czwartek, 3 marca 2016

Wielkanoc - kwiatki, palemkiKwiatki z papieru, bibuły czy innych materiałów są jednym z nieodłącznych elementów ozdób wielkanocnych i wszelkich ozdób wiosennych w tym Dnia Kobiet. 
Głównym hasłem tego bloga jest pokazywanie jak najprostszych ozdób, które każdy może sam wykonać lub wykonać nawet z małymi dziećmi. W związku z tym dziś pokażę najprostsze z możliwych do wykonania kwiatków z papierowych serwetek, materiałów i sznurka oraz jak możemy z ich pomocą wykonać wspaniałe palemki wielkanocne.

Kwiatki z papierowych serwetek


Materiały:

Potrzebujemy kolorowych papierowych serwetek, mogą być jednokolorowe ale jeśli mamy wzorzyste to kwiatki mogą być również bardzo ciekawe. Takie same kwiatki można też wykonać z bibuły lub krepiny albo ze zwykłego papieru kolorowego. 


Papier można kleić dowolnym klejem do papieru, a do umocowania kwiatków potrzebujemy łodyżek czyli np. patyczków do szaszłyków lub drucików. Jeśli kwiatki będą głównym elementem palemki to z patyczka do szaszłyka lub bambusa robimy podstawę.

Kwiatek z czterech płatków


Składamy serwetkę na cztery (jeśli jest cienka to można jeszcze raz) i szukamy boków, które mają wszystkie brzegi złożone.
Na tym brzegu przykładamy palec i wycinamy wokół.
Powstaje łezka ze złożonym środkiem. Po rozłożeniu powstaje czteropłatkowy kwiatek. W środek kwiatka wkładamy kuleczkę z kawałka w innym kolorze i zaginamy.


Takie kwiatki możemy zrobić również z ośmiu płatków składając dwa wycięte płatki.
Kwiatki naklejamy na owinięty "trawką" patyczek. Kwiatki na górze patyczka to wspaniała gałązka na dzień kobiet. A oklejony cały patyczek to prosta w przygotowaniu palemka wielkanocna.
Takie palemki każde dziecko może wykonać samo. Lub może to być zabawa grupowa. Dzieci razem w drużynach lub grupach po 4-6 osób, tworzą dużo różnych kwiatków, a potem starają się zrobić jak największą palemkę.

Żonkil z serwetki


Tu dobrze jak byśmy mieli serwetki w kolorze żółtym.
Wycinamy podobne płatki jak w poprzednich kwiatkach i składamy je po dwa. Dodatkowo z prostokątnego kawałka serwetki robimy rulonik, który robimy na kuleczce środka i wklejamy całość w środek płatków.


Łodyżkę doklejamy lub jeśli to patyczek do szaszłyka możemy nabić na ostry koniec kulkę środka.

Różyczki 


Wycinamy ze złożonej na cztery (lub więcej) serwetki koła. Rozkładamy kółka na cieńsze kawałki i jeden bok kółka zawijamy na patyczku lub zwijamy między palcami. Teraz z kółek układamy wokół środeczka z kulki płatki różyczki (tak jak w różyczkach z płatków http://pomyslyplastyczne.blogspot.com/2016/02/kwiatki-z-patkow.html). 


Płatki lepiej doklejać klejem bo serwetki są zbyt delikatne na zawijanie gumką.

Różyczki II


Teraz z serwetki wycinamy pasek ok. 3 cm szerokości. Jedną stronę zawijamy palcami lub zwijamy na patyczku. Jest to konieczne by różyczka się układała. Tak przygotowany pasek namarszczamy doklejając klejem co chwilę. Jeśli chcemy by różyczka przypominała pączek mniej marszczymy bardziej zawijamy . Jeśli ma być rozłożona marszczymy bardziej. 


Taką różyczkę można wykonać również z marszczonej krepiny, a nawet wydaje mi się łatwiej wychodzi.

Maki


Wykonujemy podobnie do różyczek z płatków, ale środek robimy z trawki czarnej lub innej ciemnej.Goździki


Pasek ok 3 cm nacinamy w trawkę i owijamy patyczek lub namarszczamy smarując klejem. Bardzo proste i efektowne kwiatki. Świetne z bibuły i krepinyInne kwiatki


Różyczki z polaru


Kwiatki wykonujemy podobnie jak kwiatki z serwetek ale do ich wykonania wykorzystujemy kawałki polaru. Polar to materiał, który się w ogóle nie strzępi i bardzo łatwo wycina.


Różyczka z czerwonego polaru jest analogią i wykonujemy ją dokładnie tak samo jak różyczkę z płatków (http://pomyslyplastyczne.blogspot.com/2016/02/kwiatki-z-patkow.html). 
Jeśli zajęcia prowadzimy z maluchami to my możemy wyciąć kółka z polaru i składamy różyczki z dzieckiem. Można zrobić zajęcia z mieszanina płatków i polarowych kółek.


Różyczka z płatków


Różyczki ze sznurka


Zawijamy sznurek wokół palców. Zdejmujemy i kapiemy klejem. Zawijamy w drugą stronę, wokół palców, doklejając co jakiś czas klejem.
Zdejmujemy i obcinamy środek.Różyczki z worka


Worek bardzo się strzępi pasek zawijamy tak by cięcia były wewnątrz. Marszczymy doklejają podobnie jak przy papierowej różyczce marszczonej. Koniec zawijamy gumką lub zaklejamy klejem na gorąco.


Palemki


Palemka z kwiatków


Oklejamy patyczek wyciętą z zielonej serwetki trawką. Kwiatki naklejamy po cztery lub pięć w jednym rzędzie od góry. 


Do palemki możemy dodać bazie, listki, gałązki lub malutkie jajka.

Palemka z jajekTu możemy wykorzystać zeszłoroczne wydmuszki, patyczki do szaszłyków i słomiane gałązki owsa. Dodatkowo ozdabiamy kwiatkami ze sznurka i jutowych worków lub kwiatkami z papieru i materiału.Palemka z jajek i piórek


To bardzo prościutka palemka do zrobienia, której nie potrzebujemy nawet kleju. Potrzebujemy patyczka do szaszłyka, styropianowych jajek i piórek. Można również dodać kwiatki lub bazie.
Na patyczek nabijamy jajka a w jajka wciskamy piórka.Palemka ze zbóż z papierowymi kwiatkami


Do tradycyjnej suszonej palemki dodajemy drobne kolorowe kwiatki z papieru Parę pomysłów na kwiatki z internetu
Prześlij komentarz