czwartek, 4 sierpnia 2016

Wietrzne dzwonki z muszelek
Wiszące na oknie, na tarasie lub na gałęzi drzewa wietrzne dzwonki to urocza ozdoba zarówno domu jak i ogrodu.
Tym razem pokażę jak do zrobienia takich dzwonków wykorzystać znalezione w czasie wakacji muszelki. Zamiast leżeć zapomniane w szufladzie będą nam przypominały szumiące morze tańcząc na wietrze.
Przydadzą się również, jeśli po powrocie z wakacji chcemy zmienić np. wygląd naszego tarasu, balkonu, a może łazienki, dopasujmy do nich ramki, doniczki, świeczniki i nowa piękna aranżacja gotowa.

Materiały:


Muszelki najlepiej nieco większe i zakręcone (jeśli nie byliśmy nad morzem, to muszle ogrodowych ślimaków też są świetne), sznureczek lub grubsza nitka, sztywny drucik (lub gotowe kółko), klej na gorąco lub kropelka.
Filmik: Jak wykonać wietrzne dzwonki z muszelek
Opis wykonania:


Zaczynamy od wykonania koła z drutu. Koło musi mieć średnice co najmniej 10 cm by muszelki mogły swobodnie tańczyć na wietrze.
Drucik musi być dość sztywny i dość gruby by utrzymał nasze muszle, ale łatwy w modelowaniu. Ja wykorzystałam drut do wiązania siatki.
Oczywiście jak ktoś ma gotowe kółko z innego materiału, to może je wykorzystać. Można też wykorzystać płytę CD (wietrzne dzwonki z płyt CD) wtedy przyczepiamy do niej sznurki jak w dzwonkach z płyt lub gwiazdeczkach (gwiazdkowe wietrzne dzwonki).Drut możemy dogiąć lub zlutować, ale muszelki są leciutkie więc ja zdecydowałam się go po prostu skleić klejem na gorąco i świetnie się trzyma.
Teraz pora przyciąć sznurki. Ja przycięłam 5 sznureczków o długości 1m, ale długość naszego sznurka zależy od wielkości muszli i ich rozmiaru oraz od tego jak długie chcemy mieć dzwonki.Związujemy wszystkie pięć sznurków robiąc pętelkę.
Rozdzielamy 4 i rozkładamy na kółku, piąty zostawiamy w środku. Wszystkie cztery sznureczki przywiązujemy do kółka pojedynczym supełkiem, tak by były równo rozłożone.Pojedynczy supełek pozwoli nam później dopasować by dzwonki równo wisiały. Jeśli zawiążemy podwójnie nie będziemy mogli poprawić jak muszle z którejś strony będą cięższe.
Teraz układamy muszelki na wszystkich 5 sznureczkach, tak by ładnie wyglądały. Na końcach proponuje największe i najcięższe, ale to jak je ułożymy nie ma dużego znaczenia byle ładnie wyglądały.
Teraz możemy nasze muszelki przykleić klejem na gorąco lub kropelką.
I nasze dzwonki gotowe, sprawdzamy jeszcze sznurki, układamy i wyrównujemy, no i można wieszać w ogrodzie 
czy w domu.Oczywiście nasze dzwonki mogą być mieszane, do muszelek możemy dodać inne wakacyjne skarby, koraliki, szkiełka, gwiazdki czy motylki.


Prześlij komentarz