czwartek, 23 marca 2017

Ażurowa pisanka z koronki
Robiliśmy już ażurowe przezroczyste jajka typu cotton ball (zobacz: pisanki cotton ball), dziś chciała bym pokazać podobne pisanki ale zrobione z koronki.
Takie jajka są bardzo ciekawą i elegancką ozdobą same w sobie. Mogą być malutkie lub duże. 
Mniejsze pięknie będą wyglądać w koszyczku, a duże mogą być niezależną dekoracją np. z lampkami w środku, nie tylko na Wielkanoc.

Filmik Jak zrobić ażurowe jajka z koronki


Materiały:


Potrzebujemy balonik, koronkę np ze starej firanki (najlepiej bawełnianą), klej wikol i dodatkowo ledowe lampki choinkowe.Opis wykonania:


Nadmuchujemy balonik bardzo mocno, spuszczamy powietrze i nadmuchujemy jeszcze raz do odpowiedniej wielkości. Następnie zgniatamy nasz balonik wzdłuż przepychając część powietrza w stronę ogonka (jest tam już rozciągnięty) aż uzyskamy ładny kształt jaja.


Mieszamy wikol z wodą w proporcji pół na pół.
Jeśli robimy klej z mąki to najlepiej kisiel z mąki ziemniaczanej (2-3 łyżki mąki ziemniaczanej rozrobić w 1/4 szklanki zimnej wody i zalać ok szklanką gorącej wody). 


Taka mieszanka klei się dobrze i ładnie zasycha.
Oklejanie zaczynamy od wycięcia odpowiednich kawałków z koronki.
Z drobnej koronki lub siateczki koronkowej wycinamy najlepiej cztery listki (elipsy) długości odpowiadającej odległości od ogonka do przeciwległego końca balonika.


Z grubej koronki lub z koronki z pięknym wzorem wycinamy kawałki tak by zachować wzór.
Jeśli wzór ma być po środku można wyciąć jeden duży kawałek i jego brzegi naciąć w postaci czterech "zębów" zwężających się do brzegu.
Kiedy koronkę mamy już przygotowaną, przygotowujemy klej do usztywnienia koronki.
Ja najlepiej lubię robić takie bombki usztywniając je klejem z wikolu rozcieńczonego pół na pół z wodą, ale jeśli ktoś lubi robić bombki cotton ball usztywniane krochmalem lub mąką to te również można lecz będą trochę dłużej schły.
Jeśli chcemy odzyskać nasz balonik (np do kolejnego jajka) możemy go natłuścić, łatwiej potem odklei się od koronki, jeśli nie potrzebujemy go wykozystać nie musimy tego robić, choć tak lepiej się odkleja.
Mamy przygotowane materiały zaczynamy od zmoczenia dokładnie koronki w kleju najlepiej po prostu ją namoczyć przez chwilę i odcisnąć.
Rozkładamy koronkę na gazecie lub od razu jak to mniejsze kawałki oklejamy balon.Jeśli chcemy by wzór naszej koronki ładnie się prezentował to brzegi koronki lub kawałki wzorów trzeba związać lub zeszyć nitką (używamy grubej tępej igły). Tej nitki później nie będzie ale teraz pozwoli na utrzymanie koronki w odpowiednim kształcie.Dokładnie przyciskamy i doklejamy, jeśli to kawałeczki drobnej koronki to muszą na siebie zachodzić, nie powinno być marszczeń i zagięć. W razie czego docinamy.
Na koniec całe jajko jeszcze musimy dosmarować klejem rozcieńczonym z wodą.
Jak wszystko doklejone, zostawiamy do wyschnięcia, najlepiej powieszone za koniec balona, by się nie odkształciło.


Czekamy ok 24 godzin aż porządnie wyschnie.
Wyschnięta pisanka jest twarda i sztywna. 


Wyciągamy balonik. 


Obcinamy nitki, które służyły do związania całości i gotowe.


Teraz potrzebujemy lampki choinkowe lub ledowe na baterie.Możemy je włożyć do środka i  powstaje piękny romantyczny lampion.


Podobnie możemy też zrobić podobnie jajko z filcowej ażurowej podkładki.


Filmik: Jak zrobić ażurowe jajko z filcu
poniedziałek, 20 marca 2017

Pisanki cotton ballDziś pokażę wykonanie jajek wielkanocnych metodą cotton ball czyli wykonanych na balonie z bawełnianego sznurka. 
Pokażę stosunkowo duże jajka do których możemy wkładać po kilka ledowych lampek, bo metoda jest lepiej widoczna, ale tak samo wykonujemy mniejsze cotton ball, które nasadzamy na pojedyncze lampki lub po prostu, same fajnie wyglądają zwłaszcza wykonane kolorowym sznurkiem.


Filmik Jak zrobić pisanki cotton ballMateriały:


Dowolny sznurek, kordonek, włóczka lub nitka, baloniki, klej do usztywnienia: wikol, klej z mąki pszennej, krochmal, klej kisiel z mąki ziemniaczanej, lampki ledowe oraz ewentualnie gliceryna, olej lub dowolny krem by sznurek nie przyklejał się do balona.

