poniedziałek, 27 marca 2017

Pisanki - podstawa papier mache
Pokazywałam już jak zrobić różne ozdoby z papier-mache (ramki, bombki, choinki i konika), dziś pokażę jak w podobny sposób zrobić samodzielnie podstawę do jajek wielkanocnych. 
Oczywiście w sklepie możemy kupić styropianowe jajka i je ozdabiać, lub wykorzystać wydmuszki. Ale czasem w ostatniej chwili w sklepach już nie ma jajek lub ich wielkość nam nie odpowiada, a takie jajka robimy dokładnie takie jak chcemy i możemy je zrobić w każdej chwili. Ponadto jajka z papier mache są lekkie, a mogą być bardzo duże (strusie jajka są ciężkie).

Filmik: Jak samodzielnie zrobić jajka z papier-macheMateriały:


Potrzebujemy starych gazet, lub innego papieru równie dobrze może być papier do drukarek, z bloku lub pakowy i baloników odpowiedniej wielkości.
Takie bombki można zrobić malutkie lub duże, a nawet ogromne w zależności jak duże mamy balony.
Oczywiście podobnie możemy zrobić dowolną konstrukcję z łączonych balonów np kurczaka.
Jeśli chcemy wykorzystać balon powtórnie musimy lekko go nasmarować czymś tłustym gliceryną, olejem lub kremem. Jeśli nie to balon przebijamy ale nie jest to konieczne, bo balon może również zostać w środku.
Podobnie jak w innych ozdobach z papier mache, nasze gazety kleimy wikolem rozcieńczonym pół na pół wodą lub klejem z mąki pszennej (4 łyżki mąki, 2 łyżki soli na 1/2 szklanki wody).Jajka klejone wikolem stają się w zasadzie wodoodporne, klejone masą solną wymagają polakierowania jeśli mają być wodoodporne. Ja zrobię wikolem, ale bawiąc się z dziećmi lepiej użyć kleju z mąki, bo mniej brudzi.

Opis wykonania:


Zaczynamy od nadmuchania balona bardzo mocno. Potem spuszczamy całkowicie powietrze i nadmuchujemy jeszcze raz do odpowiedniej wielkości. Teraz ugniatamy balon wzdłuż (z boków) tak by uzyskać jajowaty kształt. Gdybyśmy chcieli uzyskać kulę zgniatali byśmy go w druga stronę (od ogonka).


Kiedy mamy już przygotowany balon, zaczynamy oklejanie od wycięcia z gazet owali mniej więcej odpowiadających odległości od ogonka balona do jego drugiego przeciwległego końca.Jeśli jajko jest bardzo duże lub trudno nam wyciąć odpowiednie owale np bawiąc się z dziećmi, to oczywiście kawałki mogą być mniejsze lub robimy to po prostu paskami papieru.


Smarujemy wycięte kawałki gazety grubo klejem tak by papier porządnie nasiąknął i przyklejamy na balonie. Kolejne kawałki przyklejamy tak by zachodziły na siebie. Jeśli kawałki są dużo mniejsze niż obwód balona to i tak się trzymają bo kleją się jedne do drugich.
W ten sposób robimy kilka warstw, im większe jajko tym więcej przeciętnie 3-5 warstw wystarczy.


Jednak jeśli używamy kleju z mąki to przyklejamy tylko 2-3 warstwy i musimy zostawić do wyschnięcia, bo klej jest ciężki masa długo schnie jeśli jest zbyt gruba to balon może pęknąć za wcześnie.
Przy bardzo dużym jajku radzę zrobić 2-4 warstw i poczekać aż wyschną 2 -3 dni i wtedy dodać kolejne warstwy.
Nasze oklejone balony zostawiamy do wyschnięcia.
Tym razem koniecznie musimy je powiesić w przewiewnym miejscu do wyschnięcia za ogonek balona, bo inaczej mogą się odkształcić nim zaschną i stać się okrągłe.Wikol wysycha zwykle w 24 h całkowicie, a masa solna trochę dłużej ok 2-3 dni.
Po tym czasie możemy bezpiecznie wyjąć balonik (lub go zostawić, nie przeszkadza). Dziurkę po baloniku zaklejamy kawałkiem gazety.Suche jajko jest twarde, sztywne i mocne, ale bardzo lekkie, można je malować, oklejać w zasadzie wszystkim.


Jeśli nasza powierzchnia ma drobne nierówności np gazeta się pomarszczyła przy naklejaniu, to nie szkodzi, możemy to wykorzystać lub wystarczy papier ścierny lub pilniczek i możemy to wygładzić.

W kolejnych postach pokażę jak to zrobić i jak taką podstawę jajka- pisanki malować, pokryć masą strukturalną, ozdobić decoupage itp.
Prześlij komentarz