piątek, 16 października 2015

Ozdoby jesienne

Jesień to czas zbiorów owoców, warzyw, kwiatów, orzechów i wszystkiego co już dojrzało w naszych ogrodach. To wspaniały czas na wykonywanie wielu pięknych ozdób zatrzymujących kolorowe chwile w naszych domach przed nadchodzącymi słotami jesieni i szarością zimy. Do ozdób jesiennych wykorzystujemy materiały naturalne najlepiej znalezione na jesiennym spacerze, czasem zakupione na targu. Na pewno możemy wykorzystać  jesienne kolorowe liście, kasztany, orzechy, żołędzie, suche kwiaty i gałązki oraz oczywiście owoce i jarzyny.
Oto kilka propozycji:

Liście


  • Róże z liści

Jak widać zrobienie takich ozdób z liści nie jest wcale trudne.  Pamiętać należy jednak, że by wykonać takie piękne kwiatki liście muszą być świeże nie zeschnięte, by się nie łamały (można je nawet trochę zwilżyć lub namoczyć w glicerynie)
Zwijamy je podobnie jak kwiatki z bibuły liście są jednak grubsze i nie musimy ich namarszczać.
 Jako ogonki wykorzystujemy patyczki do szaszłyków lub druciki całość związujemy nitką lub drucikiem. Na koniec dobrze jest całość polakierować (dłużej przetrwa)Obrazki z liści
Tu nazbierane liście powinny być choćby lekko przesuszone mogą być też całkowicie wyschnięte i uprasowane. Można tworzyć absolutnie dowolne kompozycje również np. zwierzątka. Liście przyklejamy do kartony najlepiej klejem wikolem (klej do papieru niestety nie trzyma liści trwale)
Liście można też wykorzystać do wykonania np. masek.Owoce i warzywa


Girlandy jesienne i stroiki
Tego typu girlandy wykonujemy z warkoczy czosnku lub cebuli można kupić gotowy warkocz czosnku i dowiązać cebulę za pomocą grubej nici lub sznurka (cebulki muszą być malutkie zbyt duże są za ciężkie i odpadają, duża cebula to tylko na własnym ogonku) można też spróbować przyklejać je klejem na gorąco ale wysychające łuski łatwo się odkruszają i cebule mogą odpadać.
warkocz czosnku i cebuli przyczepiamy do dowolnej iglastej gałązki np. żywotnika czy jałowca wtedy ładnie podkreślona jest kompozycja, a na koniec ozdabiamy wtykając lub przyklejając małe papryczki, owoce róży, głogu, jarzębiny, berberysa czy ligustra.
Takie girlandy lub stroiki mogą być świetną ozdobą kuchni, a z czasem możemy je wykorzystać do gotowania.

Dynie


Możemy z nich zrobić tradycyjne lampiony, straszydła, jesienne kompozycje itp., a możemy też je pomalować (farbą akrylową lub lakierem) i wyjdą nam np. wspaniałe koty. Do malowania dyń można też użyć mojego nowego odkrycia farb Kredowych (opisanych w poście: Malowanie ozdób i nie tylko)

Uwaga lakierowane czy malowane świeże dynie nie nadają się do spożycia

Do tworzenia kompozycji i ozdób możemy używać zarówno tradycyjnych dużych dyń olbrzymich jak i dyń ozdobnych. 
Te ostatnie kupione lub wyhodowane w pierwszym roku będą cieszyły jako świeże natomiast w następnych latach możemy je używać w formie suszonej.
Małe dynie ozdobne są różnej wielkości i kształtu wszystkie jednak mają grubą skórę i stosunkowo mało wody. 
Pozostawione w suchym i ciepłym pomieszczeniu (nie mogą zmarznąć) wytrzymują spokojnie do wiosny, a latem zaczynają wysychać.
 Początkowo wyglądają nieładnie, ale po wytarciu nalotu pod spodem dynia jest ładna i trwała, a w środku słychać grzechoczące nasiona.
Taka dynia traci intensywny kolor, czasem zielone fragmenty czernieją i staje się matowa. 


Łatwo jednak temu zapobiec poprzez polakierowanie bezbarwnym lakierem lub tak jak ja to robię werniksem. 

Jeśli jednak nasze dynie straciły kolor, a chcielibyśmy by były intensywnie pomarańczowe można je pomalować farbą akrylową i znów powerniksować. Takie dynie posłużą nam przez wiele lat.


Orzechy, kasztany i żołędzie


Figurki i modele
Z różnego rodzaju znalezionych w parku i ogrodzie kasztanów, orzechów i żołędzi możemy robić figurki modele i zabawki w zasadzie wszystko co podpowie nam wyobraźnia. do łączenia używamy wykałaczek, patyczków do szaszłyków lub zapałek. 

Oprócz figurek ludzików, zwierzątek i potworków można wykonywać figury przestrzenne, modele płaskie i przestrzenne.
Uwaga dziurki wykonujemy ostrym narzędziem. Dzieciom zwłaszcza młodszym i często innym podopiecznym musimy pomagać, ale pozwólmy im samym decydować gdzie mają być dziurki nie podpowiadajmy.

Bukiety i stroiki mieszane
Takie kompozycje można wykonać ze wszystkiego co znajdziemy na jesiennym spacerze i mamy w domu. Dołączyć wykonane z liści róże a nawet owoce i warzywa. 

Pięknie wyglądają też w wazonie z wydrążonej dyni czy starej gliniane donicy pomalowanej w jesienne barwy lub oklejonej liśćmi. Prześlij komentarz