Opis wykonania:


Zaczynamy od nadmuchania do odpowiedniej wielkości balonów. Najpierw nadmuchujemy bardzo mocno, potem spuszczamy powietrze i jeszcze raz nadmuchujemy troszeczkę do odpowiedniej wielkości naszego jajka, jeśli chcemy zrobić kulę to lekko ugniatamy od góry (od ogonka) jeśli jajko zgniatamy z boków przesuwając powietrze w stronę ogonka, balon robi się jajowaty.

Bez względu na to jakim sznurkiem i jakim klejem oklejamy balon dobrze jest lekko go przed oklejaniem natłuścić, by sznurek zbyt mocno się nie przykleił, możemy wtedy odzyskać balon i wykorzystać go ponownie, ale jeśli nie chcemy, ale to nie jest to konieczne. 
Sznurek moczymy w kleju wikolu rozcieńczonym pół na pół z wodą i okręcamy cały balon w różnych kierunkach.
Po wyschnięciu jajka są sztywne i mocne, wikol staje się całkowicie przezroczysty i niewidoczny, jest też odporny na wilgoć. Jedyną wadą jest to, że wikol bardzo i trwale brudzi, a okręcając balony trudno nie nachlapać, więc bawiąc się z dziećmi należy brać to pod uwagę, bo plamy z wikolu nie schodzą w praniu. Bawiąc się z dziećmi możemy spokojnie użyć kleju z mąki. Zarówno z mąki pszennej w proporcji na 1/2 szklanki wody 4 łyżki mąki i 2 łyżki soli, jak i ziemniaczanej w postaci krochmalu (rozpuszczonej w zimnej wodzie) jak i kisielu (rozpuszczonej w gorącej wodzie).


Tutaj najgorszy efekt uzyskuje się wykorzystując krochmal. Po pierwsze sam krochmal się nie klei sznurek może się zsuwać i należy uważać z zakańczaniem, jak ma się wprawę to nie ma problemu ale dla dzieci może być to trudne. 
Ponad to krochmal usztywnia się w wysokiej temperaturze, choinki można było wsadzić do piekarnika, ale balona nie da rady. Balon możemy podgrzać suszarką do włosów, ale to też kwestia wprawy bo balony pękają w zbyt wysokiej temperaturze, a w zbyt niskiej mąka nie twardnieje. Nie radzę wierzyć filmikom, na których krochmal błyskawicznie zastyga pod wpływem powietrza z suszarki to wikol, na filmie wygląda tak samo.
Zupełnie inaczej wygląda jeśli mąkę ziemniaczaną rozpuścimy w gorącej wodzie wtedy potrzeba mniej mąki 1 łyżeczka na 1/2 szklanki wody, powstaje lepki kisiel. Sznurek umoczony w takim kisielu świetnie się lepi, a po zastygnięciu trwale trzyma. Klej jest przezroczysty i bardzo łatwo się spiera.

Podobnie jeśli użyjemy kleju z mąki pszennej, lepi się dobrze, łatwo czyści, jest bezpieczny dla dzieci i świetnie zastyga. Tu jedyną wadą może być to, że po zastygnięciu kiedy jest zbyt gęsty mogą pozostać białe ślady na ciemnym sznurku, ale u mnie po wsiąknięciu w sznurek nie pozostało śladów.

Moim zdaniem najlepszy jest wikol, ale wszystko zależy od okoliczności jakie kule, z kim robimy i co mamy do dyspozycji.
Jak mamy już gotowy klej moczymy w nim sznurek.
Następnie owijamy nim nadmuchane baloniki. Nie okręcamy dokładnie ale staramy się by sznurek był równomiernie rozłożony. Dobrze by w wielu miejscach się krzyżował. Na koniec całe jajko smarujemy jeszcze raz wikolem rozcieńczonym z wodą.Jeśli chcemy zrobić miejsce na włożenie lampki po prostu nie okręcamy tam i pozostawiamy nieco większą dziurę.
Takie jajko na balonie zostawiamy do wyschnięcia lub suszymy suszarką, ale koniecznie w formie wiszącej. Wieszamy za koniec balonika np przywiązując do niego sznurek lub po prostu nabijając go na patyczek od szaszłyka. Jest to konieczne by zachować owalny kształt jajka. 


Sznurek nasączony klejem jest ciężki i jeśli zostawimy balon leżący może przybrać formę kuli.
Po wyschnięciu przebijamy balonik i usuwamy go z pisanki


 lub jeśli chcemy wykorzystać ponownie ostrożnie rozwiązujemy i wyciągamy ze środka.


