środa, 23 marca 2016

Pisanki dekorowane materiałami naturalnymi i reliefem

Tradycyjne pisanki są barwione, malowane, wydrapywane itd., można jednak zrobić je nieco inaczej. 

Dziś dalsze pomysły na trochę mniej typowe pisanki. 
Ozdabiane materiałami naturalnymi jak również malowane reliefem.

Pisanki z materiałów naturalnych


Materiały:


Do wykonania takich pisanek potrzebne będą wydmuszki 


lub jajka styropianowe, 

klej wikol oraz najróżniejsze przyprawy, nasiona, suszone kwiatki, kasze, drobne makarony itp.


Jeśli to ćwiczenie w grupie dzieci to dobrze by grupa zgromadziła wspólnie materiały, a następnie każde dziecko robiło pisanki indywidualnie według własnego pomysłu i możliwości.

Opis wykonania:


Najprościej można całą wydmuszkę posmarować klejem i obtoczyć w przyprawie lub ziarenkach, to zabawa podobna jak przy robieniu bombek oklejanych (http://pomyslyplastyczne.blogspot.com/2015/12/gwiazdkowe-zabawy-z-dziecmi-prosciutkie.html ) to mogą robić naprawdę maluchy np. ziarnami kukurydzy


siemienia lnianego


kminku


carryNawet jeśli klej nie był równo rozłożony i nie wszędzie przyprawy się przykleiły to ma swój dodatkowy urok. Takie pisanki są piękna ozdobą domu i koszyczka wielkanocnego.

Można też w pierwszej kolejności na wydmuszce narysować planowany wzór, a następnie wyklejać go z różnych podanych materiałów,


albo eksperymentować przyklejając różne elementy do wydmuszki, ważne by cała wydmuszka była oklejona.


Ćwiczenie uczy wykorzystywania niepotrzebnych materiałów naturalnych do tworzenia pięknych ozdób, a powstałe w ten sposób wytwory są całkowicie ekologiczne i naturalne.

Możne również włączyć w zabawę farby i pisankę z oklejona np. kaszką kuskus lub innymi drobnymi materiałami pomalować we wzory


Ta zabawa oprócz walorów niestereotypowych zajęć przedświątecznych może być elementem zajęć przyrodniczych i ekologicznych. Ćwiczy też precyzję, delikatność i cierpliwość (delikatne wydmuszki nie zawsze wytrzymują w niecierpliwych dłoniach).
Pisanki w ten sposób wykonane możemy wykorzystać w wielkanocnym koszyczku do ozdoby domu lub do wykonania palemki (http://pomyslyplastyczne.blogspot.com/2016/03/wielkanoc-kwiatki-palemki.html)Pisanki z kwiatków


To kolejna ciekawa propozycja wykorzystująca naturalne materiały. W tym wypadku będziemy ozdabiać wydmuszkę świeżymi lub suszonymi kwiatkami.

Suszone kwiatki


Tu naklejamy zgromadzone wcześniej i wysuszone płatki róży, hortensji lub innych kwiatów. Jeśli kwiaty są zbyt kruche możemy je delikatnie zwilżyć lub jeszcze lepiej na moment namoczyć w glicerynie.


Osuszone płatki przyklejamy wikolem, a po wyschnięciu lakierujemy, kub ponownie smarujemy wikolem (jeśli nie mamy lakieru)W ten sam sposób możemy przykleić suszone listki np.róży

Świeże kwiatki


W tym wypadku musimy poszukać kwiatków kwitnących o tej porze roku, mogą to być primulki, bratki, fiołki lub kwiatki doniczkowe. Ważne by nie były zbyt "mięsiste" (zawierające dużo wody) lecz delikatne.
Obcinamy łodyżkę i środek tak by zostały same płatki i przyklejamy do posmarowanej wikolem wydmuszki. W ten sam sposób możemy dodać zielone listki.


Po wyschnięciu kleju ostrożnie lakierujemy.
Takie kwiatki przez dłuższy czas pozostają kolorowe i pięknie zdobią wydmuszkę.

Pisanki z mozaiki


Taki efekt uzyskamy naklejając wiele drobnych elementów na jajku np. małe kwadraciki z papieru, kub kółeczka z dziurkacza

mogą też być cekinki.


Jeśli naklejamy na gołej wydmuszce to po oklejeniu całości delikatnie np. flamastrem pociągamy przerwy pomiędzy kółeczkami.


Możemy też przykleić cekinki czy papierki na już pomalowaną lub oklejoną wydmuszkę.

Pisanki ozdabiane reliefem


Reliefy to wypukłe wzory na różnych powierzchniach w naszym wypadku będą to wydmuszki lub jajka styropianowe.
Przede wszystkim potrzebujemy tu farby, która jest gęsta i szybko zasycha nie rozlewając się. Najlepiej użyć gotowych konturówek do szkła i ceramiki. 


Jeśli to zwykła wydmuszka całość możemy utrwalić w piekarniku (jeśli takie jest zalecenie producenta) jajka styropianowego nie możemy wkładać do piekarnika, ale i tak nie będziemy go myć zbyt intensywnie więc nie jest to konieczne farby i tak się nie rozpuszczają w wodzie.
W pierwszej kolejności ozdabiając naszą pisankę projektujemy wzór. 


Z reguły są to powtarzające się proste motywy w różnym ustawieniu.
Szkicujemy wzór na jajku i malujemy.
Wygodnie jest od razu jajko umieścić na patyczku, a potem na nim suszyć.


Podobnie możemy jajko pomalować farbami witrażowymi, ale uwaga farby na acetonie szybko schną i nie rozlewają się, ale nie nadają się do jajek styropianowych. 
Farby wodne niestety schną długo i mogą się rozlewać, 


choć powstaje wtedy piękna powierzchnia do reliefu.


Wzory malowane reliefem mogą być metaliczne 


srebrne


Miedziane


lub jasne białe czy złote


jako stylowa ozdoba doniczki wyglądają przepięknie


i jako ozdoba koszyka


Oczywiście ozdabiać jajka można na wiele jeszcze sposobów zachęcam do eksperymentów z różnymi materiałami i technikami zarówno w zabawie z dziećmi jak i własnych pomysłach na ozdoby. Tradycja jest piękna i wzniosła ale własne niestereotypowe pomysły bezcenne, ćwiczą umysł, kreatywność, pomysłowość i odwagę eksperymentowania.


Prześlij komentarz