czwartek, 3 sierpnia 2017

Miętowy domek w mini ogródku Dziś pora na kolejny domek dla smerfów z glinki samoutwardzalnej, tym razem zrobimy go nieco inaczej bo kształt i podstawa naszego domku będą z papier mache czyli z gazet.
w takiej wersji kiedy nie używamy kleju na gorąco to zabawa nawet dla maluchów.
na koniec nasz domek umieścimy w mini ogródku z doniczki, a tu również można bawić się z dzieckiem w ogród, w razie niepogody lub dużego upału.

Filmik: Jak zrobić miętowy domek z wielkim kominemmateriały:


Do wykonania użyjemy małego pękatego ładnego słoiczka (np. po jogurcie z Biedronki), stare gazety (ale może być to dowolny papier), małą (do 500 ml) butelkę po soczku lub wodzie oraz kleju z mąki, czyli zrobimy papier mache (oczywiście może być to wikol rozcieńczony wodą).Oklejony papier mache słoiczek dodatkowo okleimy masą samoutwardzalną czyli glinką samoutwardzalną. Można ją kupić w wielu sklepach plastycznych i papierniczych np.  tania ksiazka lub szal-art  Do wykończenia również przydadzą się farby akrylowe, by nie brudziły się rączki przy zabawie (ale mogą być dowolne).
Na koniec potrzebujemy płaską dużą donice lub misę, kilka roślinek (zioła, sukulenty itp), kamyczki, mech, patyczki, szyszki z nich zrobimy mini ogródek.
Opis wykonania:


Zaczynamy od narysowania na słoiczku miejsca gdzie będą drzwi i okna.
Następnie robimy klej z mąki pszennej (3 łyżki) , soli (1 łyżka) i wody 1/2 szklanki
lub rozcieńczamy klej wikol wodą pół na pół.
Drzemy stare gazety na kawałeczki i oklejamy pojedynczą warstwą gazet słoiczek, omijając narysowane drzwi i okna.Zostawiamy wszystko do wyschnięcia na 12 godzin.

Teraz robimy dach naszego domku. Zaczynamy od wykonania stelaża z górnej części małej butelki po wodzie lub soczku.
Odcinamy korek (to musi robić dorosły opiekun), zatykamy dziurę kulką z gazety lub odwrotną uciętą stroną z butelki i oklejamy gazetami.
Jeśli nie jest odpowiedniej wielkości robimy rulon z gazet i owijamy wokół kuli doklejając, a następnie oklejamy gazetami, powtarzamy ta czynność kilka razy aż uzyskamy kształt stożka.


Po przeschnięciu kiedy z wierzchu dach jest już suchy możemy dodać komin, ewentualnie małe okienko z daszkiem. W podstawie z butelki łatwo go wyciąć. Jeśli nie mamy słoiczka na dół domku można go zrobić z dolnej części butelki.Zostawiamy do całkowitego wyschnięcia na 12 -24 godzin (warstwa gazet nie jest gruba)

Jeśli obie części naszego domku są już całkowicie suche, możemy okleić go glinką samoutwardzalną. O jej właściwościach pisałam w jednym z poprzednich artykułów (http://pomyslyplastyczne.blogspot.com/2017/07/lawendowy-domek-z-samoutwardzalnej.html )

Najwygodniej rozwałkować kawałek glinki na płatek grubości ok 2-3 mm
 i okleić nim słoiczek, podobnie postępujemy z dachem. Glinka świetnie się przykleja. Potem wystarczy wyciąć drzwi i okna, 


dodać ewentualne ozdoby deski itp. wygładzić całość za pomocą szpatułki lub po prostu nożyka plastikowego (lub łyżeczki). Nie potrzeba moczyć go jak w przypadku gliny, czy masy solnej, ta glinka świetnie się wygładza i nie przykleja do narzędzi.
Okiennice, drzwi itp. po prostu możemy przykleić i całość zostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny, a glinka robi się biała.

Po wyschnięciu malujemy farbami, najlepiej akrylowymi by nie brudziłyA teraz ciekawostka zrobiłam komin z kamieni na dachu. Aby uzyskać efekt kamieni rozpłaszczamy kuleczki glinki i doklejamy do komina.Potem obrysowujemy, a po wyschnięciu malujemyJednak po wykończeniu domek wyglądał dziwnie, komin był za duży a na dole pusto. Zrobiłam więc dół komina czyli piec i dokleiłam do już suchego i pomalowanego domku. 

Okazało się że glinka świetnie się klei i całość dobrze się trzyma. Tego nie dałoby się zrobić ze zwykłą gliną lub masą solną, a nawet z modeliną. Warto o tym pamiętać bawiąc się z dzieckiem, ta masa daje dużo możliwości zmiany i kreatywności nawet już po zrobieniu domku.
Na koniec, taki domek świetnie wygląda w małym ogródku z doniczki, co w razie niepogody może być świetną zabawą dla malucha.Ogródek zaczynamy od posadzenia większych roślinek, ja posadziłam rozmaryn i botwinkę oraz parę sukulentów, potem wysypujemy całość ziemi żwirkiem lub kamyczkami (ziemia nie będzie brudzić), ustawiamy domek.

robimy ścieżki zostaną z kolorowych kamyczków,  zamiast trawnika posadźmy mech,możemy dodać płotek z patyczków, 

może też dodać smerfy lub inne zabawkioraz korę, szyszki kamienie czy inne skarby znalezione na spacerze
do środka naszego domku możemy włożyć małą lampkę i będzie pięknie świecił
możemy zmieniać roślinki, dodatki zabawki, przez całe lato

 ja dodałam jeszcze kota na wyklejonego modeliną kamieniu 
a tu filmik jak go zrobić:Prześlij komentarz