czwartek, 9 listopada 2017

Jak przenieść zdjęcia na szkło




Przeniesienie zdjęć lub grafiki na różne materiały to technika zwana transferem. Zabawa z transferem, choć na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo skomplikowaną operacją, to tak naprawdę, jest to bardzo prosta technika i można taką zabawę zrobić nawet z maluchami, za pomocą prostych, łatwo dostępnych materiałów.
Dziś pokażę transfer zdjęć (lub grafiki) na szkło.

Oto filmik: Jak przenieść zdjęcie na szkło



Materiały:


Potrzebujemy szklany słoiczek, kawałek szkła z zabezpieczonymi brzegami lub np. szklaną podstawkę. Czyli to, na co przeniesiemy nasze zdjęcie.
Potrzebujemy też oczywiście ładnego zdjęcia, nie oryginalnego na papierze fotograficznym (bo papier fotograficzny jest wodoodporny) ale zeskanowanego i wydrukowanego na dowolnej drukarce (może być również czarno-białe, lub sepia), może też być zdjęcie-obrazek gotowy, wydrukowany np. z gazety lub z kalendarza.


Radziłabym by zdjęcie było wyraźne i intensywne, nie jasne bo jasność w druku uzyskujemy przez brak tuszu, generalnie biała farba w druku to tylko papier, a papieru nie będzie, a szkło jest przezroczyste, jeśli robimy lampion to efekt będzie fajny ale przy obrazku może być on niewidoczny.
W podstawowej wersji potrzebujemy tylko sporo kleju wikolu i na koniec miskę z wodą. Wikolem robimy transfer i zabezpieczamy zdjęcie.
Dodatkowo możemy też użyć zwykłego oleju kuchennego do uwydatnienia kolorów zdjęcia i lakieru bezbarwnego do zabezpieczenia transferu.

Opis wykonania:


Zaczynamy od wydrukowania zdjęcia (może być to również dowolny zeskanowany obrazek czy grafika).
Uwaga! To bardzo ważne, drukujemy zdjęcie w najwyższej jakości druku (nie konieczne rozdzielczości) ustawiamy to w ustawieniach drukarki i sprawdzamy czy mamy dużą ilość tonera lub tuszu (wyjdzie go dużo nawet na jedno zdjęcie).
Po za tym pamiętajmy, robiąc taki transfer uzyskamy zdjęcie odwrócone (odbite w lustrze). Dla większości zdjęć nie ma to znaczenia ale jeśli przenosimy grafikę np. napis, musimy wydrukować odbity w lustrze.
Jeśli nie mamy pewności jak to zrobić, lepiej w drukarni lub punkcie ksero poprosić o wydruk, tam na pewno będzie wysokiej jakości.
Możemy też wykorzystać zdjęcia np z kolorowych czasopism tylko dobrej jakości.



Na koniec gotowe zdjęcie możemy dociąć tak by ładnie pasowało do naszego szklanego słoiczka czy szklaneczki.
Teraz powierzchnie szkła na której chcemy odbić zdjęcie smarujemy grubą warstwą kleju do drewna wikolu.


Klej jest biały i gęsty, a warstwa musi być równa i gruba.
Na klej kładziemy zdjęcie i dokładnie przyciskamy by nie pozostało powietrze. Jeśli zostaną bąbelki powietrza w tym miejscu zdjęcie się nie przyklei i będą dziury.


Klej wsiąka w papier i obrazek (jeśli papier jest cienki) wręcz staje się widoczny nim wyschnie, ale uwaga w tym momencie łatwo rozerwać papier.



po drugiej stronie szkła widać grubą warstwę białego kleju


Tak naklejone zdjęcie zostawiamy do porządnego wyschnięcia na co najmniej 48 godzin, szkło jest gładkie i wikol w nie nie wsiąka, a musi naprawdę dobrze wyschnąć.
Po bardzo dobrym wyschnięciu kleju, staje się on niewidoczny i po drugiej stronie widać wyraźnie zdjęcie.




Wtedy możemy dopiero zmywać papier. Moczymy gąbkę w wodzie i delikatnie namaczamy papier.
Następnie powoli po jednej warstwie ścieramy gąbeczką lub palcami papier.


Nie róbcie tego zbyt szybko bo można podrapać obrazek, ale ścierając mokry papier po chwili zacznie być wideczne nasze zdjęcie.
Jeśli po wyschnięciu jest jeszcze niewidoczne lub matowe to musimy zetrzeć trochę mocniej papier lub po prostu lekko posmarować zwykłym olejem.


Na koniec można dodać ozdoby np. konturówką do szkła lub całość słoiczka poza zdjęciem pomalować farbą o efekcie szronu. Zmatowimy w ten sposób szkło i da to piękny efekt. 





Jeśli nie mamy takiej farby możemy użyć zwykłej białej farby akrylowej tylko rozprowadzić ją delikatnie rozcierając gąbeczką lub szmatką.



Nasze zdjęcie jest pięknie widoczne, odbite w lustrze. Tak naprawdę przykleiliśmy tylko farbę drukarską (tusz czy toner) i po prostu usunęliśmy papier.






Teraz warto wszystko zabezpieczyć tzn. możemy posmarować całość jeszcze raz wikolem i poczekać aż wyschnie wtedy wikol staje się przezroczysty.
Można też całość polakierować bezbarwnym lakierem lub zawerniksować.


Oto kilka filmików dokładniej pokazujących konkretne przeniesienia zdjęć




oraz inne filmy pokazujące transfer:

na drewno
na kamień




na ceramikę



Brak komentarzy: