poniedziałek, 16 maja 2016

Lustrzane mozaikowe lampionyMozaikowe dekoracje są pięknym i bardzo ciekawym elementem wystroju zarówno domu jak i ogrodu. 
Są co prawda pracochłonne ale praca zdecydowanie jest warta swojego efektu końcowego.
Jak pokazywałam przy okazji robienia ramek, (ramki z lustrzanej mozaiki) takie dekoracje można wykonać z płyt CD lub odpowiednio błyszczącego papieru czy folii.
Mozaiki z płyt CD to zabawa dla starszych dzieci, a mozaiki z papieru czy folii mogą być nawet dla maluchów.
Dziś pokażę bardzo efektowne lampiony z takiej mozaiki. 

Może to być świetny prezent dla mamy na Dzień Matki. 
Lub ciekawa ozdoba nocnego ogrodu.

Lampion z lustrzanej mozaiki na słoiczku

Materiały:


Słoiczek szklany najlepiej o płaskich brzegach (łatwiej wtedy przyklejać mozaikę),


 stare niepotrzebne płyty CD, klej wikol, ostre nożyczki.


W wersji dla maluchów zamiast płyt używamy srebrnej folii lub papieru.

Opis wykonania


Zaczynamy od przygotowania kawałków płyt do naszej mozaiki. Tniemy płyty mocnymi ostrymi nożyczkami.Uwaga niektóre płyty tną się ładnie, a niektóre pękają i rozsypują się na małe kawałeczki. Wtedy można je namoczyć w glicerynie trochę łatwiej je wtedy pociąć.


Kiedy mamy już dużo małych kawałków zaczynamy przyklejanie. Wcześniej przy okazji ramek (ramki z lustrzanej mozaiki) i pudełek (pudełka z lustrzanej mozaiki) pisałam, że lepiej przyklejać mozaikę na masie strukturalnej, jednak teraz w przypadku lampionu kiedy chcielibyśmy by nieco przeświecał masa strukturalna się nie sprawdza bo całkiem blokuje światło. Teraz użyjemy samego wikolu.


Dlatego słoiczek lepiej by miał płaskie brzegi. Jeśli nasz słoiczek jest okrągły i ma wypukłe brzegi musimy mieć naprawdę malutkie kawałeczki by nie odstawały (wikol nie stworzy masy wypełniającej).


Zaczynamy przyklejanie od krawędzi płaskiego brzegu, smarujemy i przyklejamy starając się ładnie dopasować kawałki.


Każdą kolejną płaską powierzchnie robimy osobno. Warto by ranty zostały nie zasłonięte.
Możemy po prostu dobierać kawałki jak puzzle, możemy wcześniej wybrać podobne i równe,


a możemy spróbować ułożyć z nich jakiś ładny wzór.Na koniec gdy całość boków słoiczka jest oklejona pozostaje zdecydować co z brzegiem.
Możemy założyć tu drucik do powieszenia i pozostawić nieoklejony.
Możemy okleić go mozaiką. 

Jednak tu jest wypukły gwint, więc lepiej użyć masy strukturalnej (link) by kawałeczki mozaiki ładnie się ułożyły.

Możemy zrobić jedno i drugie, wtedy mamy wiszący mozaikowy lampion.


W wersji dla maluchów zamiast płyt używamy srebrnej folii lub papieru, 


a słoiczek (jeśli lampion ma być wiszący przygotowujemy dla dziecka sami). Kawałeczkami foli czy srebrnego papieru dziecko okleja samo według własnego pomysłu, samo też najlepiej by pocięło folię czy papier na drobne kawałeczki.
Lampion wychodzi równie atrakcyjny może być piękną ozdobą również wieczornego ogrodu.

Lampion mozaikowy z małej puszeczki


Materiały:


Malutkie puszeczki np po kocim jedzeniu lub koncentracie pomidorowym, albo inne dowolne puszeczki jednak lepiej by były płaskie nie wysokie. Stare płyty CD, ostre nożyczki i masa strukturalna jaką opisywałam w poprzednich postach o pudełkach i ramkach (składniki masy: klej wikol, kaszka manna i barwnik lub farba).W wersji dla maluchów zamiast płyt używamy srebrnej folii, papieru lub metalicznej tekturki (ciekawy efekt daje karbowana).Opis wykonania:


Podobnie jak poprzednio zaczynamy od pocięcia płyt na drobne kawałeczki. 


Puszeczka jest wypukła, więc kawałeczki muszą być malutkie.
Jeśli to folia lub tekturka dla maluchów to również kawałeczki muszą być malutkie mogą być równe lub w dowolnych kształtach, ale muszą być drobne, bo będą odstawać zaczepiać się i odpadać. Dziecko uczy się w tej zabawie wycinać drobne elementy. Nie wyręczajmy malucha w wycinaniu, ale w zależności od wieku i możliwości dobierzmy czy będzie to papier, folia czy tekturka.Teraz smarujemy puszeczkę masą strukturalną lub jeśli to zabawa dla maluchów może być sam wikol. Smarujemy mały kawałek zaczynając od brzegu grubą warstwą. Następnie przyklejamy kawałki mozaiki.


Kiedy zewnętrzna strona puszeczki jest oklejona
 a oklejaliśmy płytami CD, podobnie oklejamy wnętrze puszeczki. 


Robimy to dlatego, że przez puszkę światło nie przechodzi, a od błyszczących lustrzanych płyt będzie się ładnie odbijać dając wspaniałe efekty.W wersji dla maluchów dzieci same oklejają puszeczkę papierem lub folią, tutaj jednak nie oklejamy środka, bo papier czy folia mogłyby się zająć ogniem z płomienia świecy. Taki lampion musi pozostać oklejony tylko z zewnątrz.

Po wyschnięciu lampion jest gotowy.Możemy jeszcze dodać druciki jeśli ma być wiszący


Pięknie zapakowany jest wspaniałym prezentem,


powieszony w ogrodzie,
 ożywia migotliwym blaskiem ciepłe letnie wieczory, może do kompletu zrobimy jeszcze, w kolejnych postach, doniczki oklejane mozaiką.
 Zapraszam.


Prześlij komentarz