piątek, 31 marca 2017

Miedziane jajo z papieru
Pokazywałam już jak wykonać podstawę jajka z papier mache (Pisanki podstawa z papier mache) i takie jajko będzie podstawą naszego miedzianego jaja.
Dzisiaj pokażę pierwszą z propozycji  na ozdobienie naszego jajka. Nasze jajo zrobimy tak by wyglądało jak z kutego metalu.
Wydaje się, że jest to coś bardziej skomplikowanego, ale to tylko pozornie, bo wykonanie tego nie wymaga żadnych więcej umiejętności. 
Nasze jajo wyglądające jak zrobione z kutego metalu, dla odmiany będzie miedziane. Pokaże jak to zrobić w dwóch wariantach czystej miedzi i patynowanej.

Filmik: Jak zrobić miedziane jajko z papieruMateriały:


Do zrobienia jaja z papier mache potrzebujemy: balon, klej wikol rozmieszany z wodą pół na pół i stare gazety.Na koniec do malowania i uzyskania odpowiedniego efektu potrzebujemy złotą farbę w sprayu, dowolną (może być też oczywiście miedziana ale ja takiej nie dostałam) lub zamiast w sprayu zwykła złota farba akrylowa oraz farbę brązową (sienna 441) i czarną.Jeśli chcemy by jajko było patynowane to potrzebujemy jeszcze farbę kredową mleczną lub zielonkawą.

Opis wykonania:


Zaczynamy od wykonania jajka z papier mache,

Filmik: Jak zrobić podstawę jajka z papier machejeśli chcielibyśmy zrobić takie jako z innej podstawy możemy pominąć ten etap i zrobić pisankę np na zwykłej wydmuszce. Nie możemy tego zrobić na styropianie. Jajko styropianowe musimy pokryć wcześniej masą strukturalną (a o tym w kolejnym poście).
Do zrobienia jajka z papier mache możemy zastosować klej wikol rozcieńczony wodą pół na pół, krochmal lub kisiel z mąki ziemniaczanej, albo klej z mąki pszennej z solą (rozrzedzona masa solna). Każda mieszanka klei podobnie i równie skutecznie. Ja zastosuje klej wikol.
Balon najwygodniej oklejać paseczkami papieru lub owalami zamoczonymi w kleju. Im paseczki cieńsze tym łatwiej okleić ale im szersze (aż do owali) tym gładszą uzyskamy powierzchnię i szybciej skończymy.


Zależy mi aby powstawały nierówności i wyżłobienia, w końcu efekt ma przypominać ręcznie kuty metal. Cały owal jajka musi być równy i w miarę gładki ale powierzchnia lekko pomarszczona.
Teraz pozostawiam moje jajo do wyschnięcia koniecznie powieszone na 24 godziny.


Po tym czasie jest suche, twarde i mocne.
Teraz pora na ozdoby. Postanowiłam je wykonać również z papier mache ale można nakleić koronkę, lub gotowe kwiaty. 
Moją ozdobą jaja będą róże z papier mache.
Układam jajko na podstawce by się nie przekręcało. W wikolu rozmieszanym z wodą pół na pół, moczę zwinięte kawałki gazety. Robię listki różyczek, powstała masa jest plastyczna i łatwa w modelowaniu.Następnie namoczoną gazetę zwijam w rulonik, a potem z rulonika robię "ślimaczka" w ten sposób powstaje kwiatek.
Masa powstała z namoczonej gazety jest bardzo plastyczna łatwo się formuje. Te kwiaty nie mają być naturalne tylko stylizowane jak by były wykute w metalu.


Całość dobrze się trzyma. Pozostawiam do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny ( jeśli wzór jest duży może to być nieco dłużej)


Po wyschnięciu lakieruje całość na złoto lakierem w sprayu. Jeśli ktoś ma farbę o kolorze miedzi oczywiście tak będzie prościej.


Po wyschnięciu lakieru maluje całość farbą akrylową w kolorze rudego brązu (ja użyłam kolor sienna 441) i przecieram. 

Następnie kiedy wyschnie pokrywamy całość czarną farbą i przecieramy nim farba zaschnie. Czarna farba wnika w zagłębienia a na wypukłościach ją wycieramy. Tak powstaje efekt starości. Ten zabieg powtarzamy kilkukrotnie jeśli potrzeba.


Na koniec możemy podkreślić dodatkowo różne elementy miedzianą konturówką, ale nie jest to konieczne.Połączenie tych kolorów daje nam piękny efekt głębokiej miedzi. Ciemny kolor brązowy i czarny pozostaje w zagłębieniach i zagnieceniach wystające elementy i zmarszczki są przetarte i rozjaśnione.


Efekt patynowania


Filmik: Jak zrobić patynowane miedziane jajoAby uzyskać efekt patynowania potrzebujemy farby która taką patynę przypomina. Patyna na miedzi ma kolor jasno zielony lub szaro biały, jest matowa. Moim zdaniem najlepsza jest tu farba kredowa, w zależności od naszych upodobań jasno szara, biała lub biało-zielona.


Farbą kredową malujemy nasze jajo, ale dopiero gdy farby akrylowe uzyskają trwałość czyli minimum po 12 godzinach.Farba kredowa zasycha bardzo szybko, więc po pomalowaniu dość sprawnie musimy ją przetrzeć by wybrzuszenia i zmarszczki wytrzeć z bieli i uzyskać kolor miedzi. 
Jeśli farba zaschła zbyt szybko robimy to wilgotną gąbeczką.

Prześlij komentarz