poniedziałek, 13 czerwca 2016

Prezent dla taty - pudełeczko na drobiazgi


Pomysł na prezent dla taty to wcale nie tak prosta sprawa, oklejaliśmy i malowaliśmy gotowe pojemniczki, dziś pora by samodzielnie zrobić pudełeczko.
Kształt takiego pudełeczka może być dowolny np. serduszko lub dla maluchów może to być koło, jest łatwe w wykonaniu nawet dla dzieci. 
Oczywiście solidniejsze i mocniejsze pudełko wymaga trochę więcej umiejętności technicznych, ale pudełko na prezencik, czy drobiazgi, jak przybory wędkarskie czy śrubki, wystarczy takie.

Materiały:


Sztywna tektura z kartonowego pudła, cieńsza tekturka z tyłu bloku lub z mniejszego pudełka, klej wikol, ewentualnie stara rolka po taśmie klejącej, nożyczki, ołówek, linijka i ewentualnie cyrkiel oraz ewentualnie na koniec papier do oklejenia. 


Papier do oklejenia wzmacnia nasze pudełko, ale nie jest on niezbędny jeśli do sklejania użyjemy kleju wikolu lub kleju na gorąco, klejąc zwykłym klejem do papieru radzę wzmocnić całość przez oklejenie

Pudełko zamykane wieczkiem


Oto filmik: Jak wykonać samodzielnie pudełeczko dla taty w kształcie serduszka
Opis wykonania:


Pierwszym elementem jest narysowanie kształtu podstawy naszego pudełka np. serca lub koła. 
Możemy wydrukować wybrany kształt, odrysować od czegoś co już mamy, lub narysować samodzielnie. 


Jedni potrafią narysować od ręki (jeśli jest trochę nierówne to nie przeszkadza byle wszystkie elementy były takie same) innym potrzebny jest wzór.


Jeśli nasze pudełko będzie w kształcie serca, gotowe serce wycinamy i odrysowujemy na grubej tekturze z kartonów dwa razy.


Sprawdzamy czy oba serca są na pewno takie same.
Teraz wycinamy trzy paski cieńszej tektury. Dwa szerokie, takiej szerokości (ok 2/3 wysokości pudełka), by nasze pudełko dobrze wyglądało i jeden wąski (ok 1/3 wysokości). Dobrze by nasze paski były dłuższe niż obwód serca.

Każdy z pasków składamy na pół i zginamy.


Jedno wycięte serca smarujemy dokładnie po całym brzegu klejem. Rozkładamy pasek i zgięciem przyciskamy do wcięcia w sercu. Resztę paska przyklejamy dalej do brzegu serca. Na koniec smarujemy końcówki i sklejamy. Dociskamy i czekamy aż wyschnie (lub złapie wikol).


Z drugim sercem robimy podobnie przyklejając wąski pasek.


Kiedy już przyklejony szeroki pasek się trzyma, smarujemy go po wewnętrznej stronie klejem dokładnie i wklejamy drugi szeroki pasek. 


Tym razem możemy końcówki przykleić lub obciąć. Drugi pasek wystaje z nad pierwszego o mniej więcej grubość tektury i to jest celowe, tak pozostawiamy.

I tak prosto nasze pudełko jest już prawie gotowe. 
Popatrzcie góra pudełka (serce z wąskim paskiem) nakłada się na dół pudełka (z szerokim paskiem), trzyma się dzięki tekturce wewnątrz.

I krok po krokuNasze pudełeczko teraz trzeba już tylko ozdobić
Możemy go pomalować i ozdobić konturówką
okleić sznurkiem, lub materiałem (pudełeczka w kształcie serca )


W trochę prostszej wersji zamiast góry z brzegiem do zamykania możemy zrobić również po prostu klapkę. 
wtedy wycinając na początku dwa serca z tektury pamiętajmy, że jedno musi być odrobinę większe.
wystarczy tylko jeden pasek tekturki na bok.
klapkę przyklejamy dwoma paseczkami taśmy lub wstążeczki.


Możemy jeszcze wzmocnić pudełko, wtedy oklejmy go papierem, białym lub szarym jeśli będziemy pudełko malować na kolorowo lub kolorowym by go tak ozdobić.Nakleić obrazek lub może zdjęcie z tatąozdobić by wyglądało jak srebrna szkatułka (srebrne pudełeczka)
życzę miłej zabawy w wymyślaniu i ozdabianiu naszego pudełka tak by podobało się tacie 

Prześlij komentarz