czwartek, 11 maja 2017

Róża z rajstopDziś pokażę jak wykonać piękną różę z rajstop lub cienkich skarpetek elastycznych.
Wykonanie jej jest wbrew pozorom proste, choć wymaga nieco siły, bo podstawa każdego płatka jest z drutu.  Jest to jednak wspaniały pomysł na pracę ze starszymi dziećmi i nastolatkami, a myślę, że również każda dorosła osoba z przyjemnością i satysfakcją będzie mogła wykonać taką różę,  zwłaszcza, że efekt jest w zasadzie gwarantowany i naprawdę rewelacyjny.

Film: Jak zrobić piękną różę ze starych rajstopek
Materiały:


Potrzebujemy miękki cienki drut np ogrodniczy, ale nie może być zbyt wiotki najlepiej bez izolacji.


Do drutu przydadzą się narzędzia czyli kombinerki lub obcążki do cięcia. 
Potrzebujemy też formy do wyginania, aby wygiąć równe kółka na płatki i listki. 
Ja wykorzystałam puszkę i dwa rozmiary rolek po papierze, ale w zależności od wielkości płatków może to być coś większego lub mniejszego.
Płatki wypełnimy naciągniętą starą rajstopką, skarpetką, czy pończochą najlepiej kolorową, ale jeśli jest cielista możemy ją później pomalować farbami.Opis wykonania:


Zaczynamy od zawinięcia drucika wokół rolki (puszki lub butelki) tak by pozostały końce do zakręcenia i zakręcamy rolką kilka razy. Drucik się zawija i skręca, następnie obcinamy koniec.Tak robimy tyle kółek ile potrzebujemy płatków. 
Do naszej róży wykorzystuje 3 małe płatki, 9 średnich i 4 duże oraz jeszcze 3 małe na listek.
Na razie nie musimy kółek modelować, ani wyginać tak by przypominały płatki, to zrobimy później.
Teraz ucinamy odpowiedniego koloru rajstopkę. Ja wybrałam różę herbacianą z pomarańczowej rajstopki. Odcinamy górę, która jest zbyt gruba, jeśli to skarpetka czy pończocha obcinamy ściągacz.
Teraz obciągamy drucik rajstopką. 


Ja używam kleju na gorąco do łączenia, ale można również rajstopkę zawiązywać, jednak płatków będzie dużo, zawiązywane płatki są grubsze na końcu, w ten sposób ładniej będzie wyglądać połączenie z łodyżką. Koniec rajstopki łapiemy i przyklejamy do drucika w miejscu skrętu drucika. Przytrzymujemy i naciągamy na kółko, a następnie doklejamy klejem i zaciskamy palcami i obcinamy rajstopkę. 
Niestety lepiej robić to gdy klej jest ciepły i uwaga można się poparzyć, a w zasadzie nim znajdziemy odpowiedni moment, na pewno się trochę poparzymy.


Ta metoda daje mniejsze zakończenie płatka co ułatwia później składanie kwiatka.
W ten sposób robimy wszystkie płatki.


Kiedy płatki są gotowe, pora je uformować. Drut jest miękki, łatwo możemy go powyginać na górnej stronie płatka. 


Nie musi być równo i identycznie, naturalna róża nie jest identyczna w każdym płatku, chodzi jedynie o to by płatki nie były gładkimi okrągłymi kółkami.
Kiedy mamy gotowe płatki zaczynamy składanie. Najpierw malutkie płatki, skręcone końcówki płatków sklejamy ze sobą klejem na gorąco. 


Do nich doklejamy kolejne średnie płatki, starając się by były naprzemiennie czyli na złączeniu dwóch kolejny.
Na koniec doklejamy te największe, one zamkną wszystkie płatki oraz pozwolą na wygięcie i rozchylenie kwiatu.


Obcinamy wystające druciki.
Zakończenie płatków zawijamy zielona rajstopką lub bibułą.


W utworzoną końcówkę możemy włożyć drucik lub patyczek do szaszłyka, to będzie nasza łodyżka.


Na koniec możemy jeszcze dodać listki (zrobione dokładnie tak samo tylko zielone). Listek róży składa się z trzech lub pięciu małych okrągłych listków połączonych ze sobą, więc składamy i sklejamy nasze trzy listki (5 wydało mi się za dużo, ale oczywiście można).


Nasza róża gotowa. Formujemy i układamy płatki oraz listki, można ją jeszcze podkolorować farbami lub lakierami do paznokci, poperfumować i włożyć do wazonika. 
Wspaniały trwały prezent.Prześlij komentarz