poniedziałek, 20 czerwca 2016

Donice z ceramicznej mozaiki
Czas na kolejne zabawy ogrodowe. Znów zaproponuje zrobienie donicy lub osłonki na donice tym razem z klasycznej ceramicznej mozaiki.
Takie donice są bardzo stylowe i pięknie wyglądają w ogrodzie czy na tarasie. Można oczywiście zrobić je metoda tradycyjną tzn. na zaprawie murarskiej czy kleju do glazury, ale wtedy potrzeba nieco umiejętności "murarskich" ja proponuje nieco prościej, tak by mogły robić to dzieci, z użyciem masy strukturalnej z wikolu.

Materiały:


Podobnie jak przy poprzedniej donicy w pierwszej kolejności decydujemy czy będzie to donica czy osłonka. Jeśli robimy osłonkę to potrzebujemy zamkniętego pojemniczka np małego wiaderka, puszki, pojemniczka po twarogu lub dołu od dużej plastikowej butelki czy kanistra. Jeśli zamierzamy zrobić doniczkę wtedy potrzebujemy starą plastikową doniczkę odpowiedniej wielkości.


Do oklejania użyjemy takiej samej masy strukturalnej jakiej użyliśmy robiąc doniczki z kamyków, wykonanej z kleju wikolu, kaszki mannej i farby lub barwnika.


Klasyczne mozaiki ceramiczne robi się z połamanych lub pociętych resztek ceramiki, kafelków, talerzyków itp. Oczywiście tak możemy zrobić piękna i ciekawą donicę, ale pracując z dziećmi to bardzo duże ryzyko, bo kawałki są bardzo ostre.


 Do łatwej zabawy w tworzenie ceramicznej mozaiki najlepiej wykorzystać gotowe malutkie mozaikowe kafelki. Są one sprzedawane w naklejonych na siateczkę porcjach, lub luzem. Jeśli kupujemy ilość potrzebną na donicę nie kosztują dużo dosłownie kilka złotych w sklepie z glazurą lub w markecie. Trochę drożej w sklepie plastycznym ale tam można wybrać więcej kształtów, faktur i kolorów. Dla maluchów można też dostać mozaikę samoprzylepną (ale uwaga taka nie nadaje się na zewnątrz).

Oto filmik: Jak wykonać donice z mozaiki ceramicznej
Opis wykonania


Zaczynamy od wykonania masy strukturalnej. Wikol i kaszkę mieszamy w równych proporcjach dodając odrobinę farby w takim kolorze by fuga między kafelkami dobrze wyglądała np. była mocno kontrastowa. Masa musi być gęsta, gęstsza niż do przyklejania mozaiki z płyt CD, bo kafelki są ciężkie i grubsze.


Mozaika może być prosta, kolorowe kafelki przyklejamy wtedy przypadkowo obok siebie, lub w jednym kolorze, lub możemy zrobić z niej konkretny wzór. Wtedy rysujemy go na pojemniczku do oklejania flamastrem. Można rozrysować go sobie wcześniej, dla ułatwienia, na kartce z podziałem na kwadraciki mozaiki.
Nasz pojemniczek smarujemy grubą warstwą masy strukturalnej i zaczynając od narysowanego wzoru.


Potem uzupełniamy resztę.
Kiedy dociskamy kafelki masa wypełnia miejsca pomiędzy nimi, nadmiar ścieramy i wyrównujemy. W ten sposób powstaje fuga.


Jeśli chcemy by była idealnie równa to możemy przyklejać gotowe kafelki na siatce, ale to nieco utrudnia robienie wzoru.Uwaga by z dołu kafelki nie wystawały, bo donica będzie się bujać.
Od góry robimy wykończenie z masy strukturalnej


Po przyklejeniu całości sprawdzamy czy wszystko się dobrze trzyma i czekamy aż wyschnie klej ok 24 h.


Całość po wyschnięciu można jeszcze polakierować, ale nie jest to konieczne bo wikol jest wodoodporny.
I osłonka na doniczkę z kwiatkiem na taras czy balkon gotowa.


Pięknie wyglądają również tak zrobione wielkie donice ogrodowe np ze starego wiadra, ale uwaga jeśli stoją na deszczu muszą mieć dziurkę na odpływ.Prześlij komentarz