czwartek, 27 kwietnia 2017

Doniczki ozdobione domowym reliefem z masy strukturalnejJuż niedługo Dzień Matki, więc wiele osób zastanawia się co podarować mamie, by było oryginalne i piękne.
Proponuje jako jeden z pomysłów piękne kwiatki w samodzielnie ozdobionej doniczce.
Dziś pokażę jak wykonać taką doniczkę ozdobiona eleganckim, stylowym reliefem.
Reliefy to wypukłe wzory na różnych powierzchniach w naszym wypadku będą to doniczki. Dla mamy będą pasować pastelowe, szare lub białe pokryte rysunkiem biała masą strukturalną.


Filmik: Jak ozdobić doniczki reliefem z masy strukturalnej
Przede wszystkim do wykonania reliefu potrzebujemy farby, która jest gęsta i szybko zasycha nie rozlewając się. Świetnie nadaje się do tego barwiona farbą akrylową masa strukturalna.
Taką masę strukturalną możemy przygotować sami z wikolu, mąki ziemniaczanej i farby w odpowiednim kolorze (białą najprościej, ale każda farba akrylowa się nadaje).Takiego wzoru nie namalujemy jednak pędzelkiem. Możemy wykorzystać stary pojemniczek po konturówkach, kleju lub innych farbach.


W zależności od grubości otworu (sama masa jest gładka i mimo gęstości łatwo przechodzi przez nawet małe otwory), możemy tworzyć cienkie kreski lub grube.
Ja wykorzystałam pojemniczek po kleju z brokatem z cienkim otworemi pojemniczek po kleju wikolu z płaskim aplikatorem, co daje świetne możliwości rysowania grubych płaskich linii.Relief z reguły są to powtarzające się proste motywy w różnym ustawieniu.
Możemy naszkicować wzór ołówkiem, a potem pokryć go masą, lub od razu rysować po doniczce.


Relief (wypukły wzór) tworzymy wyciskając masę strukturalną na naszej doniczce.
Możemy w ten sposób tworzyć przepiękne wzory w jednym kolorze lub wielobarwne, na jednolitej z masą podstawie lub kontrastowe. Ja wykonałam białe wzory na szarych doniczkach, co wygląda pięknie i elegancko.
Wzory pięknie wyglądają zarówno bardzo proste, powtarzające się, 


jak i skomplikowane nieregularne.


Masa szybko zasycha, już po chwili wzór jest zaschnięty, ale by stał się trwały musimy poczekać ok 24 godzin. Wtedy wikol nabiera trwałości i staje się wodoodporny.


Takie doniczki będą pięknym prezentem dla mamy na Dzień Matki, zarówno prosto zrobione przez małe dziecko jak i wyrafinowane, piękne stworzone przez dorosłe już dziecko.
Doniczki można spokojnie myć klej wikol i farba akrylowa są wodoodporne, ale raczej lepiej nie w zmywarce.
Tworzenie reliefu jest również dobrym ćwiczeniem, zabawą dla dzieci (choć wydaje się trudna wcale take nie jest) i ćwiczeniem dla osób potrzebujących rehabilitacji dłoni.Pokrywanie wzoru masą poprzez jej wyciskanie, ćwiczy siłę mięśni dłoni, koordynację wzrokowo ruchową, precyzję ruchu i tak naprawdę cała motorykę małą ręki.Prześlij komentarz