wtorek, 15 grudnia 2015

Gwiazdkowe zabawy z dziećmi - prościutkie bombki oklejaneStyropianowe kule, stare bombki lub jeśli ich nie posiadamy wydmuszki, z których chcemy zrobić bombki na choinkę, można oklejać różnymi rodzajami materiałów, aby wykonać z nich własne oryginalne niepowtarzalne bombki. 

Może to być wspaniała zabawa nawet dla maluchów. 


Bombki oklejone materiałem


Materiały:

Jeśli jest to zabawa dla małych dzieci to potrzebujemy kuli styropianowej (dla starszych może być to stara bombka lub wydmuszka, ale dla maluchów to za trudne). 


 Do tego jeszcze potrzebujemy patyczek do szaszłyka, klej, pędzelek, materiał worka, krepinę, bibułę, lub kawałki innych materiałów, koronek, wstążek, włóczki i sznurków w zależności jak ma być nasza bombka. Do ozdoby przyda się brokat, wstążeczki klej z brokatem, przyprawy.


Do wykonania tej bombki wykorzystałam materiał z jutowego worka, sznurek i do ozdoby gwiazdki anyżu i cynamon.

Opis wykonania:

Każdy rodzaj materiału możemy przykleić wikolem, bibułę i krepinę można także przyklejać klejem do papieru, choć nie trzyma się on zbyt dobrze. Z bardzo małymi dziećmi możemy do klejenia wykorzystać klej do klejenia paluszkami.
Styropianowa kula, z której będziemy robić bombkę ma okrągły kształt, co powoduje, że nie wygląda dobrze oklejona prostokątnym kawałkiem materiału czy papieru (nawet jeśli jest to bibuła).


Aby materiał gładko przylegał do kuli mama wycina dwa koła odrysowane od kuli (z lekkim marginesem). Dziecko może przytrzymać odrysowywaną kulę.

Następnie musimy posmarować powierzchnię kuli klejem i nałożyć kawałki materiału tak by dokładnie dochodziły lub lekko na siebie zachodziły.
Dziecko smaruje mama pomaga i wyrównuje, a potem przykleja materiał.Po naklejeniu jednego koła z materiału przekładamy patyczek na druga stronę by nam nie przeszkadzał w klejeniu i nakładamy drugie.


Wyrównujemy obcinamy nadmiar i dociskamy, to robi mama.


Połączenia można zakleić sznurkiem, wstążką, lub paskiem materiału czy papieru. To robi raczej mama.

Teraz naszą bombkę trzeba ozdobić.


 Ja dokleiłam gwiazdki anyżu i laski cynamonu, ale dzieci mogą ozdabiać klejem z brokatem lub doklejając drobne przyprawy czy koraliki, lub gwiazdki.


 Bombki oklejane materiałami sypkimi


Materiały:

Do wykonania takich bombek potrzebne będą styropianowe kule, klej wikol, patyczki do szaszłyków oraz najróżniejsze przyprawy, nasiona, kasze, ryż, gotowe posypki, drobne makarony itp. oraz np. kokardki czy brokat do wykończeniaOpis wykonania:


Taka zabawa dla najmłodszych dzieci oczywiście wspólnie z mamą lub opiekunem, jest świetnym pomysłem na gwiazdkowe ozdoby. Możemy wykorzystać wszystko to co mamy niepotrzebne w kuchni i stworzyć coś pięknego i niepowtarzalnego.
Bombki są bardzo proste w wykonaniu. Zaczynamy od nabicia styropianowej kuli na patyczek, a następnie smarujemy całą kulę klejem. 


Do smarowania najlepiej użyć pędzelka. Przytrzymujemy dziecku kulę, a ono smaruje klejem. Jeśli jest trochę niedokładnie mama pomaga i wyrównuje. Dla bardzo małych dzieci możemy wykorzystać zamiast wikolu klej do malowania palcami.


Następnie naszą kule obsypujemy materiałem, z którego będziemy robić naszą bombkę.Tutaj obsypuje złotą posypką


A tutaj obsypuje kuskusem.
Ważne by robić to nad naczynkiem do którego obsypuje się nadmiar posypki. Przekręcamy bombkę i obsypujemy aż cała będzie dokładnie pokryta.


Następnie odstawiamy do wyschnięcia, wbijając patyczek np. w doniczkę z kwiatkiem, lub kawałek styropianu.


Po obeschnięciu doklejamy sznurek (raczej klejem na gorąco, więc robi to mama) lub w styropian wbijamy druciki. Można oczywiście pozostawić bombki na patyczkach.


Do patyczka lub sznurka mama przyczepia kokardkę (zrobioną jak w gwiazdkowo-mikołajkowych kalendarzach). 


Możemy też naszą bombkę dodatkowo ozdobić klejem z brokatem, brokatem w posypce, lub innymi przyprawami czy gwiazdkami.Oczywiście nasze bombki możemy zrobić z innych materiałów niż pokazane tutaj można przyklejać więcej niż jeden rodzaj posypki, wszystko zależy od wieku dziecka i naszych możliwości.
Jutro w Manufakturze Rozwoju Artystycznego  z dziećmi i ich mamami będziemy robić bombki oklejone polarem lub workiem i obsypane kuskusem lub soczewicą.
W kolejnych postach inne pomysły na bombki i nie tylko, zapraszam.

Prześlij komentarz