poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Pisanki domowym decoupage i inne oklejaneWielkanocna tradycja ozdabiania jajek jest bardzo stara zwykle pisanki są malowane, wydrapywane czy barwione barwnikami. 
Takie pisanki są doskonale znane i każdy kiedyś je robił. 
Dziś chciałabym pokazać kilka pomysłów na inne pisanki, tym razem jajka będziemy na różne sposoby oklejać. 
Takie pisanki oklejane, mogą być nie tylko oryginalną ozdobą, ale również wspaniałym bardzo rozwijającym ćwiczeniem plastykostymulacyjnym dla dzieci i nie tylko.


Filmik: Jak ozdobić pisanki domowym decoupage DiYMateriały:


 Aby wykonać pisanki potrzebujemy wydmuszki lub jajka ze styropianu, plastiku, czy papie-mache, możemy też wykorzystać jajka na twardo ale uwaga by ich nie zostawiać na długo po świętach, bo pęknięte strasznie pachną.

uwaga bawiąc się z maluchami warto wykorzystać jajka ze styropianu nie potłuką się i będą bezpieczne, lub zrobić samemu jaja z papier macheczy masy strukturalnej

 jednak ciut starszym dzieciom dobrze dać wydmuszki by ćwiczyć delikatność i wyczucie.

Wykonanie wydmuszki


Wydmuszki wykonujemy z umytego jajka. Gwoździkiem, igłą lub innym szpikulcem robimy dziurkę w wąskiej stronie jajka, odwracamy jajko i robimy dziurkę z szerokiej strony (tam jest pęcherz powietrzny) i z tej strony dmuchamy wtedy nie najemy się glutów.
Wydmuszki możemy oklejać krepiną, bibułą, serwetkami, a także kawałkami materiałów, koronek, wstążek, włóczki i sznurków. Każdy rodzaj materiału możemy przykleić wikolem, lub klejem w sprayu, bibułę i krepinę można także przyklejać klejem do papieru, lecz uwaga czasem się odkleja. Różne dodatki i ozdoby dodatkowe najwygodniej przyklejać klejem na gorąco.


Pisanki decoupage


Jeśli chcemy uzyskać piękny efekt decoupage, do oklejenia naszych wydmuszek wykorzystamy serwetki i klej wikol. Oczywiście możemy używać specjalnych mediów do decoupage, ale tak naprawdę klej to tylko odmiana wikolu, a papier ryżowy jest fajny lecz moim zdaniem serwetki dają więcej możliwości i są dużo tańsze. 

Najprostszą wersją decoupage jest oklejenie całego jajka serwetką. Jeśli serwetka ma drobny jednolity wzór wystarczy, że wytniemy cztery lub trzy owale wysokości naszego jajka
 i przykleimy smarując jajo wikolem.

Uwaga jeśli jajko jest zbyt ciemne to aby wzór nie zmienił koloru można je pomalować wcześniej na biało farba akrylową lub pokryć masą strukturalną.
Jeśli po wyschnięciu klej zostawił ślady (tak czasem się zdarza przy niektórych wikolach), możemy użyć werniksu, ale wystarczy przetrzeć wzór zwykłym olejem. Jajo wtedy pięknie się błyszczy, a wzór staje się wyraźny.
Również zamiast oklejać całego jajka możemy nakleić na jajku tylko wzory z serwetek


 wzór wycinamy lub przy drobniejszych możemy wydrzeć go za pomocą mokrego pędzelka

resztę jajka domalowując lub podkolorowując farbą 

świetnie sprawdza się to na dużych jajkach.ale na małych wygląda również uroczona koniec możemy takie jajko polakierować lakierem do degoupage, o efekcie spękań 

lub innym dowolnym lakierem bezbarwnym. 
Możemy też dodać koronkę, relief itp


Materiałowe pisanki ze wzorami


Wydmuszkę oklejamy materiałem w jednym kolorze lub w kilku kolorach tak samo jak w przypadku oklejania serwetkami czyli wycinamy trzy lub cztery owale.


Połączenia między kawałkami materiału można zakleić wstążką, lub paskiem materiału czy papieru. 
Całość można jeszcze dodatkowo ozdobić wzorami z kawałków materiału lub sznurka.lub malowanymi wzorami tu wykorzystujemy farby akrylowe lub akrylowe konturówki. To super zabawa dla maluchów, bo nawet bardzo delikatna wydmuszka oklejona materiałem nie tłucze się, można bawić się nią, mazać i dowolnie ozdabiać. W przeciwieństwie do jajek styropianowych farba wsiąka w materiał i nie marze się.Materiał do oklejania może też być jutowym workiem, wtedy ozdoby możemy wykonać np. ze sznurka i nasion lub przypraw.


Pisanki oklejane bibułą lub krepiną


Jajko ze względu na swój specyficzny kształt niezbyt dobrze okleja się sztywnym papierem lepiej użyć do tego bibułę, krepinę lub serwetki. Miękki papier łatwo przykleja się do jajka.Oklejoną całość ozdabiamy wzorami z kawałków bibuły, wstążek, sznurków, drobnych makaronów, styropianowych kulek itp.


naklejamy wycięte z papieru wzory, malujemy farbami wodnymi

Pisanki oklejane sznurkiem


Wydmuszkę można również okleić sznurkiem lub włóczką, zaczynając od czubka jajka w koło prowadząc sznurek przyklejamy raz koło razu (jednym kolorem bądź zmieniając włóczki kilkoma kolorami).

W ten sam sposób można też okleić wydmuszkę cienkimi paseczkami krepiny, lub paskiem krepiny naciętej w trawkę 

Pisanki oklejane koronką


Materiałem do oklejania może być koronka. Bardzo cieniutkie wstawki z koronki możemy oklejać jak pisanki wstążkowe lub sznurkowe.
Z dużej szerokiej koronki wycinamy wzory i naklejamy na malowaną

Białe jajko okleić kolorową  lub białą koronką koronką
Pomalowane na srebrno możemy okleić srebrną koronką


Polarowa pisanka


Taką pisankę wykonujemy na jajku ze styropianu podobnie jak polarowe bombki czy wieńce 
wciskamy patyczkiem kawałki polaru w styropian świetna zabawa dla dzieci i nie potrzeba używać kleju.


Prześlij komentarz