poniedziałek, 27 czerwca 2016

Wietrzne dzwonki z płyt CDStare płyty CD często zalegają gdzieś w pudłach, a można je świetnie wykorzystać np. robiąc wspaniałe dekoracje ogrodowe i nie tylko.
Pokazywałam już jak robić z takich płyt, lampiony, ramki i pudełka teraz pora na coś bardziej wymagającego.
Tym razem zrobimy ogrodowe dzwonki z płyt CD.
Dziś na początek dzwonki z malowanych okrągłych płyt.

Materiały:


Stare płyty CD, mocne ostre nożyczki, sznurki do wiązania, klej wikol lub kropelka oraz do ozdoby płyt farby akrylowe (jeśli ma być to ozdoba wisząca na zewnątrz i narażona na deszcz) i srebrna konturówka.


Oczywiście bawiąc się z małymi dziećmi można wykorzystać zwykłe farby wodne i robić na nich dowolne śmieszne obrazki. Natomiast jak chcemy by nasze dzwonki były bardzo błyszczące i mieniące się to możemy malować płyty błyszczącymi opalizującymi lub brokatowymi lakierami do paznokci.

Filmik: Jak wykonać dzwonki z płyt CDOpis wykonania:


Dziś pokazane dzwonki można wykonać z dowolnych płyt CD  można je ciąć malować lub inaczej ozdabiać. W kolejnych postach pokażę dzwonki z wycinanych z płyt elementów, to już będzie nieco trudniejsze. 

Wietrzne dzwonki - malowane krążki ozdabiane konturówką


Takie dzwonki można wykonać z małych płyt CD lub wyciętych krążków z dużych płyt.


Jeśli nie mamy małych płyt zaczynamy od odrysowania


 i wycięcia krążków o 1,5 cm mniejszych niż zwykłe płyty. Wycinamy ostrymi mocnymi nożyczkami uważając by płyta nie zaczęła pękać. Zdarzają się płyty które kruszą się kiedy tylko się je dotknie, można namoczyć je w glicerynie, wtedy wycina się je lepiej i nie kruszą się (link).
Dwa obcięte ranty z płyt będą nam jeszcze potrzebne.


Płyty możemy ze sobą skleić napisami i wtedy obie strony będą lustrzane. Na nich możemy też namalować różne wzory. 


Możemy też stronę z napisami pomalować
Płyty układamy na kartce napisami do góry napisami i malujemy. Farba akrylowa świetnie się trzyma i można malować dowolne wzory, obrazki lub kolory.Na koniec kiedy farba wyschnie możemy jeszcze dodać wzory malowane konturówką. Nie muszą być dokładne i bardzo wyrafinowane, kręcące się na wietrze dzwonki i tak będą ładnie wyglądać.


Po wyschnięciu konturówki, zawiązujemy sznurki najpierw na jednej płycie przekładając przez dziurkę i zawiązujemy, a potem pozostałe. Ja zrobiłam 3 płyty na trzech sznurkach na zewnątrz i jeden sznurek środkowy z czterema płytami.


Oczywiście sznurki można wiązać dowolnie, jak ktoś potrafi i jak mu się podoba. Można pozaplatać, posupłać dodatkowo dodać kółeczka itp.
Teraz wykorzystamy dwa wycięte kręgi z płyt do utworzenia zawieszki. Kręgi są przecięte ale to nie szkodzi bo sklejamy je ze sobą, a wtedy się wzmacniają. Do sklejonych okręgów dowiązujemy sznurki z płytami i sznurki do powieszenia.


I nasze dzwonki gotowe, wyglądają egzotycznie i ciekawie.
W słońcu puszczają "zajączki" po całym ogrodzie. Wisząc w oknie też wyglądają pięknie. Ja mam wielkie okna i byłam zmuszona coś w nich powiesić bo rozbijały się o nie ptaki. Będę musiała wkrótce wymyślić więcej dzwonków lub innych ozdób na okna.

Dzwonki z płyt dla maluchów


Podobnie możemy też pobawić się z maluchami. W tym wypadku, nie wycinamy płyt tylko wykorzystujemy gotowe duże lub małe, takie jakie mamy. 


Dzieci malują je w kolorowe fantastyczne wzory, lub na kolorowych płytach można narysować wzory, flamastrem niezmywalnym albo konturówką np  czarną lub fluorescencyjnąa my musimy im tylko pomóc zawiązać sznurki.Jako zawieszkę używamy zwykłej całej płyty, do której po prostu wiążemy sznurki. Możemy też wywiercić małym wiertełkiem dziurki w obwodzie płyty.
Przewlekanie sznurka przez otwory to kolejne ciekawe zadanie dla dzieciaków.
Można też po prostu sznurki przewlec i zawiązać razem nad płytą.Jeśli nie chcemy malowanych płyt, można wszystkie posklejać klejem wikolem, wtedy całe będą błyszczące, lustrzane.
Oczywiście na srebrnych płytach też możemy coś narysować, orientalne wzory, lub śmieszne obrazki, czarną konturówką lub po prostu niezmywalnym flamastrem.

i nasz dzwonek gotowy


A cały Wietrzny dzwonek i tak jest pięknie odbijający promienie słońca.
Prześlij komentarz