kolorem osobno, po kolei. Dzieci uczy to planowania i koncentracji. Używania wyobraźni do planowania wyglądu całości. Oczywiście młodszym dzieciom na początku pomagamy, a maluchy jak pomieszają kolory to nic strasznego się nie stanie.Po wyschnięciu farby wzór pociągamy konturówką, 

Ta kolejność jest ważna by farbą nie pobrudzić konturówki, nie da się tego naprawić.

Teraz czekamy aż wyschnie, obracamy witraż i ścieramy wzór narysowany flamastrem.I po drugiej stronie pociągamy konturówką jeszcze raz wzór w tych samych miejscach gdzie wzór jest już namalowany.


W ten sposób powstaje witraż dwustronny, który może być oglądany z obu stron kiedy wisi na oknie

Staramy się by nasz kontur witraża jak najbardziej przypominał metalową ramkę trzymającą kawałek szkła. Każdy kolor musi być obrysowany konturem. Inaczej to tylko malowany obrazek.

 Kiedy już nasz witraż dobrze wyschnie, a używaliśmy farb wodnych wstawiamy go do piekarnika i wypiekamy ok 20 min w temperaturze 150 stopni (ale uwaga lepiej dobrać temperaturę i czas do szkła to znaczy cieniutkie szkło lub np kieliszki lepiej w trochę niższej temperaturze a wtedy dłużej, by nie pękły . 


Teraz szkło wstawiamy w ramkę i można powiesić na oknie.

Efekt jest bardzo ładny pozwala bawić się wyobraźnią i stwarza wiele kreatywnych możliwości.
Np ramkę możemy zrobić z modeliny (ona również utrwala się w piekarniku na gorąco)

Ramka z modeliny może być prosta lub możemy jej nadać fakturę odbijając np wzór z koronki lub inny gotowy wzór
Do modeliny możemy dodać również srebrny lub złoty barwnik w proszku


Na koniec możemy ją też pomalować konturówką.
 Pamiętać należy jednak, że tu technika jest zawsze taka sama, jednak dla małych dzieci ze względu na szkodliwość farb i rozpuszczalników acetonowych oraz ich intensywny zapach warto wybierać farby wodne, mimo, że trzeba je utrwalać na gorąco. 


I jeszcze raz krok po kroku:
Smok


Kot w ramce z modelinyDla dzieci są również specjalne żelowe farby do szkła, są one nie toksyczne i nie śmierdzące nie trzeba ich utrwalać jednak są nietrwałe. Są zmywalne i dają się zdejmować ze szklanej powierzchni jak naklejka po zastygnięciu. Można nimi też malować na pleksi.
W kolejnych postach pokażę witraże na wypukłych powierzchniach szklanek, słoiczków i kieliszków np jako lampiony, witraże na lustrze oraz papierowe witrażyki z bibuły.Prześlij komentarz