czwartek, 6 lipca 2017

Bajeczne lampiony z lakieru do paznokciPomysły na proste do wykonania lampiony, to coś co zawsze jest atrakcyjnym tematem zwłaszcza w lecie kiedy takie lampiony przydają się by rozświetlić wieczór na tarasie czy balkonie.
Dzisiejszy pomysł to coś, co nie wymaga wielkiej umiejętności i sprawności plastycznej, zajmuje dosłownie parę minut, a zmienia proste szklaneczki czy słoiczki w niesamowite kolorowe migotliwe lampiony, a jak zaczniemy robić to ciężko się oderwać.

Materiały:


Potrzebujemy szklaneczkę, kieliszek lub słoiczek, które będziemy ozdabiać, stare resztki lakierów do paznokci oraz pojemniczek z wodą na tyle duży by swobodnie zmieściła się w nim ozdabiana szklaneczka czy słoiczek.


 Świetnie nadają się do ozdabiania malutkie słoiczki po jogurtach z Biedronki i wygodnie się mieszczą w pojemniczkach po sałatkach.
Uwaga nie da się uniknąć ubrudzenia pojemniczka z wodą lakierem, więc albo musi być on jednorazowego użytku albo potrzebujemy sporo zmywacza do paznokci (acetonu) do umycia go.

Filmik: Bajeczne lampiony z lakieru do paznokciOpis wykonania:


Zaczynamy od napełnienia naczynka wodą w ok 2/3, nie więcej bo po zanurzeniu ozdabianego przedmiotu woda nie może się wylewać.


Teraz kapiemy lakierem na powierzchnię wody, nie gwałtownie ale delikatnie, jeśli kapniemy zbyt gwałtownie kropla może spaść na dno. 
Delikatnie opuszczona kropla lakieru rozlewa się po powierzchni (lakier jest lżejszy od wody), wtedy w środek kapiemy kolejna kroplę. I znów czekamy, aż się rozpłynie.Możemy zrobić to dwoma lub kilkoma kolorami lakieru.


Lakier jest na bazie rozpuszczalnika acetonowego, nie łączy się z wodą ale pływa po powierzchni, tworzy na niej cienką powłokę.
Tą powłokę możemy też zarysować cienkim patyczkiem (ja używam patyczek do szaszłyka). Zarysowując, zmieniamy koła w "esy-floresy"lub w piękne kwiaty.


Przesuwając od zewnątrz do środka robimy płatki,

 od środka na zewnątrz gwiazdki.


Najlepiej zacząć od zanurzenia w wodzie kartki papieru (dociętej do wielkości pojemniczka). To pozwoli nam zobaczyć jak powstałe wzory przenoszą się z wody na ozdabianą powierzchnię.


Takie karteczki są później świetne do różnych zdobień.
Teraz delikatnie zanurzamy nasz słoiczek czy szklaneczkę w wodzie najlepiej bokiem, 


ozdobnego wzoru na denku może nie być widać. 

Możemy przekręcać, obracać, zbierając lakier z powierzchni wody.
Wyjmujemy i stawiamy do wyschnięcia.


Kiedy lakier dobrze wyschnie wkładamy do środka świeczkę lub podgrzewacz i podziwiamy grę świateł na kolorowych szybkach.Efekt jest w miarę trwały ale lakier po dłuższym czasie 1-2 sezonach może zacząć się łuszczyć, jeśli lampion ma być bardzo trwały możemy wykonać tą samą operację z wykorzystaniem profesjonalnych farb do szkła (ale spirytusowych nie wodnych).
Jeśli robimy sobie na taras czy balkon takie lampiony,


możemy do kompletu w ten sam sposób ozdobić osłonki na doniczki zarówno ceramiczne jak i plastikowe. 


Taka powłoka z lakieru może oklejać w zasadzie każdą powierzchnię która można malować lakierem. 
Oczywiście możemy też zrobić ozdoby na paznokciach ;)
Prosty, szybki sposób na nową letnią aranżację balkonu czy ogrodu.
Do naszych lampionów możemy jeszcze dodać uchwyty z drucika co pozwoli nam je powiesić.

To również świetna zabawa z dzieckiem na niepogodę, choć należy pamiętać o wietrzeniu
Czytaj także >> 30 pomysłów na niepogodę - Co można robić w deszczowy dzień z dzieckiem  


Prześlij komentarz