czwartek, 9 czerwca 2016

Prezent na Dzień Taty - srebrne pojemniczki


Niedługo Dzień Taty, pora pomyśleć o męskim prezencie dla taty. Panom trudniej zrobić coś ładnego i przydatnego jednocześnie, ale spróbujemy.
Pierwszym moim pomysłem będą wysokie pojemniczki na różne przydatne akcesoria np narzędzia jak śrubokręty, czy klucze lub w wypadku gdy tata nie interesuje się narzędziami np akcesoria do pisania, linijki, pióra itp. 
Zrobimy kilka takich takich pojemniczków różnymi technikami, dającymi podobne efekty i wykonamy je z pudełek, tub po czipsach.

Materiały:


Pudełko tuba po czipsach (lub inna np po rozpałce do kominka)
oraz w zależności od sposobu wykonania: farba akrylowa srebrna, czarna i perłowa, sznurek, wikol, klej w sprayu, srebrna siateczka, srebrna folia spożywcza, koronka z firanek.

Opis wykonania:


Robimy komplet pojemniczków na narzędzia lub przybory do pisania wszystkie będą w podobnej tonacji kolorystycznej i będą przypominały stare srebro, ale wykonamy je nieco inaczej. Zaczynamy od najłatwiejszego.

Pojemniczek oklejony srebrną siateczką


Tu potrzebujemy czarną farbę, klej w sprayu lub wikol i srebrną siateczkę (materiał  kupiony w leroy merlin w dziale z firankami).
Całe pudełko malujemy na czarno najlepiej dwukrotnie 
Następnie docinamy srebrną siateczkę tak by dokładnie pasowała na wysokość pudełka.
Całość pryskamy klejem w sprayu i przyklejamy materiał.Jeśli nie mamy kleju w sprayu możemy to zrobić wikolem, początkowo widać będzie białe ślady ale następnego dnia po wyschnięciu wikol zrobi się przezroczysty.
Teraz pora na wykończenie.
Możemy wykończyć srebrną konturówką, na srebrno pomalować wieczko.

Pojemniczek z wypukłym wzorem


Najpierw projektujemy wzór (najlepiej na kartce) i przerysowujemy go na nasze pudełeczko.Następnie na linie wzoru naklejamy sznurek. Może być jednej grubości i jednego rodzaju lub kilku różnych grubości.Zamiast wzoru ze sznurka możemy też wykorzystać wzory z grubo tkanych firanek.  


Naklejamy wzór na części pojemnika lub oklejamy całość.Kiedy całość mocno zaschnie malujemy wszystko na srebrno. Może to być farba akrylowa i malowanie pędzlem,  a możemy tez malować dowolną farbą w sprayu byle dokładnie.Znów czekamy by całość dobrze wyschła i malujemy wszystko na czarno, a następnie najlepiej palcami lub miękką szmatką przecieramy (nim farba zaschnie) tak by wytrzeć niedokładnie wystające miejsca tak by sprawiały wrażenie wytartych, by stały się srebrne. Czarna farba pozostaje w załamaniach i wklęśnięciach.
Teraz po wyschnięciu nabieramy na palec farbę perłową i znów przecieramy całość, zwłaszcza wystające miejsca.
Ta farba nadaję złotawo błyszczący perłowy odcień.
Nie jest to konieczne ale daje ciekawy efekt.

Pojemniczek oklejony srebrną folią


Tym razem zaczynamy podobnie. Projektujemy wzór i wyklejamy go sznurkiem na naszym pudełku. Tu koronka z firanek może być za cienka.
Jednak nie malujemy pudełka ale dokładnie całe smarujemy klejem wikolem (ważne by pokrywał wszystkie zakamarki).Następnie duży arkusz srebrnej folii spożywczej mocno dokładnie gnieciemy (to ważne i konieczne).
Pogniecioną folię rozprostowujemy tak by tylko była prosta ale pognieciona.Teraz naklejamy ją na powierzchnię tuby, na nasz wzór.
Przyklejając dociskamy dokładnie, tak by folia się rozprostowywała na gładkich powierzchniach i załamywała uwydatniając wzór ze sznurka. Jeśli folia nam się podarła nie szkodzi można przyklejać w kawałkach. Jeśli kawałki zachodzą na siebie pamiętajmy by dodać wikolu na złączeniach i zamazać je na koniec wikolem.Po całkowitym przyklejeniu i zaschnięciu całości dokładnie całość malujemy czarną farbą. I przecieramy, tak by farba została w zakamarkach, a gładkie powierzchnie i wypukłe stały się jasne, wytarte.
W miarę potrzeby powtarzamy czynność aż uzyskamy piękny efekt. Można dodać też warstwę farby perłowej dla poprawienia efektu.

A oto filmik: Jak wykonać taki srebrny pojemniczek
Do naszych pudełek możemy jeszcze dorobić z wieczek ozdobne zamknięcia. W ten sam sposób je ozdabiając jak pudełka.
W ten sposób powstały nam piękne efektowne pudełka- tuby na różne męskie drobiazgi. 
Oczywiście można zrobić jedno lub więcej, można wszystkie zrobić jedna techniką ale z różnymi wzorami. 
Pokazałam tu trzy techniki o różnym stopniu trudności tak by były dla każdego.

Podobnie ciekawym pomysłem mogą być pudełka i puszki ozdobione taką techniką opisane w poście Szkatułki na drobiazgi jak stare srebro


http://pomyslyplastyczne.blogspot.com/2016/01/szkatuki-na-drobiazgi-jak-stare-srebro.html

Prześlij komentarz