poniedziałek, 31 października 2016

Dynia w roli głównej
Dziś już Halloween, dynia to klasyczny symbol Halloween, czy ktoś ją lubi czy nie, jest bardzo zdrowa i trzeba przyznać, daje dużo możliwości plastycznych.
Grube mięsiste ścianki dają wiele możliwości do zastosowania technik rzeźbiarskich. Gruba mocna skórka pozwala spokojnie malować farbami i w związku z tym, że dynia długo się trzyma obrazki farbami akrylowymi długo przetrwają.
Długo pozostaje świeża, jeśli nie naruszymy skórki (inaczej niestety szybko się psuje), co pozwala na wykonanie ciekawych ozdób i dekoracji.
Można ją spokojnie suszyć (dynie ozdobne, mniejsze egzemplarze dyń jadalnych również) suche, lekkie i bardzo trwałe dynie to wspaniały materiał na ozdoby, zabawki i dekoracje, nie tylko jesienne.
Halloweenowa zabawa to świetny pretekst by tworzyć z dyni ozdoby, postacie, lampiony i wizerunki zwłaszcza z dziećmi, a potem namówienie ich do zjedzenia takiego dyniowego potwora to już bardzo proste, nawet niejadków.
Dzisiaj chciałabym pokazać kilka mniej i bardziej klasycznych wykorzystań dyni do wykonania ozdób Halloweenowych i nie tylko

Tradycyjny lampion Halloweenowy z dyniWycinamy wzory, ale pamiętajmy by w miejscu wycięcia wzoru najpierw zdjąć grubą wierzchnią skórkę. Ta skórka jest twarda i trudna do nacinania. Po zdjęciu zostaje miękki miąższ łatwy do modelowania. Jeśli nie mamy specjalnych narzędzi wystarczy dobra obieraczka do warzyw i ostry nożyk.

Filmik Jak wykonać lampion – potwora z dyni na HalloweenLampion z dyni z wizerunkiem koniaTo trochę mniej tradycyjny lampion, wydaje się trudny do zrobienia, niekoniecznie. Można go łatwo wykonać obieraczką z ostrym czubkiem, nożem ogrodniczym lub nożem do kopyt. I tutaj wbrew pozorom, im większa dynia tym łatwiej. Oczywiście wycięty wizerunek może być różny np. również może być to kot.
Filmik Jak zrobić lampion z dyni z wizerunkiem koniaDyniowa czarownicaTo pomysł dla dzieciaków dla których wykonanie lampionu jest zbyt trudne. Dynia aż prosi się by zrobić z niej głowę, domalować oczy i buzię, dokleić nos, peruka, czapka i gotowe. Oczywiście wcale nie musi być to czarownica, poza Halloween możemy zrobić dziewczynkę, chłopca, królewnę, kominiarza, bałwanka, Panią jesień i mnóstwo innych wszystko zależy od ozdobienia.

Filmik Jak zrobić czarownicę z dyni na HalloweenDyniowy kotO zrobieniu kotków z dyni już pisałam na blogu (kotki z dyni). Dodam tylko, że oczywiście w ten sam sposób możemy zrobić inne zwierzaki pieski, misie, smoki, zajączki, żółwie, jeże, a nawet pokemony, zarówno z dużych dyń jak i malutkich ozdobnych (te dają bardzo wiele możliwości, co będę jeszcze pokazywać).

Filmik Jak zrobić dyniowe kotyNietoperz z dyniI na koniec pokazywałam już jak zrobić nietoperze z dyni (nietoperze z dyni) ale oczywiście w ten sam sposób możemy zrobić różne ptaszki, a nawet motylki wystarczy dodać im tylko inne skrzydełka.

Filmik Jak zrobić nietoperza z dyniA już zupełnie na koniec kilka dekoracji z dyniami
i przydatne informacje suszenie i przygotowanie suszonych dyń (ozdoby jesienne)


Prześlij komentarz