poniedziałek, 19 grudnia 2016

Jak zrobić bombki by wyglądały jak ze starego złota lub srebraDzisiaj pokażę jak zrobić piękne oryginalne bombki wyglądające jak by były zrobione z metalu, ze starego złota lub srebra.
Oczywiście gdyby nasze bombki były metalowe były by strasznie ciężkie i nie nadawałyby się na choinkową ozdobę, więc zrobimy je na podstawie z papier mache lub styropianu.
Pokażę jak je wykonać różny sposób, ale tak, by efekt był podobny. Wszystkie będą w podobnej tonacji kolorystycznej i będą przypominały stare złoto, ale podobnie można zrobić by przypominały stare srebro.

Filmik: Jak zrobić bombki o wyglądzie starego złota

Bombka z wypukłym wzorem na podstawie z papier mache


Potrzebujemy podstawę bombki z papier mache,
 klej wikol lub klej na gorąco, sznurek, czarna farbę akrylową i złoty lakier w sprayu lub złota farbę akrylową.Najpierw projektujemy wzór i przerysowujemy go na naszą bombkę. Ja zrobiłam to tutaj na bombce z papier mache bo jej lekko nierówna powierzchnia da później piękny efekt starości, ale można zrobić to również na bombce styropianowej.
Następnie na linie wzoru naklejamy klejem na gorąco (lub wikolem) sznurek. Może być jednej grubości i jednego rodzaju lub kilku różnych grubości.Zamiast wzoru ze sznurka można też przykleić wzór z grubej koronki.Kiedy całość mocno zaschnie malujemy wszystko na złoto.Uwaga jeśli to bombka styropianowa używamy farby akrylowej lub podkładu z farby akrylowej, bo styropian nam się rozpuści pod wpływem sprayu, a nawet po zrobieniu podkładu powierzchnia bombki już nie będzie gładka (choć to daje bardzo ciekawy efekt).Znów czekamy by całość dobrze wyschła i rozwodnioną czarną farbą malujemy wszystko na czarno i od razu nim farba zaschnie, najlepiej palcami lub miękką szmatką, przecieramy (koniecznie nim farba zaschnie)

 tak by wytrzeć, ale niedokładnie, wystające miejsca, tak by sprawiały wrażenie wytartych przez czas, by stały się złote.Czarna farba pozostaje w załamaniach i wklęśnięciach.
Teraz po wyschnięciu nabieramy na palec farbę złotą i znów przecieramy całość, zwłaszcza wystające miejsca.
Ta farba nadaję złotawo błyszczący perłowy odcień.
Całą czynność powtarzamy kilkukrotnie, aż efekt będzie wystarczający i nasza bombka będzie jak stare złoto.
teraz już tylko dodać kokardę i powiesić


Złota bombka oklejona srebrną folią


Tym razem zaczynamy podobnie. Potrzebujemy jednak zamiast farby w sprayu spożywczą folię aluminiową Projektujemy wzór i wyklejamy go sznurkiem na naszej bombce. 


 
Tu użyłam bombki styropianowej, sznurek trzyma się tak samo dobrze. Oczywiście możemy też sznurek przykleić wikolem wtedy musimy poczekać ok 12 godzin aż wikol zaschnie, by sznurek nam się nie przesuną.
Duży arkusz srebrnej aluminiowej folii spożywczej mocno dokładnie gnieciemy (to ważne i konieczne).Pogniecioną folię rozprostowujemy tak by tylko była prosta ale pognieciona.
Bombka jest okrągła, by nakleić na nią folie, wycinamy ją w 4 listki (rodzaj elipsy o wąskich czubkach i szerokim środku, nie musi być równo i dokładnie). Ich wysokość powinna być taka, by spokojnie starczały od czubka do czubka bombki. Jeśli bombka jest bardzo duża, można zrobić więcej mniejszych kawałków folii.
Teraz dokładnie całą smarujemy klejem wikolem (ważne by pokrywał wszystkie zakamarki).


Naklejamy kawałki folii na powierzchnię bombki na nasz wzór.
Przyklejając dociskamy dokładnie, np łyżka lub patyczkiem, tak by folia się rozprostowywała na gładkich powierzchniach i załamywała uwydatniając wzór ze sznurka.Jeśli folia nam się podarła nie szkodzi można przyklejać w kawałkach. Tam gdzie kawałki zachodzą na siebie pamiętajmy by dodać wikolu na złączeniach i zamazać je na koniec wikolem.
Kiedy cała folia jest przyklejona dokładnie jeszcze raz dociskamy folię uwydatniając wzór. Można to zrobić palcami lub np okrągła końcówką łyżki, zaokrąglonym patyczkiem. Trzeba uważać by nie podrzeć folii. Duże powierzchnie pozostają pogniecione uwydatniamy tylko wzór.Po całkowitym przyklejeniu i zaschnięciu, dokładnie całość malujemy czarną farbą akrylową.Następnie od razu nim farba zaschnie przecieramy, tak by farba została w zakamarkach, a gładkie powierzchnie i wypukłe stały się jasne, wytarte, a bombka przypomina stare srebro.
Tu pokazuje to dokładnie

Filmik Jak zrobić bombkę o wyglądzie starego srebraNastępnie całość pokrywamy złotą farbą akrylową (nie w sprayu) i znów przecieramy.
W miarę potrzeby powtarzamy czynność aż uzyskamy odpowiedni efekt. Można dodać też warstwę farby perłowej.

Bombka ze wzorem z koronki


Tym razem potrzebujemy styropianową bombkę, grubą koronkę, klej w sprayu lub wikol, czarna farbę akrylową, złotą farbę w sprayu lub akrylową.Teraz na pomalowaną na czarno bombkę przyklejamy wzór z białej koronki. Najwygodniej klejem w sprayu, ale można wikolem.Po zaschnięciu kleju całość malujemy na złoto.jeśli użyjemy farby akrylowej powierzchnia bombki pozostanie gładka i złota, jeśli użyjemy farby w sprayu farba akrylowa częściowo ochroni styropian, jednak i tak ulegnie on częściowemu stopieniu, co wygląda bardzo ciekawie.

Przecieramy bombkę czarną farbą jak poprzednio i powstaje nam piękna ciemno złota bombkaMożemy też. zwłaszcza jak używaliśmy lakieru w sprayu i powierzchnia bombki stała się nierówna, zdjąć koronkę, ale uwaga to trzeba zaplanować bo wtedy nie czekamy z malowaniem aż klej zaschnie tylko wszystko robimy od razu. 
Efekt jest bardzo piękny, powstaje odbity niepowtarzalny wzór.
W ten sposób powstały nam trzy piękne efektowne bombki.

Pokazałam tu trzy techniki o różnym stopniu trudności tak by były dla każdego. 
Podobnie możemy zrobić nie tylko okrągłe bombki ale również np: złotą gwiazdę.


Filmik: Jak zrobić złotą gwiazdkę z koronkowym wzorem


Prześlij komentarz