poniedziałek, 9 maja 2016

Witraże malowane na lustrze
Dziś wracamy do witraży malowanych, tym razem pokażę trochę inne zastosowanie malowania witraży, zamiast szklanych przeźroczystych powierzchni imitujących okna, czy lampionów szklanych z szklaneczek i słoiczków tym razem pokażę witraże malowane na lustrze.
To piękna i stylowa ozdoba do łazienki, przedpokoju czy sypialni. Pozwala też w niedrogi sposób odnowić stare zniszczone lustro, lub wprowadzić ciekawą zmianę w wiosennej czy letniej aranżacji domu. 

Witraże malowane na lustrze


W ten sam sposób jak na szkle możemy też malować na lustrze. 


Możemy stosować farby akrylowe (wodne) termoutwardzalne ale tyko w przypadku luster szklanych. 
W przypadku lusterek pleksi możemy zastosować farby spirytusowe, lakiery do paznokci lub jeśli bawimy się z dziećmi farby akrylowe jednak pamiętając, że nie będą one utrwalone. 
Sama farba nie ściera się i nie niszczy po prostu wisząc na ścianie, jedynie trzeba uważać przy porządnym myciu wzoru i nie myć jej w zmywarce.
Jeśli malujemy na lustrze nie musimy zwracać uwagi tak bardzo by całość namalowanego wzoru była przeźroczysta, jak w przypadku witraża na szkle. 


Tu lustro jest częścią kompozycji, a wzór nie zajmuje całości powierzchni, może być częściowo lub całkowicie nieprzeźroczysty lub matowy.
Jednak farby transparentne dają bardzo ciekawe efekty. Możemy też stosować farby metaliczne, perłowe czy o efekcie szronu niekoniecznie muszą to być farby witrażowe mogą być farby do szkła i ceramiki.


Wzór może też odzwierciedlać charakter samego lusterka. Może też zakrywać np. jakiś jego defekt.W tym przypadku uszkodzenie lusterka nadało ciekawy efekt namalowanemu obrazkowi.Pamiętajmy, że jeśli chcemy uzyskać efekt witrażu, a nie tylko obrazka na lustrze stosujemy te same reguły co w witrażach malowanych na szkle i prawdziwych witrażach (witraże malowane na szkle)
Każdy kolor jest obwiedziony ramką z konturówki.

zaczynamy od projektu naszego witrażyka. Nie możemy jednak podłożyć  go pod szkło jak poprzednio tym razem musimy narysować go bezpośrednio na lustrze. Najlepiej użyć zmywalnego flamastra.Pomiędzy narysowane ramki nakładamy farbę.


Po wyschnięciu farby wycieramy flamaster. I miejsca pomiędzy kolorami pokrywamy konturówkąJeśli lusterko jest niewielkie bardzo dobrze też wygląda ramka z modeliny pomalowana na koniec konturówką lub farbą w tym samym kolorze. 
Modelinę możemy wraz z lusterkiem wypiekać dla utrwalenia w piekarniku lub stosować modelinę schnącą w temperaturze pokojowej.
W zależności od rodzaju stosowanych farb i konturówek możemy modelinę termoutwardzalną wypiekać razem z farbami termoutwardzalnymi w piekarniku lub wypiekać przed malowaniem.

Ramka może być również po prostu malowana konturówką zamyka całość naszego wzoru i powoduje, że nie jest on niezwiązaną z lustrem naklejką.A gdybyśmy chcieli pobawić się z maluchami i zrobić ciekawy prezent lub ozdobę do dziecinnego pokoju. Możemy użyć lusterek z pleksi (są lekkie, nie tłuką się i nie są ostre) do malowania możemy użyć zwyłych farb akrylowych lub specjalnych farb żelowych, które zdejmują się po zastygnięciu tworząc coś w rodzaju żelowej naklejki.

To też świetna zabawa i ciekawy pomysł na naukę tworzenia własnych  oryginalnych ozdób, a nie tylko gotowych kupnych stereotypów.


Prześlij komentarz