poniedziałek, 14 marca 2016

Wielkanocne zwierzaczki z rolek


Tworzenie własnych zabawek w tym, przy okazji Świąt Wielkanocnych, robienie zwierzaczków wielkanocnych, jest ćwiczeniem, które poza rozwijaniem i usprawnianiem motoryki (wycinanie i rysowanie) przede wszystkim rozwija wyobraźnię twórczą.
Dzisiaj proponuje i pokazuje jak wykorzystywać niepotrzebne rzeczy, takie jak rolki po papierze toaletowym do wykonania takich zabawek.
To ćwiczenie w zastosowaniu np. przedszkolnym pokazuje jak bawić się dbając jednocześnie o środowisko (w takim wariancie zamiast kolorowego papieru można użyć gazet, reklam i kolorowych papierów pakowych).

Materiały:


Do tej zabawy potrzebujemy dowolnej wielkości rolkę po papierze toaletowym, ręczniku, folii aluminiowej itp. rolka będzie podstawą zabawki.Poza Świętami Wielkanocnymi długie rolki można zamienić w samoloty rakiety, jamniki, lunety itp., krótkie w kurczaczki, zajączki, pieski kotki, ludziki itp. wg wyboru.
Rolki będziemy oklejać papierem kolorowym, watą, krepiną i bibułą. Do niektórych elementów można też wykorzystać piankę do zabaw plastycznych lub piankę z np podstawek do talerzy, sznurek czy piórka.
Jeśli wykorzystujemy tylko papier to wystarczy nam klej do papieru, ale piankę, lub koraliki czy wstążki lepiej doklejać wikolem.

Opis wykonania:


Kiedy dziecko zdecyduje co będzie robić i wybierze odpowiednią rolkę zaczynamy tworzyć nasze zabawki. Do wykonania zabawek wielkanocnych wykorzystamy krótkie rolki po papierze toaletowym.
Potrzebne elementy odrysowujemy na tylnej stronie papieru kolorowego i wycinamy, a następnie przyklejamy do oklejanej rolki.
Czubek rakiety lub pysk pieska powstaje z przeciętego na promieniu koła, łapki skrzydła itp. dobrze jest zrobić ze sztywniejszego kartonu lub pianki.

Pomysły na zabawki wielkanocne:


Koguciki wielkanocne


Rolkę malujemy lub oklejamy na biało krepiną.Z jednej strony górę rolki zaginamy do środka z dwóch boków tak by powstały dwa rożki.
Jeden z nich zostawiamy pionowo drugi zginamy w dół. I ten będzie dziobkiem naszego kurczaczka oklejamy go na żółto lub czerwono, dodajemy korale pod spodem.
Dół rolki zaginamy podobnie tylko, po przekątnej tak by rożki były tam gdzie zgięcia.Teraz powstałe rożki odginamy na zewnątrz. Tak powstają łapki. Możemy okleić je na czerwono lub pomarańczowo.
Doklejamy kogucikowi oczka, grzebyczek do górnego rożka, skrzydełka z boku i ogonek

Kurczaczki


Możemy zrobić je podobnie tylko z oklejonej na żółto rolki lub bez zaginania rolki gładko albo pierzasto.


Kurczaczek I gładki


Oklejamy rolką krepiną do górnej części przyklejamy trawkę tak by wystawała poza rolkę, a na dole by dochodziła do końca rolki. Po środku dziobek i oczka 
można jeszcze dodać skrzydełka lub ogonek. To zabawa dla najmłodszych dzieci. Tutaj dzieci mogą same oklejać rolkę, bo nie ma znaczenia, ani iloma kawałkami będzie oklejona, ani czy równo, byle w efekcie była żółta. Maluchom można dać gotowe oczka i dziobek. 


Kurczaczek II pierzastyTego kurczaczka robimy podobnie tylko zamiast gładkiej krepiny używamy krepiny naciętej w trawkę. Przyklejamy tylko dół naszej trawki.Tutaj pracując z maluchami musimy troszkę pomóc i nakierować tak by trawka ładnie na siebie zachodziła podobnie jak przy oklejaniu patyczka do palemek (link).
Resztę przyklejamy podobnie.
a oto kurczaczki  z rolek i nie tylko na filmie:
Króliczki i zajączki


Tutaj do prostej rolki oklejonej w jednym kolorze, tutaj na niebiesko, doklejamy wycięte z kartonu lub pianki uszy. Można je zagiąć na dole przed doklejeniem.
Potem oczki, policzki, nosek i wąsiki.
Na koniec ogonek i łapki na dole.Oczywiście nasz zajączek może też mieć np. spodenki kiedy okleimy go serwetką w kratkę.Te zajączki były z całej rolki możemy też zamiast doklejać uszy wyciąć je bezpośrednio z rolki. Najpierw je odrysowujemy potem wycinamy. I doklejamy buzię.
Tak naprawdę nasz zajączek nawet nie musi być oklejony  bo szara rolka to mały szaraczek.
Możemy też zrobić zajączka bardziej zaawansowanego technicznie to znaczy z dodatkową głową np z wydmuszki.
Górę rolki trochę podcinamy by wydmuszka dobrze pasowała. Z drugiej rolki wycinamy łapki. Dodajemy ogonek, oczki, ząbki i nosek. Ze zwykłej białej kartki owal na brzuszek i środki uszu.
a oto króliczki i zajączki z rolek i nie tylko na filmie:
Baranki


Baranki możemy zrobić na kilka sposobów, Pierwszym jest oklejenie rolki sznurkiem. 
Tu gruby biały lub biały ze wzorkiem sznurek nawijamy na posmarowana klejem rolkę.


Z pianki lub grubszej tekturki wycinamy główkę z uszkami oraz łapki. Buzie można nakleić lub po prostu namalować. 

Baranek może też mieć futerko z waty. Rolkę możemy po prostu okleić watą lub zwinąć watę w kuleczki takie futro wygląda efektowniej. Możemy też płatki kosmetyczne złożyć i zwinąć w różyczki.


W takim przypadku przyklejamy różyczki z płatków raz koło razu zaczynając od góry. Każdą różyczkę w środku też smarujemy klejem. Trzeba pamiętać by dobrze dociskać.
Na koniec dodajemy główką z pianki z efektownym czubkiem. Temu puchatemu barankowi nawet nie musimy dodawać łapek.
a oto pomysły na baranki z rolek i nie tylko na filmie:
Parę innych pomysłów z internetu

Po świętach pokażę jeszcze inne pomysły na zabawki z rolek i nie tylko. Z okazji dnia ziemi np jest to fajna zabawa na wykorzystanie niepotrzebnych rzeczy i ochronę środowiska.


Brak komentarzy: