czwartek, 13 lipca 2017

Lawendowy domek z samoutwardzalnej glinki

 Dziś pokażę pierwszy z domków dla smerfów z glinki samoutwardzalnej.
Taka glinka, a w zasadzie lepiej masa samoutwardzalna, nie ma nic wspólnego z prawdziwą gliną poza podobieństwem wyglądu i nazwy. Można ją kupić w wielu sklepach plastycznych i papierniczych np. creative hobby  tania ksiazka lub szal-art  
Ta masa samoutwardzalna jest dużo lepszym i łatwiejszym materiałem plastycznym niż zwykła glina, a nawet niż masa solna. Zawarte w niej wiązania polimerowe pozwalają masie na szybkie i trwałe schnięcie na powietrzu, a jednocześnie powodują, że nie kurczy się przy wysychaniu i w związku z tym nie pęka. Świetnie skleja się do siebie i przykleja do różnych materiałów np. słoik, folia aluminiowa czy gazeta.
Po wyschnięciu malujemy dowolnymi farbami, a farba nie wsiąka jak np w gips, więc można uzyskać również efekt przetarcia.

Domek lawendowy z odkręcanym dachem


materiały:


Do wykonania użyjemy pękatego ładnego słoika, folię aluminiową i klej na gorąco, przyda się też wykałaczka lub drucik na stelaż komina.Do wykończenia użyjemy farb akrylowych, by nie brudziły się rączki przy zabawie (ale mogą być dowolne).

Filmik Jak zrobić domek dla smerfów z glinkiOpis wykonania:


Zaczynamy od zrobienia podstawy domku. Na małym pękatym słoiczku rysujemy miejsca na drzwi i okna (jeśli słoiczek jest zwykły prosty trzeba okleić go jak w domku muchomorku).

Dach robimy z folii aluminiowej. Zaczynamy od kulki z foli i doklejamy do niej ruloniki z folii klejem na gorąco aż uzyskamy odpowiedniej wielkości stożek. Do środka wklejamy klejem pokrywkę.Taki gotowy stelaż domku możemy od razu oklejać glinką.
Glinka świetnie się przykleja. Możemy po prostu nakładać kawałeczki glinki i omijając drzwi i okna okleić całość, uważajmy jednak by warstwa masy była równa (by folia nie wystawała, bo może to spowodować małe pęknięcia)


Potem wystarczy dodać ewentualne ozdoby deski itp. wygładzić całość za pomocą szpatułki lub po prostu nożyka plastikowego (lub łyżeczki) lub nadać mu odpowiednią fakturę np. zarysowania.

Nie potrzeba moczyć narzędzi jak w przypadku gliny, czy masy solnej, ta glinka świetnie się wygładza i nie przykleja do narzędzi.
Po całkowitym oklejeniu czekamy ok 24 godzin aby domek dobrze wysechł. Jeśli zdarzą się drobne pęknięcia to można się nimi nie przejmować sucha masa nie rozkrusza się i nie odpada od podłoża. Wystarczy po prostu zakleić pęknięcia lekko rozmoczoną glinką jak szpachlą i poczekać aż zaschnie. Drobne nierówności możemy zetrzeć drobnym papierem ściernym lub pilniczkiem do paznokci.
Teraz możemy nasz domek pomalować. Jeśli to zabawa z maluchami mogą malować domek dowolnymi wodnymi farbami, lecz pomalowany farbami akrylowymi nie będzie brudził rączek przy zabawie.

odkręcany dach robi z domku świetny pojemniczek na smerfyw kolejnym poście pokażę jak wykonać domek muchomorek


To również świetna zabawa z dzieckiem na niepogodę, a o innych zabawach i nie tylko 
Czytaj także >> 30 pomysłów na niepogodę - Co można robić w deszczowy dzień z dzieckiem  

Prześlij komentarz