Sznurek jest twardy i sztywny, tworzy mocną przestrzenną konstrukcję.Jeśli zastosujemy biały sznurek będzie eleganckie i łatwe do połączenia z innymi ozdobami, jeśli zdecydujemy się na kolorowy pięknie wygląda dwukolorowy sznurek, jajko uzyskuje dodatkową przestrzenną fakturę.Takie jajko już wygląda pięknie, do środka możemy włożyć piórka, koraliki, kurczaczki lub małe jajeczka.
Możemy też włożyć do środka lampki ledowe.
Pięknie podkreślają fakturę sznurka i delikatność piórek w środku.
Tworzymy w ten sposób wspaniały lampion nie tylko na Wielkanoc.
czwartek, 16 marca 2017

Jak zrobić zajączka ze skarpety

W zimie pokazywałam jak zrobić ze skarpetek bałwanki. Dziś pokażę kolejną zabawkę ze skarpetek, to będzie zajączek. 
Wykonanie go jest w zasadzie bardzo podobne do wykonania bałwanka, więc skupie się na różnicach czyli dodatkach jak łapki, uszki itp. 
To bardzo fajna metoda na własne niepowtarzalne maskotki, zwierzaczki itp. Mogą być mocne i twarde np ze styropianu, lub mięciutkie wypełnione watą lub ścinkami, ale do zrobienia ich możemy wykorzystać tylko to co mamy pod ręką np stare gazety czy żwirek dla kota.

Filmik Jak zrobić zajączka ze skarpetyMateriały:Do zrobienia klasycznego króliczka czy zajączka potrzebujemy szare lub białe skarpety, ale nasz zajączek może też być kolorowy i wtedy oczywiście mogą to być dowolne kolorowe skarpetki.
Po za tym przyda się coś do wypełnienia: mogą to być styropianowe jajka, jeśli ich nie mamy możemy użyć papieru lub starych gazet, waty czy resztek materiału. Może być to również dowolny sypki wypełniacz np. ryż, kasza, piasek, kulki styropianu lub koci żwirek.


Niezbędne też będą sznureczki lub gumki recepturki.
Dodatkowo potrzebujemy do wykończenia: taśmę dwustronną lub klej (wikol lub klej na gorąco), filc, piankę lub papier kolorowy, mogą też być płatki kosmetyczne, wstążeczki, na oczy potrzebujemy koraliki, guziczki, cekiny lub gotowe samodzielnie zrobione oczka z opakowań po lekach (link) na koniec do ozdoby brokat, flamaster.

Opis wykonania:


W pierwszej kolejności robimy ogonek naszemu zajączkowi. Malutki kawałeczek papierka, waty lub materiału wkładamy do skarpety na sam koniec i zawiązujemy mocno, lub zaciskamy gumką.
Teraz pora na tułów naszego zajączka. Zrobimy go najprościej z dużego i małego jajka (np styropianowego), wkładamy do środka najpierw większe potem mniejsze jajko, zawiązując pomiędzy nimi lub zaciskając gumką.


Następnie zawiązujemy na górze (możemy stosować gumki zamiast wiązania) i zostawiamy na razie nadmiar materiału.Kiedy mamy już gotowy tułów robimy wykończenie.

W pierwszej kolejności formujemy uszy z pozostawionego na górze materiału.Przecinamy go na pół i wycinamy dwa kształty uszu zajączka.


Potem wycinamy z filcu, pianki lub papieru kolorowego łapki i doklejamy.Na końcu malujemy lub przyklejamy oczki np ruchome oczki samodzielnie zrobione, nosek, ząbki i wąsiki


Filmik Jak samodzielnie zrobić ruchome oczkaJeśli nie mamy jajek styropianowych, a nie chcemy użyć wydmuszek, bo zbyt łatwo się tłuką, możemy tułów naszego zajączka wypełnić zwiniętymi gazetami lub ściśnięta w kulkę watą (dalej postępujemy tak samo).Możemy też wypełnić tułów naszego zajączka materiałami sypkimi. Jeśli wypełniamy tułów żwirkiem lub ryżem zaczynamy podobnie ale początkowo nasypujemy ryż do skarpety (nie pełno) i zawiązujemy. Teraz też możemy stosować gumki ale musimy mocno zaciskać, a sznureczek również mocno dociskamy zawiązując.


Formujemy kształt naszej maskotki i oddzielamy sznureczkiem głowę. Uwaga jeśli mamy mocno elastyczną skarpetę, a wypełniamy ją ciężkim żwirkiem, może się za bardzo rozciągać i nasza figurka będzie bardzo gruba. Wtedy radziłabym zastosować watę lub gazety.
Kiedy mamy już wypełniony tułów dalej robimy  w każdym przypadku tak samo.
 Z końca skarpetki robimy uszki, potem doklejamy łapki wycięte z pianki, kolorowego papieru lub np filcu oraz oczki, nosek, ząbki i inne dodatki.Oczywiście jeśli troszkę zmienimy kształt naszego tułowia, uszek itp to w ten sam sposób możemy zrobić inne zwierzaczki i postacie, wszystko kwestia wyobraźni.

z białej oczywiście możemy zrobić bałwanki


Z czarnej skarpety mamy pingwina


z ciemno szarej myszkę


a z czerwonej mikołaja.