czwartek, 23 marca 2017

Ażurowa pisanka z koronki
Robiliśmy już ażurowe przezroczyste jajka typu cotton ball (zobacz: pisanki cotton ball), dziś chciała bym pokazać podobne pisanki ale zrobione z koronki.
Takie jajka są bardzo ciekawą i elegancką ozdobą same w sobie. Mogą być malutkie lub duże. 
Mniejsze pięknie będą wyglądać w koszyczku, a duże mogą być niezależną dekoracją np. z lampkami w środku, nie tylko na Wielkanoc.

Filmik Jak zrobić ażurowe jajka z koronki


Materiały:


Potrzebujemy balonik, koronkę np ze starej firanki (najlepiej bawełnianą), klej wikol i dodatkowo ledowe lampki choinkowe.Opis wykonania:


Nadmuchujemy balonik bardzo mocno, spuszczamy powietrze i nadmuchujemy jeszcze raz do odpowiedniej wielkości. Następnie zgniatamy nasz balonik wzdłuż przepychając część powietrza w stronę ogonka (jest tam już rozciągnięty) aż uzyskamy ładny kształt jaja.


Mieszamy wikol z wodą w proporcji pół na pół.
Jeśli robimy klej z mąki to najlepiej kisiel z mąki ziemniaczanej (2-3 łyżki mąki ziemniaczanej rozrobić w 1/4 szklanki zimnej wody i zalać ok szklanką gorącej wody). 


Taka mieszanka klei się dobrze i ładnie zasycha.
Oklejanie zaczynamy od wycięcia odpowiednich kawałków z koronki.
Z drobnej koronki lub siateczki koronkowej wycinamy najlepiej cztery listki (elipsy) długości odpowiadającej odległości od ogonka do przeciwległego końca balonika.


Z grubej koronki lub z koronki z pięknym wzorem wycinamy kawałki tak by zachować wzór.
Jeśli wzór ma być po środku można wyciąć jeden duży kawałek i jego brzegi naciąć w postaci czterech "zębów" zwężających się do brzegu.
Kiedy koronkę mamy już przygotowaną, przygotowujemy klej do usztywnienia koronki.
Ja najlepiej lubię robić takie bombki usztywniając je klejem z wikolu rozcieńczonego pół na pół z wodą, ale jeśli ktoś lubi robić bombki cotton ball usztywniane krochmalem lub mąką to te również można lecz będą trochę dłużej schły.
Jeśli chcemy odzyskać nasz balonik (np do kolejnego jajka) możemy go natłuścić, łatwiej potem odklei się od koronki, jeśli nie potrzebujemy go wykozystać nie musimy tego robić, choć tak lepiej się odkleja.
Mamy przygotowane materiały zaczynamy od zmoczenia dokładnie koronki w kleju najlepiej po prostu ją namoczyć przez chwilę i odcisnąć.
Rozkładamy koronkę na gazecie lub od razu jak to mniejsze kawałki oklejamy balon.Jeśli chcemy by wzór naszej koronki ładnie się prezentował to brzegi koronki lub kawałki wzorów trzeba związać lub zeszyć nitką (używamy grubej tępej igły). Tej nitki później nie będzie ale teraz pozwoli na utrzymanie koronki w odpowiednim kształcie.Dokładnie przyciskamy i doklejamy, jeśli to kawałeczki drobnej koronki to muszą na siebie zachodzić, nie powinno być marszczeń i zagięć. W razie czego docinamy.
Na koniec całe jajko jeszcze musimy dosmarować klejem rozcieńczonym z wodą.
Jak wszystko doklejone, zostawiamy do wyschnięcia, najlepiej powieszone za koniec balona, by się nie odkształciło.


Czekamy ok 24 godzin aż porządnie wyschnie.
Wyschnięta pisanka jest twarda i sztywna. 


Wyciągamy balonik. 


Obcinamy nitki, które służyły do związania całości i gotowe.


Teraz potrzebujemy lampki choinkowe lub ledowe na baterie.Możemy je włożyć do środka i  powstaje piękny romantyczny lampion.


Podobnie możemy też zrobić podobnie jajko z filcowej ażurowej podkładki.


Filmik: Jak zrobić ażurowe jajko z filcu
Prześlij komentarz