czwartek, 15 czerwca 2017

Domek dla smerfów z papier mache na butelceW kilku najbliższych postach chciałabym zaproponować wakacyjną zabawę w robienie domków dla smerfów lub krasnoludków.
Pokażę kilka wersji wykonania takich domków, zarówno bardzo prosto jak i nieco bardziej skomplikowanie, bo takie domki można zrobić zarówno specjalistycznymi materiałami jak glinka samoutwardzalna, ale również używając tylko gazet lub ręczników papierowych i kleju z mąki.
Dziś pierwszy sposób wykonania domku dla smerfów, z dwóch zwykłych plastikowych butelek, starych gazet (ale może być to dowolny papier) i kleju wikolu rozcieńczonego wodą, czyli z papier mache podobnie jak robiliśmy koniki, 


do wykończenia przydadzą się farby akrylowe, by nie brudziły się rączki przy zabawie (ale mogą być dowolne), ewentualnie farba strukturalna jako podkład.

Filmik Jak zrobić domek dla smerfów z butelki i starych gazetOpis wykonania:

Zaczynamy od przycięcia butelki tak by wielkością pasowała do naszych smerfów (to musi zrobić osoba dorosła bo wymaga użycia nożyka).


Potem na butelce rysujemy miejsca gdzie będą drzwi i okna.Możemy wyciąć je nożykiem lub nożyczkami lub tylko naciąć, ale nie jest to konieczne.
Następnie rozcieńczamy klej wikol wodą pół na pół.

Drzemy stare gazety na kawałeczki, moczymy w wikolu i oklejamy naszą butelkę. Górną część butelki, która będzie schowana pod dachem zostawiamy nie oklejoną.Zostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin.
Po tym czasie możemy dalej oklejać nasz domek gazetami namoczonymi w wikolu. Naklejamy gazety zwinięte w rulon na dół butelki, wokół drzwi i okien. Nadajemy w ten sposób odpowiedni kształt domkowi (zobacz na filmie).
Kiedy nasz domek ma już odpowiednio wypukły, obły kształt smarujemy całość nierozcieńczonym wikolem dla zabezpieczenia i wzmocnienia.


Jeśli chcielibyśmy by nasz domek był lampionem czyli jak mamy wkładać do niego lampkę ważne by wytrzeć z okien i ze środka resztki kleju. 


Następnie zostawiamy do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny ale jak gazet jest dużo to na kilka dni.


Z góry drugiej butelki odcinamy kawałek odpowiedni na dach naszego domku (nieco mniejszy niż dół).

Następnie oklejamy go gazetami formując kształt, przede wszystkim rulonem poszerzając dolny brzeg.Całość oklejamy na gładko, paskami gazety i na koniec smarujemy nierozcieńczonym wikolem.Po przeschnięciu kiedy z wierzchu dach jest już suchy możemy dodać komin, ewentualnie małe okienko z daszkiem (zobacz na filmie).


Zostawiamy do całkowitego wyschnięcia nawet na kilka dni.


Jeśli obie części naszego domku są już całkowicie suche możemy już bawić się domkiem, a włożona do środka lampka robi z niego świetny lampion.


Możemy też nasz domek pomalować. Jeśli to zabawa z maluchami mogą malować domek dowolnymi wodnymi farbami, lecz pomalowany farbami akrylowymi nie będzie brudził rączek przy zabawie.
zaczynamy od pomalowania drobiazgów jak okiennice, drzwi itp, potem malujemy resztęJeśli chcemy by nasz domek był bardziej elegancki i gładki, to przed malowaniem kolorowymi farbami warto pomalować go białą farbą strukturalną (biała farba akrylowa z dodatkiem mąki ziemniaczanej i wikolu).
 Gruba warstwa wygładzi nierówności i spowoduje, że druk z gazet nie będzie przebijać.
Farbę strukturalną zostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny, 


podobnie farby akrylowe, wtedy uzyskują pełna trwałość.


Prześlij komentarz