środa, 13 stycznia 2016

Szkatułki na drobiazgi jak stare srebroStarymi srebrnymi szkatułkami, pudełkami czy butelkami często zachwycamy się żałując, że nie mamy takich, i że nasze pudełeczka na drobiazgi nie wyglądają tak pięknie. Oczywiście możemy postarać się i nabyć takie cuda na pchlim targu lub w galerii ze starociami, ale nie bylibyśmy DiY gdybyśmy nie spróbowali zrobić sobie takie sami, a może jest to ciekawy pomysł na prezent.
W zależności jak kto czuje, czy potrzebuje pudełko można zrobić własnoręcznie lub użyć coś z niczego, czyli pudełko z odzysku, w końcu tyle wyrzucamy pudełek i pojemników, że szkoda je marnować.
Pokaże tu dwie wersje łatwiejsza i trudniejszą transformacji pojemników na piękne stare szkatułki.


Szkatułka na drobiazgi z zamykanym wieczkiem


To najprostsza wersja takiego pudełeczka tu najistotniejszą rolę odgrywa materiał (kupiony w Leroy Marlin w dziale z firankami).
Materiały:

Pudełko z uchylającym się wieczkiem (po lampkach), srebrny materiał firanka, klej w sprayu lub wikol, modelina klej na gorąco, czarna i srebrna farba akrylowa.

Opis wykonania:


Dobieramy odpowiednie pudełko,


 ja trochę je przycięłam bo podwójne zamknięcie nie było mi potrzebne.


Najwygodniej jeśli to możliwe rozłożyć je na płasko i pomalować czarną farba akrylową.Po wyschnięciu farby rozkładamy nasz materiał, srebrną firankę przypominająca siateczkę i kładziemy na nim pudełko. Jeśli nie mamy takiego materiału to zwykłą biała firankę możemy pomalować na srebrno farbą w sprayu lub pędzlem.


Nie da się odrysować kształtu pudełka więc musimy wycinać trzymając tak, by całość nam się nie rozjechała, można zostawić lekki zapas.


Teraz nasze pudełko pryskamy klejem w sprayu lub smarujemy cieniutką warstwą wikolu i przykładamy do materiału. Wyrównujemy i dociskamy.


Tam gdzie brzeg pudełka będzie widoczny zaginamy i doklejamy, a w pozostałych miejscach obcinamy (można zagiąć i dokleić, ale obciąć prościej).
Następnie po wyschnięciu (wikol następnego dnia) pudełko składamy.Teraz dorabiamy zameczek z modeliny (można przykleić również gotowy). Ja odcisnęłam w nim wzór ze świecznika.
Utrwalamy go w piekarniku.


Malujemy srebrną farbą, następnie trochę czarną i przyklejamy klejem na gorąco.
I nasze pudełko szkatułka gotowe.


Pudełko szkatułka ze zdejmowanym wieczkiem


To dużo trudniejsza wersje ale daje efekt ciężkiej starej szkatułki o rzeźbionym wieczku.

Materiały:


Pudełko po butach, farba akrylowa srebrna, czarna i perłowa, sznurek, klej na gorąco, srebrna firanka.Opis wykonania:


W pierwszej kolejności całe pudełko malujemy na srebrno dwukrotnie lub pierwszy raz na czarno, a drugi na srebrno (wtedy kolor jest trochę ciemniejszy, a czarna farba lepiej kryje jeśli pudełko jest mocno kolorowe).


Następnie dolną część oklejamy materiałem jak w poprzednim pudełku.
Teraz przystępujemy do robienia wieczka.


Najpierw projektujemy wzór (najlepiej na kartce) i przerysowujemy go na nasze wieczko.


Następnie na linie wzoru naklejamy klejem na gorąco sznurek. Może być jednej grubości i jednego rodzaju lub kilku różnych grubości.


Możemy dodać jeszcze koraliki lub jak ja ziarna kawy. 


Kiedy całość mocno zaschnie malujemy wszystko na srebrno.


Znów czekamy by całość dobrze wyschła i lekko rozwodnioną farbą malujemy wszystko na czarno, a następnie najlepiej palcami lub miękką szmatką przecieramy (nim farba zaschnie) tak by wytrzeć niedokładnie wystające miejsca tak by sprawiały wrażenie wytartych, by stały się srebrne. Czarna farba pozostaje w załamaniach i wklęśnięciach.


Teraz po wyschnięciu nabieramy na palec farbę perłową i znów przecieramy całość, zwłaszcza wystające miejsca.


Ta farba nadaję złotawo błyszczący perłowy odcień.


Całą czynność powtarzamy kilkukrotnie, aż efekt będzie wystarczający i nasza szkatułka będzie jak stare srebro.W podobny sposób możemy również ozdobić puszkę po ciasteczkach robiąc z niej starą szkatułkę.
Prześlij komentarz